Nagroda im. Jerzego Żuławskiego

dla fanów, o fanach i przez fanów

Moderator: RedAktorzy

Awatar użytkownika
flamenco108
ZakuŻony Terminator
Posty: 2229
Rejestracja: śr, 29 mar 2006 00:01
Płeć: Mężczyzna

Post autor: flamenco108 »

nosiwoda pisze:Oooooooooooooooooo.
No, ale ja dzięki Shadowmage'owi poznałem taką księgarnię, co daje na wstępie 20% zniżki na wszystko. I ma "odbieralnię" niedaleko mojej pracy :D
Tylko ich strony, kurka wodna, nie można wyświetlić. Przedwczoraj cały czas było 503...
Nondum lingua suum, dextra peregit opus.

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

WYRÓŻNIENIA OKOŁOŻUŁAWSKIE

W imieniu Komitetu Organizacyjnego Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego anonsuję ustanowienie dwóch wyróżnień „okołożuławskich”, które - jak planujemy - będą już corocznie towarzyszyły Nagrodzie.
Pierwsze wyróżnienie to Laury dla wydawnictw, publikujących dobrą fantastykę - a ponieważ odnosimy się do Nagrody Żuławskiego, wyróżnione zostają wydawnictwa, które w danym roku opublikowały określoną w regulaminie liczbę utworów nagrodzonych, wyróżnionych i nominowanych w tym konkursie. Z przyjemnością donoszę, że w roku 2009 Laur otrzymuje Agencja Wydawnicza RUNA, natomiast Laur za 2008 rok został przyznany Wydawnictwu Literackiemu. Gratulujemy i życzymy dalszej równie efektywnej działalności!
Drugie wyróżnienie to tytuł Konesera dla Elektorów, którzy w swoim głosowaniu trafnie wytypowali laureatów Nagrody J. Żuławskiego. W roku 2009 Koneserem został Jarosław Ratajczyk (2 trafne wskazania), a w 2008 roku dokładnie tak jak Jury głosowali Krzysztof Głuch i Rafał Wojciechowicz (po 3 trafne wskazania). Brawa dla Koneserów!
Więcej informacji, regulaminy konkursów i odznaki Laurów na stronach Nagrody (http://zimniak.art.pl/n/ i http://zulawski.nast.pl/ ).

Andrzej Zimniak
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Re: Nagroda im. Jerzego Żuławskiego

Post autor: Ebola »

Odkopuję wątek, bo znamy już nominacje do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego:
"Czarne" Anna Kańtoch
"Niebo ze stali" Robert M. Wegner
"Widma" Łukasz Orbitowski
"Fuga" Wit Szostak
"Portal zdobiony posągami" Marek S. Huberath
"Pan Lodowego Ogrodu. Tom IV" Jarosław Grzędowicz.

Autorom serdecznie gratulujemy!
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Mara
Stalker
Posty: 1888
Rejestracja: ndz, 12 cze 2005 12:31

Nagroda im. Jerzego Żuławskiego

Post autor: Mara »

Ja mam pytanie do osob bardziej zorientowanych ode mnie w tym temacie. W kalendarium i w regulaminie nagrody jest napisane, ze Liste Zgloszeniowa Powiesci zamyka sie 31 marca, natomiast Elektorzy glosuja na powiesci od 1 do 15 kwietnia. Jak oni sa w stanie zapoznac sie z wszystkimi powiesciami z listy w ciagu maksymalnie 15 dni? Nie chce nikogo obrazac, ale dla mnie wyglada to na glosowanie: a) po znajmosci, b) na chybil-trafil. Bardzo prosze szanowne grono o wykazanie bledow w moim rozumowaniu, bo zal mi sie robi, ze kolejna nagroda fandomowa zejdzie w moich oczach na psy. Chcialabym tego uniknac, bo nagradzanie pisarzy to generalnie dobra rzecz (motywuje do pisania i w ogole), ale rozdzielanie nagrod wsrod krwenych i znajmoych krolika juz nie koniecznie taka dobra rzecza jest.
42

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Nagroda im. Jerzego Żuławskiego

Post autor: Małgorzata »

Z tego, co widzę, to banda filologów zasiada w jury. Banda filologów obznajomionych z fantastyką, należy dodać, czyli część dzieł z listy znali na pewno wcześniej. Potem przemówiły dziełła (a one przemawiają szybko i głośno), więc selekcja ziarna od plew przebiegła pewnie błyskawicznie*nie jestem optymistką, już dawno nie. Pozostało przeczytać tych kilka najciekawszych, czyli żadne wyzwanie.
To łatwiejsza opcja niż "krewni i znajomi królika", jak myślę. :)))
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Nagroda im. Jerzego Żuławskiego

Post autor: A.Mason »

Nienienieniemieszajcie :) Nagradzane są powieści wydane do 31 grudnia, natomiast lista zgłoszeniowa to taki wykaz na co można głosować. Zamykana jest tak późno, żeby był czas na jej przygotowanie i ewentualne uzupełnienie braków (pierwsza jej wersja pojawia się już w lutym).
Na "Elektorów" wybierane są osoby oczytane, ale nie muszą znać wszystkiego. Pierwsza runda wyborów to plebiscyt.
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
Mara
Stalker
Posty: 1888
Rejestracja: ndz, 12 cze 2005 12:31

Nagroda im. Jerzego Żuławskiego

Post autor: Mara »

Dzieki, juz zalapalam :) W sumie wyglada na to, ze jak zwykle najwieksza role odgrywaja wydawcy, ktorzy musza tak zareklamowac ksiazke, zeby trafila (miedzy innymi) do Elektora (jak znam zycie majacego ograniczony budzet przeznaczony na ksiazki), a najlepiej gdy nazwisko na okladce jest identyfikowalne. Obserwujac wyniki z poprzednich edycji tej nagrody i nagrody Sfinks, widac, ze laureatami sa autorzy dobrze wszystkim znani (jedynym wyjatkiem jest tu dla mnie Wegner, ktory pojawil sie nagle i bardzo dobrze).
Widzac nazwiska i stopnie naukowe jurorow, mialam nadzieje, ze mozliwe jest dzialanie nieszablonowe; ze jest szansa na wyjscie poza schematy, ale okazuje sie, ze wciaz jestem niepoprawna optymistka. Ech...
42

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Nagroda im. Jerzego Żuławskiego

Post autor: A.Mason »

Moim zdaniem formuła tej nagrody jest jedną z bardziej sensownych. Elektorzy nie są przypadkowi, to osoby czytające i aktywne, często "etatowi" recenzenci. W dodatku jurorzy mają (chyba) prawo zgłosić także swoje propozycje. Prawdopodobieństwo, że jakaś dobra książka nie zostanie zauważona, istnieje, ale wydaje mi się mniejszym niż w przypadku standardowego plebiscytu.
Roli wydawców nie przeceniałbym w tym konkretnym przypadku.
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Nagroda im. Jerzego Żuławskiego

Post autor: nosiwoda »

"wydawcy, ktorzy musza tak zareklamowac ksiazke, zeby trafila (miedzy innymi) do Elektora (jak znam zycie majacego ograniczony budzet przeznaczony na ksiazki), a najlepiej gdy nazwisko na okladce jest identyfikowalne"
Jestem elektorem Żuławskiego od kilku lat, chyba nigdy nie kupiłem książki na podstawie reklamy od wydawcy. Z grubsza wiem, co się ukazuje, kupuję to, co mnie interesuje, czytam to, co mi się uda czasowo, potem nominuję to, co przeczytałem i co mi się podobało. Nie czytam hurtem polskiej literatury fantastycznej, a to, co uda się przeczytać, podoba mi się też... hm... nie zawsze. A że elektorzy mają różne gusta, to oczywiście może coś przemknąć niesłusznie niezauważone, ale szanse na to są zmniejszone z każdą kolejną osobą nominującą.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3082
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Nagroda im. Jerzego Żuławskiego

Post autor: Q »

A.Mason pisze:Elektorzy nie są przypadkowi, to osoby czytające i aktywne, często "etatowi" recenzenci.
Jako elektor mogę tylko potakująco pokiwać głową w samozachwycie ;).

Serio natomiast muszę się zgodzić (poniekąd i swój ogonek chwaląc). Żuławski w istocie mniej podatny zdaje się być na koteryjne przepychanki (czy choć o oskarżenia o nie) niż Zajdel, a i ustawić głosowanie na zasadzie podobnej do tego, co zdarzało się przy nagrodach nominowanych systemem SMS-owym się nie da.

Jednym słowem swoista fandomowa oligarchiczność wychodzi Żuławowi na dobre.


wpis moderatora:
A.Mason: dywagacje językowe przeniesione tutaj: http://www.forum.fahrenheit.net.pl/view ... 55#p379055
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3082
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Nagroda im. Jerzego Żuławskiego

Post autor: Q »

Tegoroczne nominacje:

Radek Rak "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli"
Cezary Zbierzchowski "Distortion"
Paweł Majka "Jedyne: Ścieżki krwi"
Jacek Dehnel "Ale z naszymi umarłymi"
Agnieszka Hałas "Śpiew potępionych"
Jan Maszczyszyn "Necrolotum"

Wszystkim Autorom gratuluję, na większość również głosowałem (więc gratuluję tym radośniej), jednak - nie zaprzeczę, najbardziej cieszę się z tego, że tym razem Maszczyszyn załapał się w końcu na listę.
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3082
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Nagroda im. Jerzego Żuławskiego

Post autor: Q »

Ogłoszono i zwycięzców. I - ponownie - najbardziej cieszy mnie Srebrne Wyróżnienie dla Maszczyszyna (choć dwa pierwsze miejsca - Radek Rak z Dehnelem - zgodne z moimi topowymi nominacjami).
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3082
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Nagroda im. Jerzego Żuławskiego

Post autor: Q »

No i znów mój gust dość mocno pokrył się z powszechno-elektorskim ;) :
https://www.facebook.com/story.php?stor ... 2399694452

Przy czym - może nieco paradoksalnie, w świetle kolejności, w jakiej nominowałem - najbardziej cieszy tak wiele punktów dla Pawlaka. Nie napisał może najlepszej literacko z zeszłorocznych powieści fantastycznych, ale raduje się serce (czy raczej: układ limbiczny), że klasyczna SF/ambicje tematyczne/nawiązywanie do najczcigodniejszych (lemowskich!) wzorców są tak doceniane.

Nominancja dla Guni cieszy również. Mam nadzieję, że wzmocni pozycję rodzimej głębokiej filozoficznie literatury grozy... A tę W.G. potrafi zrobić i z kompletnie realistycznej, lakonicznej, notki blogowej:
http://labiryntzlisci.blogspot.com/2018 ... rzone.html

Zresztą wszystkie nominacje cieszą... Wszystkim Nominowanym serdecznie gratuluję! :)
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3082
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Nagroda im. Jerzego Żuławskiego

Post autor: Q »

Z zeszłorocznych nagród ucieszyłem się nawet bardziej, niż z nominacji, bo i Gunia, i Pawlak.

Z tegorocznych - cieszę się jeszcze bardziej (zaryzykowałem, uznałem, że Salik sobie poradzi), i poradziła sobie koncertowo. Nie mam wrażenia, by - po snergowemu - wyczerpała większość sił debiutem, więc może niedługo powie "zrób miejsce na szczycie, Dukaju!".

Nagrodzonym, rzecz jasna, gratuluję :) .
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3082
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Nagroda im. Jerzego Żuławskiego

Post autor: Q »

Jak co roku wypełniłem swój elektorski obowiązek... Tym razem było o tyle trudno, że na liście zgłoszeniowej - choć widziałem znane nazwiska - nie dostrzegłem ani tytułów, które koniecznie chciałbym nominować, bo na to zwyczajnie zasługują (jak to bywało w wypadku utworów Dukaja czy Piskorskiego), ani takich, którym skłonny byłbym dać szansę z pominięciem oczywistych, mocnych, kandydatur - kłania się sprawa pominięcia Salik). Ostatecznie wybrałem tak:

1. Magdalena Świerczek-Gryboś, Lew i stalker z grzywą
2. Jan Maszczyszyn, Broilia
3. Olga Tokarczuk, Empuzjon
4. Magdalena Anna Sakowska, Fuga. Powieść polifoniczna
5. Radosław Rak, Agla t.1 Alef

1. Nawet jeśli pierwsze miejsce może dziwić w wypadku książki dla młodszego czytelnika, uznałem, że warto docenić zarówno czerpanie inspiracji od klasyków, i to najlepszych (Lem, Dick), plastycznie opisaną stację kosmiczną, jak i poruszenie w fantastycznej formie dzisiejszych, znanych Autorce z autopsji, problemów.
2. Byłoby wyżej, gdyby Maszczyszyn mnie nie zeźlił, bo ile można iść w ryzykowne miejscami (XIX-wieczny, rasistowski, stosunek bohaterów do Metysów) retro, gdy ma się pierwszorzędny talent pozwalający na konstruowanie wiarygodnych wizji przyszłości.
3. O filozofii tej powieści można dyskutować, nie jest też najlepsza w dorobku O.T., ale... nie da się w procesie nominacji pominąć noblowskiej prozy Autorki, która za młodu z fantastycznym środowiskiem flirtowała, a i w swoje w/w dzieło wplotła lemowskie aluzje i z Mistrzem polemiki.
4. Tak, debiutantka, widać jeszcze pewne niewyrobienie i młodzieńcze naiwności, ale równoważą to żarliwe prognozo-ostrzeżenia futurologiczne i pęd do wymierzania sprawiedliwości widzialnemu światu.
5. Znowu Autor, którego pominąć się nie da (jakość prozy nie pozwala), choć tworzy w tym wypadku pełną nawiązań do świata zaokiennego ambitniejszą wariację na tematy potterowskie, a ja bym wolał móc zapełnić listę wysokiej jakości SF.

ps. Gdyby lista nominacji mogła być dłuższa, pewnie trafiłyby na nią też:
- Romuald Pawlak, Dom Krastów t.2 Wolny jak Hamilton
- Robert J. Szmidt, Pola dawno zapomnianych bitew/Bukowski t.2 Uderzenie wyprzedzające
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

ODPOWIEDZ