Kroki w nieznane, ze hej...

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ

Czy Coleman da rade zainstalowac linuxa?

Nigdy w zyciu pozagrobowym!
6
17%
Tak, ale bedzie parskal
12
34%
Zainstaluje, spodoba mu sie, ale i tak bedzie marudzil dla fasonu
17
49%
 
Liczba głosów: 35

Awatar użytkownika
Harkonnen2
Pćma
Posty: 291
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 10:19

Post autor: Harkonnen2 »

Ja kiedyś mało kumplowi formatu nie zrobiłem, jak winda nie widziała CD. Na szczęście odpaliło mi i postanowiłem wcześniej zdjąć obudowę :P
Aah! I see you have the machine that goes 'ping'. This is my favourite. You see, we lease this back from the company we sold it to, and that way, it comes under the monthly current budget and not the capital account.

Awatar użytkownika
Qliver
Fargi
Posty: 395
Rejestracja: pn, 20 sie 2007 23:09

qliver's answer

Post autor: Qliver »

Coleman pisze:Nie przypominam sobie, abym na ktorymkolwiek etapie zostal poproszony o ustanowienie hasla dla roota. W zwiazku z czym nie mam najmiejszych szans, aby sie jako root zalogowac. Ha. Ha.
Bo w-g filozofii Ubuntu jesteś niebezpieczny (z powodu swojej niewiedzy) i nigdy nie będziesz miał uprawnień administratora (root'a).
W zamian oferują ci częściowe uprawnienia administratora, czyli user który instalował system zostaje automatycznie userem sudo - podstawowe rzeczy może robić, ale grzebać za głęboko mu nie wolno. I w przypadku Ubuntu jest to OK - jak nie wiesz za dużo, lepiej nie grzeb, bo to nie debian i naprawdę ślicznie potrafi się rozleźć...
Teoretycznie wszystko co potrzebujesz da się zrobić jako user sudo.
Jeśli jednak bardzo doskwiera ci ten brak pełnych uprawnień (czyli naprawdę bardzo mocno chcesz sobie zrobic krzywdę ;-), to na polskim forum Ubuntu podano aż kilka sposobów przechwycenia root'a.
W ogóle jeśli chodzi o twoje problemy z Ubuntu to polecam ci polskie forum Ubuntu - jest naprawdę niezłe:

Polskie forum Ubuntu[/url]
Harkonnen2 pisze:K)Ubuntu z wejścia nie ma hasła na koncie roota. Również w trybie graficznym na to konto zalogować się nie da.
Da się, tylko jest to zablokowane. Domyślnie bowiem administrator systemu nie powinien logować się graficznie, a jedynie działać z poziomu usera zwykłego. Jeśli "administrator" nie wie jak to zrobić, to właśnie znak że nie powinien mieć możliwości logować się graficznie ;-).

I żeby było jasne - nie zżarłem wszystkich rozumów, sam z tym swego czasu mocno walczyłem i skomlałem o pomoc.
Harkonnen2 pisze:W Ubuntu nie jestem pewien czy jest odpowiednia nakładka, bo niestety nie pracuję ze środowiskiem GNOME i go nie znam.
W GNOME konfiguracja prawie wszystkiego jest znacznie prostsza niż w KDE (oczywiście moje wstrętnie subiektywne zdanie). Nie masz żadnego "Centrum Sterowania", a jedynie w menu administratora wywołanie wszystkich programów konfigurujących cokolwiek (po nazwach od razu widać o co chodzi), i każda konfiguracja jest prostsza niż w KDE, bo wymagają od ciebie mniej wiedzy - wszystko co naprawdę nie jest niezbędne jest ukryte. Dlatego nowicjuszom zawsze polecam GNOME na start. Oczywiście nie znaczy to, że w KDE jest to bardzo skomplikowane, bo nie jest. To bardziej kwestia gustu i przyzwyczajeń.

pozdrawiam wszystkich hodowców pingwinków :-)
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
~~~~ _ *\~~~ *\ ~~~~~~qliver
~~ *_|o|___\_______\______@~~~
~~8-\___________________/ ~~~~

ODPOWIEDZ