Program do pisania tekstów na komputerze...

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
johanneskate
Sepulka
Posty: 11
Rejestracja: ndz, 08 cze 2008 19:41

Program do pisania tekstów na komputerze...

Post autor: johanneskate »

Mam pytanie. Chce zacząć pisać teksty na komputerze. m.in. na tym forum. Jaki najlepszy program mi polecicie. Chodzi mi o coś pokroju Worda, może być płatny, tak około 100 zł. Potrzebuje komfortu pracy i żeby to jakoś wyglądało. Czy może pozostać przy Wordzie... Co o tym sądzicie? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi na to głupie pytanie:P :)

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

Ten program o którym piszesz, zwie się edytorem tekstu. A takich jest całkiem sporo na rynku. Najprostsze to na przykład notatnik z windy, czy WordPad - też windziany i darmowy. I jest od razu dostępny po instalacji systemu.

W linuksach za to, standardowo już dodawany jest OpenOffice. Który istnieje też jako zupełnie darmowy edytor tekstu pod windy. Wybór jest więc spory.

Tak naprawdę, to musisz bardziej sprecyzować pytanie. Czego szukasz - jaki ma mieć możliwości, opcje, itp. Bo na tak ogólne pytanie dostaniesz jedynie ogólne odpowiedzi.
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Post autor: nosiwoda »

OpenOffice ma większość funkcji Worda, jeśli nie wszystkie. Jest darmowy i można go ściągnąć z sieci, legalnie (zguglaj po prostu). Trzeba się chwilę przyzwyczajać, no i moduł sprawdzania pisowni ma o niebo bardziej upierdliwy niż Word, ale poza tym działa i nie stuka.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
johanneskate
Sepulka
Posty: 11
Rejestracja: ndz, 08 cze 2008 19:41

Post autor: johanneskate »

Jeżeli będę miał około 100 stron jakieś książki do przepisania do edytora, żeby było mi najwygodniej. Opcji zbyt wiele nie potrzeba. Czyli najlepiej zostać przy prostych typu WORD, OpenOffice?

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

Word i OO nie są proste ;)

Zdecyduj się też co chcesz robić - jeśli przepisywać książkę - to oba są do tego zdecydowanie odpowiednie, jeśli składać tekst do druku to już mogą być niewystarczające.
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Awatar użytkownika
johanneskate
Sepulka
Posty: 11
Rejestracja: ndz, 08 cze 2008 19:41

Post autor: johanneskate »

OO i Worda mogę używać do przepisania. Dziękuję, to najlepszy pomysł. A do tego druku? Na razie nie jest to potrzebne. A tak poza tematem, kupuje laptopa. Czy może jest jakiś temat traktujący o klawiaturach najwygodniejszych, przymierzam sie do hp za okolo 3000zł, i nie wiem czy nie będzie problemu z ta wygoda pisania:)... :)

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

Rzecz gustu i nawyków. Przyzwyczaisz się.
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Awatar użytkownika
baron13
A-to-mistyk
Posty: 3516
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 09:11

Post autor: baron13 »

Ja używam na przykład komputera 286 z monitorem burstynowym, bez twardego dysku odpalany z dyskietki. Do pisania wystarcza KAŻDA maszyna. Co do klawiatury to chodzi o to, żeby nie zacinały się klawiszki. Mnie się zacina Enter, ale jak widać w F-cie, piszę ;-) Największy problem jest CO napisać. To jest problem.

Miłosz Lewko

Post autor: Miłosz Lewko »

Oprócz OpenOffice'a jest jeszcze lekki i przyjemny w obsłudze AbiWord, jkaby kto pytał :) Noi zgadzam się z baron13, do pisania wystarczy każdy komp :]

Awatar użytkownika
SzaryKocur
Fargi
Posty: 424
Rejestracja: czw, 23 lis 2006 01:31
Płeć: Mężczyzna

Post autor: SzaryKocur »

Ostatnio odkryłem http://docs.google.com zrobiłem jakieś proste obliczenia w arkuszu, a teraz zobaczyłem, że można pisać i sprawdza błędy po polsku (pewnie to przez firefoksa). Jest opcja downloadu w formacie doc, odt, rtf, pdf i html). Przez to coś nie zainstalowałem jeszcze żadnego normalnego office'a.

Edit: Jednak ma sprawdzanie pisowni swoje, ale trzeba zmienić język w opcjach i kliknąć przycisk, wtedy podświetla podejrzane wyrazy na żółto.
Zakapturzone awatary rulez!
Wszystko co napisałem, to tylko moje prywatne zdanie.

DarkOne

Post autor: DarkOne »

baron13 pisze: Mnie się zacina Enter
Maiłem to samo, ale okazało się, że winna jest frytka :D radzę poszukać

Co do klawiatur, po ty kilkunastu latach jestem w stanie stwierdzić, że każda jest dobra o ile:
-Backspace jest szeroki
-Enter jest ELką
-Shift jest długi
-Nie ma durnych dodatkowych klawiszy nie-wiadomo-po-co
-jest wodoszczelna :D
-nie jest czarna (spróbuj pisać/grac po ciemku)

Awatar użytkownika
SzaryKocur
Fargi
Posty: 424
Rejestracja: czw, 23 lis 2006 01:31
Płeć: Mężczyzna

Post autor: SzaryKocur »

Opisałeś moją klawiaturę, której, choć stara (i raczej z tych najtańszych) nie zamieniłbym na żadną inną. Jeszcze głupie są takie z klawiszami power, sleep itd między strzałkami a blokiem gdzie jest delete. W kafejach nie raz zdarzyło mi się zresetować kompa bo chciałem użyć delete albo end.
Zakapturzone awatary rulez!
Wszystko co napisałem, to tylko moje prywatne zdanie.

DarkOne

Post autor: DarkOne »

Bo najtańsze są najlepsze. Moja kosztowała 30zł :D a używam jej od 4 lat. Kupiłem specjalnie wodoszczelną, bo wcześniej zdarzyło mi się parę razy wylać na nią herbatę/piwko itp.
Nie widzę sensu wydawania na klawiaturę kupę kasy skoro jedyne co ją rożni od naszych jest masa dodatkowych przycisków.

Jest tylko jedna klawiatura, w którą warto zainwestować, jest to OPTIMUS OLED. Każdy klawisz jest małym wyświetlaczem OLED, całkiem fajna do grania po nocach i ogólnie ciekawy bajer.

ps. Dodałbym jeszcze jeden punkt do "idealnej" klawiatury: nie powinna być bezprzewodowa, bo kiedy tylko się na niej pracuje lub pisze to spoko, ale spróbujcie na niej zagrać w jakąś sieciówkę.


wpis moderatora:
Harna: Proszę nie zabierać kolorków modom, modzi są do nich bardzo przywiązani :-)

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Post autor: A.Mason »

Ja sie zgodze z jednym zastrzezeniem - klawisze multimedialne. Mam klawiature Logitecha, ktora ma wlasnie takie klawisze - kolko do regulacji glosnosci, play/pause, next, itp.
Szczegolnie kolko glosnosci sie sprawdza np. w czasie gry, kiedy nie trzeba sie nachylac do kolumn...
Ale jakies przyciski do poczty, przegladarki, katalogu z muzyka, faktycznie - najchetniej bym je powylamywal...
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
Keiko
Stalker
Posty: 1801
Rejestracja: wt, 22 sty 2008 16:58

Post autor: Keiko »

złe są klawiatury w malutkich laptopach (10' - 12') mają klawisze nie tam gdzie potrzeba i zawsze brak numerycznej... choć ja mam dużą tolerancję bo swego czasu pracowałam na 3 kompach, każdy miał inna klawiaturę i musiałam się jakoś przystosować :) dobra klawiatura to taka do której się przyzwyczaimy (a podświetlana to dobry bajer kiedy się pracuje w nocy)
Wzrúsz Wirúsa!

Ha! Będziemy nieśmiertelni! To nie historia nas osądzi, lecz my osądzimy ją! (Małgorzata)

ODPOWIEDZ