Filmowe adaptacje utworów literackich

czyli nic konkretnego, za to do wszystkiego

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
rosal
Sepulka
Posty: 4
Rejestracja: ndz, 01 gru 2013 19:53
Płeć: Mężczyzna

Filmowe adaptacje utworów literackich

Post autor: rosal »

Witam,
na samym początku chciałbym poprosić o przeniesienie lub usunięcie tematu, jeśli nie powinien on znajdować się w tym dziale lub forum (i nie bicie autora jeśli nieumyślnie błąd popełnił wrzucając tutaj wspomniany temat). Jeżeli jednak treść nie narusza żadnych zasad to proszę o odpowiedź.

Przechodząc do meritum.

Jestem w trakcie tworzenia bibliografii na prezentację z matury ustnej z języka polskiego. Temat brzmi : "Adaptacje utworów literackich jako sposób ich interpretacji przez reżysera (scenarzystę). Porównaj dzieła literackie i ich wersje filmowe."

Do literatury podmiotu wybrałem (planuję wybrać):
- Skazani na Shawshank
- Ojciec Chrzestny (jedną z części)
- Harry Potter (jedną z części)
- Hobbit/ Władca Pierścieni (jedną z części)

Nie mam natomiast pojęcia co mógłbym dodać do literatury przedmiotu. Chciałbym dodać, że nie proszę o napisanie prezentacji maturalnej, ale o pomoc lub jakieś sugestie, za które będę może nie dozgonnie, ale wdzięczny.

Pozdrawiam, rosal
Ostatnio zmieniony ndz, 01 gru 2013 20:18 przez rosal, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1718
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Re: Filmowe adaptacje utworów literackich

Post autor: jaynova »

Poszukaj zbiorów recenzji Tomasza Raczka "Karuzela z... "
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

rosal
Sepulka
Posty: 4
Rejestracja: ndz, 01 gru 2013 19:53
Płeć: Mężczyzna

Re: Filmowe adaptacje utworów literackich

Post autor: rosal »

Przeczytałem opisy tych trzech książek (z madonnami, herosami i idolami) i niezbyt wiem jak miałbym to połączyć z moim tematem.

Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1718
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Re: Filmowe adaptacje utworów literackich

Post autor: jaynova »

Masz tam dobre recenzje, coś więcej niż "podobało mi się lub nie". Podejście do filmu nieraz od osoby reżysera. A o coś takiego ci chyba chodzi, nie?
Zawsze możesz poczytać recenzje na filmwebie.
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

rosal
Sepulka
Posty: 4
Rejestracja: ndz, 01 gru 2013 19:53
Płeć: Mężczyzna

Re: Filmowe adaptacje utworów literackich

Post autor: rosal »

Aha, no faktycznie. Coś takiego może się przydać. Recenzje na filmwebie odpadają, bo nawet jeśli napisałeś świetną pracę, to i tak nie mógłbym jej użyć jeżeli nie podpisałeś się imieniem i nazwiskiem oraz nie masz jakiegoś stopnia naukowego.

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Re: Filmowe adaptacje utworów literackich

Post autor: Cordeliane »

No to Raczek stopnia naukowego też chyba nie ma. I raczej mało który krytyk filmowy ma... ;)
Jest jeszcze coś takiego:
http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/ ... ly_kina_02
Jest tam coś o HP i Władcy Pierścieni, ale więcej - na przykładach - będzie zapewne w ogóle o tym, w jaki sposób pochodzić do dzieł, które są adaptacją literatury, na co zwracać uwagę przy analizie, a w każdym razie na co zwracają uwagę krytycy.
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1718
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Re: Filmowe adaptacje utworów literackich

Post autor: jaynova »

rosal pisze:to i tak nie mógłbym jej użyć jeżeli nie podpisałeś się imieniem i nazwiskiem oraz nie masz jakiegoś stopnia naukowego
Co za kretyn to wymyślił? Ja nawet w naprawdę poważnych pracach zamieszczałem tylko adresy stron i to na WPAiE Wrocław.

rosal, tobie są potrzebne potrzebne opracowania z zakresu kinematografii, filmoznawstwa. Popytaj, może masz znajomych z PWST.
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

Awatar użytkownika
Kruger
Zgred, tetryk i maruda
Posty: 3413
Rejestracja: pn, 29 wrz 2008 14:51
Płeć: Mężczyzna

Re: Filmowe adaptacje utworów literackich

Post autor: Kruger »

Dział LITERATURA służy wymienianiu uwag na temat publikowanej w Fahrenheicie literatury. Przenoszę temat.
"Trzeba się pilnować, bo inaczej ani się człowiek obejrzy, a już zaczyna każdego żałować i w końcu nie ma komu w mordę dać." W. Wharton
POST SPONSOROWANY PRZEZ KŁULIKA

ODPOWIEDZ