Matura z j. polskiego (Kapuściński i Moczarski)

czyli nic konkretnego, za to do wszystkiego

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Michał Horbaczewski
Sepulka
Posty: 7
Rejestracja: pt, 19 kwie 2013 19:40
Płeć: Mężczyzna

Matura z j. polskiego (Kapuściński i Moczarski)

Post autor: Michał Horbaczewski »

Kłaniam się wszystkim forumowiczom! Jutro mam ustną maturę z polskiego (matura międzynarodowa w Szwecji) i będę omawiał 2 lektury, które sobie wybrałem. Mianowicie są to "Rozmowy z Katem" Moczarskiego oraz "Imperium" Kapuścińskiego. Tematem mojej pracy będzie tło kulturowe w obu utworach i kwestie z nim powiązane/spokrewnione. Chciałbym prosić o jakieś rady, myśli, które mogą mi się przydać. Mam sporo napisane, ale lepiej mieć więcej niż mniej. Mam szansę dowiedzieć się czegoś ciekawego od Was, moi drodzy.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc i pozdrawiam serdecznie,
Michał Horbaczewski
Ostatnio zmieniony czw, 27 mar 2014 14:41 przez Michał Horbaczewski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
bejcej
Mamun
Posty: 105
Rejestracja: wt, 31 mar 2009 20:17
Płeć: Mężczyzna

Re: Matura z j. polskiego (Kapuściński i Mrożek)

Post autor: bejcej »

A gdzie ten Mrożek? (retorycznie pytam) Nie wiem, jak na to spojrzą inni Forumowicze, ale w moim odczuciu przydałoby się więcej konkretów. Co już masz/czego w twoim odczuciu brakuje? Bo z tej pozycji, nie chcąc odwalać za kogoś roboty, mógłbym powiedzieć: tło kulturowe było w obu przypadkach bogate.

Michał Horbaczewski
Sepulka
Posty: 7
Rejestracja: pt, 19 kwie 2013 19:40
Płeć: Mężczyzna

Re: Matura z j. polskiego (Kapuściński i Moczarski)

Post autor: Michał Horbaczewski »

Przepraszam, za błąd w tytule. Drugą część matury zdaję z Mrożka i dlatego mi się pomyliło. Z drugiej chciałbym podziękować za szybką odpowiedź.

Więc skupiłem się na okresie, w którym toczyły się "akcje" z książek. Książka Moczarskiego opowiadała nam o władzy Niemieckiej, a reportaż Kapuścińskiego o ZSRR i jego upadku. W obu przypadkach można dostrzec wspólne cechy. Mianowicie doktryny, które pojawiały się zarówno po stronie niemieckiej jak i ZSRR były podobne. Władza jest najważniejsza, ten kto się bedzie sprzeciwiał, poniesie konsekwencje ( srogie kary, tortury ). Społeczeństwo w obu krajach musiało się podporządkowywać, nie miało prawa głosu. Były to czasy wojny, gdzie na ulicach nie trudno było napotkać żołnierzy, samochody wojskowe czy choćby czołgi.

Myślałem również, patrząć przez pryzmat Jurgena Stroopa, o wartościach i ich hierarchi wsród elity czyli, oficerów, wysokich ranki żolnierzy, dyktatorów czy chociażby przeciętnych mieszkańców. Wydaję mi się, że ten temat jest najprostszy do omówienia biorąc pod uwagę tematykę wyżej wymienionych książek.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Matura z j. polskiego (Kapuściński i Moczarski)

Post autor: Małgorzata »

W obu przypadkach można dostrzec wspólne cechy. Mianowicie doktryny, które pojawiały się zarówno po stronie niemieckiej jak i ZSRR były podobne. Władza jest najważniejsza, ten kto się bedzie sprzeciwiał, poniesie konsekwencje ( srogie kary, tortury ). Społeczeństwo w obu krajach musiało się podporządkowywać, nie miało prawa głosu. Były to czasy wojny, gdzie na ulicach nie trudno było napotkać żołnierzy, samochody wojskowe czy choćby czołgi.
To, co opisałeś, nazywa się "totalitaryzm". I Moczarski, i Kapuściński dość wyraźnie to podkreślili w swoich dziełach.
Zauważyłeś, że w obu przypadkach istnieją podobieństwa - totalitaryzm jest dość uniwersalny. :P
Pominąłeś kult jednostki (w sensie: jednostki rządzącej, czyli tutaj: Hitlera i Stalina) - chyba wyraziściej wskazany przez Kapuścińskiego.

Zwróć uwagę jednak na różnice między totalitaryzmami opisywanymi przez obu pisarzy. O tych różnicach decydowało właśnie tło kulturowe, a to temat Twojej pracy. :)))

Z różnic między ustrojami wynikną Ci również postawy społeczne wobec rządów totalitarnych. Zwróć uwagę nie tylko, na ile elity akceptowały lub nie rządy totalitarne, lecz także na resztę społeczeństwa (tło kulturowe, przypomnę, to nie tylko elity). Napisałeś, że społeczeństwo nie miało prawa głosu. Mnie się jednak wydaje, że tu nie chodziło tylko o prosty zamordyzm => w obu państwach rozwinięto bardzo mocno propagandę - i nie bez powodu. Zastanów się, jaki to był powód (Kapuściński udzieli odpowiedzi, choć nie jestem pewna, czy w "Imperium", ale chyba tak; Moczarski dostarczy przypadków indywidualnych, jak myślę).

Rozważania o totalitaryzmie i postawach wobec takich rządów znajdziesz u Huxleya we wstępie do "Nowego wspaniałego świata" => może Ci się przydać (to tylko parę akapitów).

Boszsz... Zapomniałam już, że istnieją matury i lektury.
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
bejcej
Mamun
Posty: 105
Rejestracja: wt, 31 mar 2009 20:17
Płeć: Mężczyzna

Re: Matura z j. polskiego (Kapuściński i Moczarski)

Post autor: bejcej »

Właśnie. Ekspertem w tej dziedzinie bynajmniej nie jestem, ale wspomniałbym o podobnych aspektach co Margo. Tylko, że ubiegła mnie była. Podejrzewałem, że zarysujesz podobieństwa dwóch systemów totalitarnych i chciałem podsunąć ewentualne skontrowanie tej perspektywy wykazaniem różnic (bo były i to jest najciekawsze).
Ale, jak się rzekło, spóźniłem się i dobrze chyba. Bo tak szczegółowych wskazówek bym nie podał.

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Matura z j. polskiego (Kapuściński i Moczarski)

Post autor: neularger »

To szkoda, że nie napisałeś, bo to miało być z wczoraj na dzisiaj. Może Hubert miałby więcej czasu?
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
bejcej
Mamun
Posty: 105
Rejestracja: wt, 31 mar 2009 20:17
Płeć: Mężczyzna

Re: Matura z j. polskiego (Kapuściński i Moczarski)

Post autor: bejcej »

Szkoda. Gdybym zobaczył odpowiedź, pewnie bym odpisał.

ODPOWIEDZ