Kanon Filmów Fantastycznych

o filmie, co nietrudno odgadnąć

Moderator: RedAktorzy

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Ilcie, nie malkonteńć, tylko podaj swoje typy.
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Ilt
Stalker
Posty: 1930
Rejestracja: pt, 02 paź 2009 15:45

Post autor: Ilt »

Bebe pisze:Ja się nie zgadzam na "Czarodzieja z Krainy Oz", okropne filmidło. Bardziej musical niż co innego.
eXistenz zdecydowanie tak. Oglądałam go wiele lat temu i wciąż pamiętam, o czym był. Najwyraźniej zapada w pamięć głębiej, niż by się chciało.
Mam wątpliwości co do mieszania seriali i filmów - czy nie lepiej oddzielić i tworzyć jednak osobną listę?
Czarodziej z Krainy Oz z Judy Garland jest najstarszym ciągle popularnym filmem fantasy. Nie jesteśmy już w Kansas weszło do codziennego użytku. Nawet nie potrafię zliczyć, ile filmów/książek/etc. nawiązuje to Czarodzieja z Krainy Oz (w sporej części dzięki popularności tej konkretnie adaptacji, a nie dzięki znajomości książki/innej adaptacji). Jeśli to ma być kanon, imho "Czarodziej..." musi tu być.
Cordeliane pisze:
Ilt pisze:13. piętro jest pierwszą częścią Matrixa z thrillerowym scenariuszem.
Może obejrzyj, to porozmawiamy? ;)
13. piętro nie ma nic wspólnego z Matriksem poza wykorzystaniem (i to w inny sposób i przy innych założeniach) pomysłu na życie w świecie symulowanym. W życiu również nie określiłabym go mianem thrillera. Poza tym premierę miało bodaj miesiąc po Matriksie, więc zarzut plagiatu jest nie na miejscu (a jeśli to nie był zarzut, to proszę, idźmy za Twoim porównaniem - skoro Matrix jest na liście, czemu 13. piętro miałoby nie być?...)]
Właśnie o to podejście do życia symulowanego mi chodzi - uważam, że wystarczy jeden film, który o tym traktuje, moim MOC (Movie Of Choice) jest Matrix - bo bardziej zagnieździł się w popkulturze. 13. piętro nie zdobył wielkiej popularności, nie był kamieniem milowym, ani nie był w żaden sposób wybitnym filmem. Nie zrozum mnie źle, nie mówię, że nie oglądało się go przyjemnie.
Dlaczego nie określiłabyś go mianem thrillera? Film IMHO pasuje w ramy crime thriller, mamy napięcie, mamy tajemniczość, mamy śmierć, mamy rozwiązywanie sprawy...
Dabliu pisze:Terminator II stanowił przełom dla efektów specjalnych i na zawsze zapisał się w historii kina jako takiego, nie tylko fantastycznego. Jedynkę umieściłem tylko dlatego, że była pierwsza.
Byłem przekonany, że część pierwsza była przełomowa i popularniejsza, mea culpa. Ale w takim wypadku wystarczyłaby może tylko część druga, hm?
Dabliu pisze:Pierwszy Obcy to absolutna nowość i kamień milowy dla kina SF, a drugi Obcy to ukochana część tysięcy fanów i zupełnie inny rozmach, nie mówiąc o, kanonicznych dziś, twardych marinsach w kosmosie.
Wziąłem pod uwagę, że jedynka jest na liście filmów objętych ochroną zazwyczaj stosowaną do zabytków (;-)) a dwójka popularna i ukochana, ale tak samo jak jest jeden klasyczny monster movie na liście, tak samo uważam, że powinien być jeden z serii Obcy. Bo w przeciwnym wypadku powinno pojawić się jeszcze ładnych kilka filmów o gumowych potworach robiących "gao, gao". :)
ElGeneral pisze:Ilcie, nie malkonteńć, tylko podaj swoje typy.
Powoli konstruuję. Jestem już w okolicach 1960, więc spokojnie mi zejdzie jeszcze z dzień lub dwa ;)
The mind is not a vessel to be filled but a fire to be kindled.

Awatar użytkownika
Rheged
Stalker
Posty: 1886
Rejestracja: pt, 16 wrz 2005 14:35

Post autor: Rheged »

A gdzie "Miasteczko Twin Peaks"?
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Pipe of the rising sun, Sympathy for the pipe
Pipe of the storm, Born to be pipe

Awatar użytkownika
Nath
Fargi
Posty: 332
Rejestracja: śr, 03 paź 2007 15:55

Post autor: Nath »

Hmm... niedaleko Raszyna?
MSPANC :-)

Pozdrawiam
Ika: Poczuł, że umiera i zapewne doszedł do wniosku, że nie da się złapać tym metroseksualistom ze skrzydełkami. Nie widział swojej przyszłości w chórze.

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Marcin Robert »

Z wymienionych już filmów głosuję na:

"Zakazana planeta"
"Wehikuł czasu" (z 1960 r.)
"Planeta małp"
"Zielona pożywka"
"Gwiezdne wojny" III - VI (zgadzam się, że trójka dorównuje poziomem oryginalnej serii)
"Flash Gordon"
"Kosmos 1999"
"Terminator" I i II
"12 małp"
"Gattaca - szok przyszłości"
"Park Jurajski"
"Mad Max" I i II

A od siebie dodam:

"Amazonki z Księżyca"
"Matrix"
seriale "Gwiezdne Wrota" i "Gwiezdne Wrota: Atlantyda"
paradokument "Superwulkan - scenariusz katastrofy"

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

Protestuję przeciwko Epizodowi III w kanonie. To najdurniejsza część GW.

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

A jak dla mnie filmy i seriale to zupełnie różna kategoria.
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Awatar użytkownika
Radioaktywny
Niegrzeszny Mag
Posty: 1706
Rejestracja: pn, 16 lip 2007 22:51

Post autor: Radioaktywny »

Nie będę podawać całej swojej listy, bo część tytułów i tak będzie się pewnie powtarzać. W każdym razie ja bym dodał do listy:
E.T.
Edward Nożycoręki
Avatar
Parnassus
Wodny świat
Uwierz w ducha

A skoro zaliczamy również horrory, to "Ring".

Oczywiście to moja subiektywna opinia, pozwalam się kłócić;-)
There are three types of people - those who can count and those who can't.
MARS!!!
W pomadkach siedzi szatan!

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

Zaraz, zaraz, a czemu w kanonie nie ma żadnych animacji? Ostatecznie istnieje gatunek "film animowany", a niektóre animacje mają potężny wkład w rozwój kinematografii, a przynajmniej w rozwój swojego gatunku. Taka "Królewna Śnieżka" na przykład.
Poza tym postulowałbym o włączenie do kanonu "WALL-E'ego". Jakby nie patrzeć, jeden z najlepszych filmów ostatniego 10lecia.
Jeśli ktoś uzna mnie za wariata, proszę wziąć poprawkę na moją bezdenną miłość do animacji Disneya.

Edit: Zupełnie zapomniałem o "Toy Story", które zrewolucjonizowało animacje.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

Był "Ciemny kryształ", Młodziku. To animacja chyba? :/
Chociaż może raczej laleczki... Ale ładne.

A z kreskówek - poważne SF należy wrzucić do kanonu, a nie "Opowieść o zabaweczkach", IMAO. Znaczy, "Ghost in the Shell" - na przykład. :P
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Post autor: neularger »

Małgorzata pisze: Znaczy, "Ghost in the Shell" - na przykład. :P
Znaczy jest - Cordi dopisała. :)
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
BMW
Yilanè
Posty: 3578
Rejestracja: ndz, 18 lut 2007 14:04

Post autor: BMW »

Małgorzata
A z kreskówek - poważne SF należy wrzucić do kanonu
To ja postuluję wrzucić "Heavy metal".

Radioaktywny
Wodny świat
Nie jestem przeciwnikiem tej produkcji, bo od czasu do czasu ją oglądam, ale przed "Wodnym światem" był "Mad Max" więc kanoniczne znaczenie tego filmu jest jakby mniejsze.

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Marcin Robert »

kiwaczek pisze:A jak dla mnie filmy i seriale to zupełnie różna kategoria.
Gotów jestem się zgodzić. W takim razie wyrzućmy z zestawienia seriale a dodajmy polski akcent, czyli:

"Rękopis znaleziony w Saragossie".

Awatar użytkownika
Varelse
Dwelf
Posty: 511
Rejestracja: czw, 13 lip 2006 11:12

Post autor: Varelse »

Ja bym dorzucił "Stalkera".
Ale tak naprawdę nie miałbym nic przeciwko umieraniu, gdyby nie następowała po nim śmierć - Thomas Nagel


Szczury z Princeton, Nowa Fantastyka 9/2009

Awatar użytkownika
savikol
Fargi
Posty: 407
Rejestracja: pn, 27 mar 2006 08:04

Post autor: savikol »

Dorzuciłbym:
"Plan 9 z kosmosu" jako kanoniczny film szmatławy,
"Martwicę mózgu" jako kanoniczną groteskę-gore.

ODPOWIEDZ