Zima

czyli nic konkretnego, za to do wszystkiego

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Re: Zima

Post autor: Marcin Robert »

Wiem, że kiedyś propagowano boczniaki jako substytut mięsa. (Schabowy z boczniaka, na przykład. :D ) Czyli grzyby mogą smakować jak mięso?

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Re: Zima

Post autor: Cordeliane »

Alfi pisze:A mnie wujek Gugiel przekonuje, że mun to jednak inny gatunek z tej samej rodziny Auricularia. A raczej nie rodziny, ale rodzaju.
Rzeczywiście, coś musiałam kiedyś źle zapamiętać. Chociaż nawet nasza wiki trochę się plącze w zeznaniach - tutaj, w sekcji Suszone grzyby w kuchni azjatyckiej stoi:
grzyby mun (uszak bzowy)
Ale szczegółowe artykuły potwierdzają, że to rzeczywiście różne gatunki, chociaż mogą być stosowane w kuchni zamiennie.
Edit: jeszcze mnie zaciekawiło, jaka jest nazwa oryginalna, bo w angielskim są określenia wood ear i cloud ear na te dwa gatunki. I wychodzi na to, że pod chińską nazwą handlową mù ěr sprzedaje się obydwa, więc pewnie stąd zamieszanie.
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Awatar użytkownika
Zanthia
Alchemik
Posty: 1702
Rejestracja: czw, 11 sie 2005 20:11
Płeć: Kobieta

Re: Zima

Post autor: Zanthia »

Marcin Robert pisze:Wiem, że kiedyś propagowano boczniaki jako substytut mięsa. (Schabowy z boczniaka, na przykład. :D ) Czyli grzyby mogą smakować jak mięso?
Tak właśnie smakują grzyby, i właśnie dlatego są chętnie jadane mimo zerowej praktycznie wartości odżywczej. Smak mięsny określa się jako umami.

EDYT: Ale substytut z nich żaden, właśnie dlatego, że białka mało.
It's me - the man your man could smell like.

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Zima

Post autor: neularger »

Szczerze powiedziawszy w życiu żaden grzyb mi nie smakował jak mięso choć Wiki twierdzi, że grzyby są bogatym źródłem kwasu glutaminowego (kojarzonego ze smakiem umami). Tak samo jak pomidory czy winogrona. Hm... :)
Ta sam Wiki jednak twierdzi, że to nie chodzi o kwas glutaminowy, lecz o jego sole - i to one w największym stopniu za ten smak odpowiadają. Pewnie umami to przystosowanie ewolucyjne, kierujące nas w stronę bogatych źródeł białka.
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: Zima

Post autor: Alfi »

Umami? To ta ulubiona potrawa Młynarskiego: Nie ma jak umami?
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: Zima

Post autor: Alfi »

Niepotrzebnie wcisnąłem Shifta i za granicę poszedł mail z informacją, że w tym roku mieliśmy tylko dwa dni z temperaturą poniżej nawiasu.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Hipolit
Klapaucjusz
Posty: 2070
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:09

Re: Zima

Post autor: Hipolit »

neularger pisze:Szczerze powiedziawszy w życiu żaden grzyb mi nie smakował jak mięso...
Nie jadłeś kani smażonej na patelni? Żałuj!
:)
Pozdrawiam
Hipolit
Navigare necesse est, vivere non est necesse

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Zima

Post autor: neularger »

Kanie z patelni jadłem wielokrotnie - bardzo smaczne! Ale jednak niemożliwe do pomylenia ze schaboszczakiem. :)
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Zima

Post autor: Małgorzata »

Mnie też się zawsze wydawało, że grzybki to dobry dodatek do mięska - bo nie smakują jak mięso, tylko ... yyy... kompatybilnie? :P
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Hipolit
Klapaucjusz
Posty: 2070
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:09

Re: Zima

Post autor: Hipolit »

neularger pisze:Kanie z patelni jadłem wielokrotnie - bardzo smaczne! Ale jednak niemożliwe do pomylenia ze schaboszczakiem. :)
Według mnie kania to po prostu najbardziej "mięsopodobny" grzyb. Ale faktycznie - żadnego grzyba z mięsem bym nie pomylił.
Pozdrawiam
Hipolit
Navigare necesse est, vivere non est necesse

Awatar użytkownika
Procella
Fargi
Posty: 320
Rejestracja: sob, 16 sty 2010 22:02

Re: Zima

Post autor: Procella »

Grzyby często zawierają też wkładkę mięsną :) Może to od niej zależy bardziej albo mniej mięsny smak?

A kanie są pyszne. Lepsze od schabowego.
¿ǝıʍołƃ ɐu ıoʇs ʇɐıʍś ǝż 'ǝıuǝżɐɹʍ ɯǝsɐzɔ ǝıɔɐɯ

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Zima

Post autor: Małgorzata »

Wolę grzybki bez wkładki mięsnej. Pewnie dlatego, że z mięsa najbardziej smakuje mi to zwierzęce lub ptasie.

I przez Was naszła mnie chętka na borowiki w śmietanie... A do następnego sezonu grzybowego daleko. :(((

Jesteście źli! Gadacie o dobrym jedzeniu akurat wtedy, gdy jestem głodna! :/
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Procella
Fargi
Posty: 320
Rejestracja: sob, 16 sty 2010 22:02

Re: Zima

Post autor: Procella »

Ale wkładka mięsna w grzybach jest gratis :)
¿ǝıʍołƃ ɐu ıoʇs ʇɐıʍś ǝż 'ǝıuǝżɐɹʍ ɯǝsɐzɔ ǝıɔɐɯ

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: Zima

Post autor: Alfi »

Widywałem już grzyby, które się ruszały. W całości, razem z wkładką mięsną.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Zima

Post autor: Alfi »

No i sypnęło. Pierwszy raz tak solidnie tej zimy. A od środy ma się ocieplić, więc już pewnie bez amfibii ani rusz.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

ODPOWIEDZ