Program do pisania tekstów na komputerze...

Moderator: RedAktorzy

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Post autor: A.Mason »

Przypadkiem musialo Ci sie wlaczyc sledzenie zmian w pliku, tudziez jakies inne narzedzie do recenzowania tekstow. Szukaj gdzies w menu.
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
Bakalarz
Stalker
Posty: 1859
Rejestracja: pn, 01 sty 2007 17:08

Post autor: Bakalarz »

A może zmieniony język słownika (co do podkreślania)?
Sasasasasa...

Awatar użytkownika
Radioaktywny
Niegrzeszny Mag
Posty: 1706
Rejestracja: pn, 16 lip 2007 22:51

Post autor: Radioaktywny »

Rzeczywiście miałem włączone śledzenie zmian (zresztą dopiero teraz dowiedziałem się, że taki przycisk jak "Śledź zmiany" w ogóle istnieje;-)). Dzięki wielkie, Masonie!
There are three types of people - those who can count and those who can't.
MARS!!!
W pomadkach siedzi szatan!

Awatar użytkownika
Marchew
Kurdel
Posty: 782
Rejestracja: pn, 17 lip 2006 09:40
Płeć: Mężczyzna

Re: Program do pisania tekstów na komputerze...

Post autor: Marchew »

Odświeżę stary temat, ale może ktoś zajrzy i się ucieszy (lub nie).

Znalazłem kiedyś taki program, nazywa się Scrivener i jest to narzędzie do pisania powieści, opowiadań i scenariuszy.
Wiadomo, że samo się nie napisze, ale ewidentnie jest to program stworzony przez kogoś mającego dobre pojęcie o pisaniu książek albo potrafiącego bardzo uważnie słuchać.

Ma unikalne możliwości tworzenia konspektów, od symulacji tablic korkowych, przez zwykłe listy z podpunktami, aż do obsługi wielu formatów plików i obrazków jako załączników do researchu. Właśnie - cały zebrany research przechowuje w jednym pliku i kataloguje dopiero wewnątrz programu i można sobie wysłać jeden duży plik na przykład na skrzynkę i mieć kopię zapasową nie tylko tekstu, ale wszystkiego co z nim związane.. Pozwala otworzyć sobie okno tekstem, a obok "always on top" mogą latać zdjęcia, wykresy czy właśnie konspekt.

Do tego bardzo przejrzyście można nim dzielić tekst na sceny/rozdziały, przyporządkować im odpowiednie oznaczenia, obsługuje słowa-klucze i wiele, wiele innych.
Osobiście nie żałuję tych kilku wydanych dolarów, szczerze polecam.

Strona programu i producenta: http://www.literatureandlatte.com/
Try not! Do or do not. There is no try.

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Re: Program do pisania tekstów na komputerze...

Post autor: Xiri »

Szukam jakiegoś programu, w którym będzie można łamać długi tekst i ustawiać go w książkowe kolumny. Czyli bezbłędnie będą się pojawiać myślniki w dzielonych wyrazach, a reszta wyrazu zostanie przeniesiona do kolejnego wiersza. Wordem da się to zrobić?

Czy tym Scrivenerem to zrobię?

Awatar użytkownika
Othar
Mamun
Posty: 170
Rejestracja: pt, 08 wrz 2006 20:55

Re: Program do pisania tekstów na komputerze...

Post autor: Othar »

LaTeX to potrafi z tego co pamiętam.
BoogieWoogie, Swing, Jitterbug, Rock'N'Roll, Foxtrot

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Re: Program do pisania tekstów na komputerze...

Post autor: Cordeliane »

LaTeX potrafi o wiele więcej. Tylko mało kto potrafi obsługiwać LaTeXa :)
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Awatar użytkownika
baron13
A-to-mistyk
Posty: 3516
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 09:11

Re: Program do pisania tekstów na komputerze...

Post autor: baron13 »

E, tam prościzna. Jak książka to trza mu napisać, że chce się książkę w preambule i wszystko sam poustawia. Na początku trza se trochę po - podziwać, ale potem chlebuś z masełkiem.Robi pdf i ten pdf na przykład ma aktywny spis treści. Klikamy na punkt spisu i nas przenosi do rozdziału. Można pisać w dowolnym edytorze byle dawało się zapisać jako txt. Nie znam programu, który by lepiej łamał tekst. Robi za zecera, dobiera odległości między literami. Jak się postarać, to potem miodzio wygląda. Zwłaszcza jak się wrzuci antykwę toruńską i zostawi domyślne ustawienia dla dokumentu (ludzi wnerwiają szerokie marginesy) to wygląda jak XIX wieczny wydruk. Jedna z cudnych rzeczy: można poskładać dokument z plików które sobie leżą w różnych miejscach. Jak się ma coś wielkiego, pracujemy na kawałkach. Program miodzio. Jakkolwiek na początku to wygląda jakby go w ogóle nie było :-)

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Re: Program do pisania tekstów na komputerze...

Post autor: Xiri »

Dzięki, obadam. Bo mnie polecono MikTex, jednak nie ogarniam tego programu - tam, gdzie ma być łamanie, włącza się lupa...

Awatar użytkownika
baron13
A-to-mistyk
Posty: 3516
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 09:11

Re: Program do pisania tekstów na komputerze...

Post autor: baron13 »

MikTeX jest graficzną nakładką na LaTeX-a. LaTeX " nie widać" to znaczy nie ma on graficznego interface. Uruchamia się go "zasadniczo' z linii poleceń. MikTeX robi tyle, ze wydaje polecenie gdy klikniesz na ikonę kompilacji. LaTeX musi dostać najpierw plik gdzie jest opisane jak ma wyglądać wynik roboty. Ten plik przygotowuje się w dowolnym edytorze tekstowym. Cała umiejętność "latexowania" (Mówimy "latech" bo x czytane z grecka) polega na znajomości poleceń. Jeśli chcesz na przykład wyróżnić tekst piszesz \emph{wyróżniony tekst}. Dokument składa się z preambuły, na przykład takiej :
\documentclass{article}
\usepackage[MeX]{polski}
\usepackage[latin2]{inputenc}
\begin{document}
"body" czyli tu się pisze treść z ewentualnymi rozkazami sterującymi
i zakończenia, piszemy: \end{document}

Jeśli w preambuke zamienisz \documentclass{article} na \documentclass{book}, to sformatuje Ci jak książkę. Inaczej umieści numerację stron (nie na środku tylko z boku) ustawi inne marginesy itd. Zauważ, że do przygotowywania dokumentu LaTeX nie jest Ci potrzebny. Potrzebujesz go dopiero do zamiany pliku wsadowego na finalny. Dzięki temu przygotowywać można w różnych okolicznościach przyrody, na różnych komputerach. No i jeszcze zapewne musisz zmienić kodowanie w linijce \usepackage.

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Re: Program do pisania tekstów na komputerze...

Post autor: Xiri »

Dzięki za informacje. Mnie chodzi, by tekst elektroniczny wyglądał identycznie, jak książki papierowej. Czyli były równiutkie kolumny, a także przenoszone wyrazy, jeśli trzeba. Ja umiem zrobić na razie Wordem tylko równe kolumny, ale jak wyrazy przenosić, to nie wiem, chyba że ręcznie. Stąd moje poszukiwania programu. O tak chcę, by mój tekst wyglądał: http://imageshack.us/photo/my-images/99/42334.jpg/ Tyle że 38 wersów na stronę.

Awatar użytkownika
bejcej
Mamun
Posty: 105
Rejestracja: wt, 31 mar 2009 20:17
Płeć: Mężczyzna

Re: Program do pisania tekstów na komputerze...

Post autor: bejcej »

W Wordzie robi się to za pomocą narzędzia w Układ strony/Dzielenie wyrazów (mam Worda 2007). Całkiem dobrze sobie z tym radzi. Ale tak jak baron mówi - żeby Word wypluł tekst wyglądający dokładnie tak, jak by się chciało, trzeba trochę podłubać, a i tak nie zawsze się uda.

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Re: Program do pisania tekstów na komputerze...

Post autor: Xiri »

Ja mam Worda 2000 :)
Sprawdzę, czy na moim też się da.

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Re: Program do pisania tekstów na komputerze...

Post autor: A.Mason »

Automatyczne dzielenie wyrazów w Wordzie jest mocno zawodne. Aby ręcznie podzielić wyraz, najlepiej stuknąć jednocześnie w dwa klawisze ctrl i znak minusa.
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Re: Program do pisania tekstów na komputerze...

Post autor: Xiri »

U mnie ctrl+minus = delete zaznaczonego fragmentu ;p

Muszę się chyba zaopatrzyć w W2007. Ten mój sentyment do starych programów.

ODPOWIEDZ