Piąty wymiar?

czyli udowodnione lub nie zjawiska, względnie cuda-niewida oraz inne przejawy aktywności obcych

Moderator: RedAktorzy

Awatar użytkownika
Gesualdo
Niegrzeszny Mag
Posty: 1752
Rejestracja: pn, 01 wrz 2008 14:45

Re: Piąty wymiar?

Post autor: Gesualdo »

Wyobrażenie 10 wymiarów.

Ktoś wie, na podstawie jakie to teorii jest? I czy takie uproszczenie ma w ogóle jakikolwiek sens?
"Jestem kompozytorem i coś pewnie chciałem, ale już zapomniałem."

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Piąty wymiar?

Post autor: neularger »

Gesu pisze:Ktoś wie, na podstawie jakie to teorii jest?
Słowa kluczowe: M-teoria, struny, (p-)brany.

edit. ale to na podstawie tytułu, nie filmu.
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Re: Piąty wymiar?

Post autor: Cordeliane »

Ano, według teorii strun istnieje co najmniej 10 wymiarów, ale wszystkie poza trzema są "zwinięte" :)

Przypomina mi się anegdotka (niekoniecznie przytoczę dokładnie): Pewnego matematyka zapytano, w jaki sposób jest w stanie wyobrazić sobie przestrzeń 5-wymiarową. - To proste - odparł - wyobrażam sobie przestrzeń n-wymiarową, a potem redukuję n do 5...
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Awatar użytkownika
Gesualdo
Niegrzeszny Mag
Posty: 1752
Rejestracja: pn, 01 wrz 2008 14:45

Re: Piąty wymiar?

Post autor: Gesualdo »

Właściwie, według tego filmu, i tak mamy styczność jedynie z czterema wymiarami, natomiast pozostałe tylko teoretycznie nas sytuują w rzeczywistości.
W pierwszych trzech możemy poruszać się według naszej woli, ale też poruszamy się bez naszej woli (np. Ziemia krąży wokół Słońca), w czwartym wymiarze się realizujemy, ale za bardzo nie możemy wybrać kierunku, w którym zmierzamy, natomiast z pozostałymi jest gorzej, dopóki ktoś nie wpadnie na to, jak się w nich przemieszczać.
Chyba, że te pozostałe wpływają na cechy innych elementów rzeczywistości, co już moglibyśmy zaobserwować.
"Jestem kompozytorem i coś pewnie chciałem, ale już zapomniałem."

ODPOWIEDZ