Mistrz i Małgorzata czyli witaj w geriatryku

czyli osobno o serialach TV, koniecznie rozdzielnie i przeciwpołożnie

Moderator: RedAktorzy

Awatar użytkownika
Cintryjka
Nazgul Ortografii
Posty: 1149
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 22:34

Post autor: Cintryjka »

Jednak kurczę za stary. A może nawet nie tyle za stary, co za mało jary. Nie wiem, mam mocno mieszane uczucia, ale z ostatecznymi sądami wstrzymam się jeszcze ze dwa odcinki. Za to Jeszua super.
Każdy Czytelnik ma takiego diabła, na jakiego sobie zasłużył - A.P. Reverte

Awatar użytkownika
Zamorano
Mamun
Posty: 120
Rejestracja: sob, 18 cze 2005 14:45
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Zamorano »

Bebe pisze:
Co Wy z tym Wolandem. Klimatyczny jest. :)
W pierwszym odcinku jak dla mnie jest dziadziem na ławeczce nie mającym nic wspólnego z Wolandem :( Niestety. Jest w pierwszym odcinku taki moment, że nawet wybucha gniewem. I jest to jego jedyna wyartykułowana emocja w pierwszym odcinku. Nie wykrzykuje rozradowany "ach to cudowne" na wiadomość o ateizmie swoich interlokutorów. Nie jest rozbawiony, nie "łasi się" do nich, nie kpi, nie uśmiecha się ,nie jest cyniczny, nie trzęsie się ze śmiechu na sformułowanie, że "diabła nie ma". W ogóle nie jest "diabli". Dla mnie jest totalnie drewniany w pierwszym odcinku, a nie klimatyczny. W ogóle ta maniera, żeby obsadzać 80 latka w roli Wolanda jest IMVHO wybitnie chybiona.
Stalin źle rysuje. Gorzej nawet niż Picasso.
"Kontrola"

Awatar użytkownika
Bebe
Avalokiteśvara
Posty: 4592
Rejestracja: sob, 25 lut 2006 13:00

Post autor: Bebe »

Nie odsądzałabym go od czci i wiary dlatego, że nie jest sprofilowany w 100% tak samo jak w książce. Serialowy Woland jest starszy i bardziej wyeksponowano jego stronę poważną i zmęczoną. Zmęczenie wieczną egzystencją, czy może zmęczenie tym, co widział, słyszał i robił? Jego towarzysze się bawią, ale serialowego Wolanda chyba już nie bawi jego wieczne życie (jeśli on w ogóle rozpatruje swoje istnienie jako "życie"). Osobiście miałam wrażenie, że w książce Woland kryje w sobie to zmęczenie i rzadko zdarza mu się dopuścić je do głosu. Książkę czytałam dawno temu, a w serialu ujrzałam wyeksponowaną właśnie tą stronę Wolandowej postaci.
Wciąż uważam, że serial ma klimat. Trochę jak Teatr Telewizji. :)
Z życia chomika niewiele wynika, życie chomika jest krótkie
Wciąż mu ponura matka natura miesza trociny ze smutkiem
Ale są chwile, że drobiazg byle umacnia wartość chomika
Wtedy zwierzyna łapki napina i krzyczy ze swego słoika

Awatar użytkownika
Ysabell
Mamun
Posty: 155
Rejestracja: wt, 20 lis 2007 14:37

Post autor: Ysabell »

Garść uwag po obejrzeniu pierwszej części:

- Na pewno serial jest bardzo wierny książce - do tego stopnia, że zazwyczaj kolejne kwestie można podawać równo z aktorami...
- Monochromatyczna Moskwa bardzo mi się podobała. Był klimat.
- Woland na początku wydał mi się niewłaściwie dobrany, ale obronił się bardzo dobrze. Grunt, że ma różnokolorowe oczy - one "grają" we wszystkich ujęciach twarzy i dzięki nim postać jest bardziej niesamowita. Sam aktor gra dobrze i zdecydowanie się broni jak dla mnie.
- Sceny w Jerozolimie były zagrane dość sztywno. Nie wiem czyja to wina, ale już większe wrażenie zrobiły na mnie analogiczne sceny w "Pilatus und andere" Wajdy.
- Jeszua bardzo malowniczy - wizualnie. Bo poza tym jakiś sztywny...
- Doskonale w scenach jerozolimskich gra język rosyjski - pięknie pokazuje umowność taki Rzymianin mówiący po rosyjsku.
- W ogóle mi się to dobrze oglądało dzięki językowi - bardzo kocham rosyjski, a nie posiadam go w aż takim stopniu, żeby sobie "Mistrza..." czytać w oryginale. Język był dla mnie największym plusem tego serialu.
- Serial jest ogromnie "teatralny" (tutaj zgadzam się z Bebe) - reżyser nie starał się nawet udawać, że kręci film. Jak dla mnie - to dobrze. Kolejny krok ku umowności obrazu.

Ogólne wrażenie mam takie, że jednak mimo wszystko na razie ten serial ogląda się mniej przyjemnie niż słucha czytanego "Mistrza...". No ale to w sumie nic dziwnego, bo książka jest cholernie trudna w ekranizacji.
Ys.
_____
"Kobiety i koty zawsze będą robić to, co chcą, a mężczyźni i psy powinni się zrelaksować i powoli oswajać z tą myślą" - Robert A. Heinlein

Awatar użytkownika
Zamorano
Mamun
Posty: 120
Rejestracja: sob, 18 cze 2005 14:45
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Zamorano »

Nie odsądzałabym go od czci i wiary dlatego, że nie jest sprofilowany w 100% tak samo jak w książce.
Zasadniczo choć kocham powieść miłością wielką i mój zarzut jest do Wolanda jaki jest, to zakładając, że gdybym dostał postać po prostu inaczej sformatowaną (że niby taka jest koncepcja) jak w książce, ale taką że byłaby mnie w stanie zaintrygować, zaciekawić to bym to zaakceptował. W kiepskiej swoją drogą ekranizacji "Quo Vadis" taką postacią jest np. Tygellinus w interpretacji Majchrzaka. Jest zagrany właśnie wbrew tekstowi Sienkiewicza i to fajnie wyszło. Jest postacią zdecydowanie ciekawszą niż pierwowzór. Rola Majchrzaka była dla mnie jednym z nielicznych jasnych punktów produkcji Kawalerowicza.
Jak na razie Woland IMVHO już nawet nie jest nudny, ale zwyczajnie drewniany. Musiał bym na siłę starać się szukać "plusów dodatnich" za wszelką cenę i racjonalizować to sobie hasłem "inny klimat Wolanda". Na razie Woland mnie zniesmaczył nijakością. To w moim osobistym odbiorze na poziomie odcinka numer jeden podkreślam nie jest inny pomysł na Wolanda co po prostu brak jakiegokolwiek pomysłu ;) Być może dalej się to zmieni i ten inny klimat też dostrzegę. Zakładam, że Bebe ma rację to jest po prostu inna koncepcja postaci. Na razie do mnie absolutnie niestety ta koncepcja nie trafia, bo na małym ekranie wyglądało to mizernie :(
Postaram się jednak pomimo złego wrażenia po pierwszym odcinku oglądać kolejne odcinki, żeby wyrobić sobie pogląd jednak na całość.

Edit :
Moje wrażenie po pierwszym odcinku są analogiczne do pierwszego filmowego podejścia do "Narni" , tego z BBC z przełomu lat 80tych i 90tych, które choć w miarę wierne były dla mnie ciężkim przeżyciem :]
Na jakiejś stronie widziałem wcześniej clip gdzie w szybkim montażu skondensowano chyba "samo gęste" z serialu "MiM". Były tam sceny głównie około - balowe. Nie zachwyciło mnie, ale też nie żenowało. Nie jest źle - taka była pierwsza myśl. Niestety pierwszy odcinek bardzo zawiódł. Może dalej będzie lepiej.
Stalin źle rysuje. Gorzej nawet niż Picasso.
"Kontrola"

Awatar użytkownika
Nieznany
Fargi
Posty: 376
Rejestracja: pt, 11 sty 2008 17:49
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Nieznany »

Niestety, muszę się zgodzić ze sformułowaniem o geriatryku. Pomimo ogromu dobrej woli już Iwan Bezdomny zdał mi się być za stary. Toż to powinien być dwudziestokilkuletni młodzieniec, tak go opisał sam Autor!
Towarzyszący mu Berlioz również nieco zgrzyta swym wiekiem - w oryginale był panem po czterdziestce. Zdzierżyłem jeszcze Wolanda w podeszłym wieku (choć powinien być z wyglądu czterdziestokilkuletnim mężczyzną) wyłącznie dlatego, że z przebiegu wcześniejszej dyskusji juz się tego spodziewałem. Owszem, widać zmęczenie "życiem", ale niechby był po pięćdziesiątce!
Ostatecznie dobił mnie Poncjusz Piłat. Ten staruszek w przydużej zbroi zdał mi się komiczny a nie tragiczny! Ha Nocri wyglądał nieźle a Szczurza Śmierć był niemal dokładnym odwzorowaniem mojej wyobraźni.

Dość o wieku starszych panów. Jeszcze kilka słów o grze. Niestety, dla mnie była nieco drewniana. Zwłaszcza staruszek Woland mnie rozczarował.

Cóż, to dopiero pierwszy odcinek. Mam nadzieję, że ciąg dalszy będzie lepszy.
Na prawdę zważam i "naprawdę" piszę razem.
Naprawdę zważam i "na prawdę" piszę osobno.
Moja schizofrenia ma się lepiej, dziękuję.

Awatar użytkownika
Bebe
Avalokiteśvara
Posty: 4592
Rejestracja: sob, 25 lut 2006 13:00

Post autor: Bebe »

W scenach balowych zmęczenie Wolanda wychodzi jeszcze bardziej. A sama sceneria jest jeszcze bardziej teatralna i "umowna".
Mnie osobiście pierwszy odcinek zaczarował, tak jak czaruje dobry teatr. Siedzieli w parku, opowiadali sobie o niesamowitych sprawach i niesamowitych ludziach. Powaga opowieści kontrastowała żywo ze scenerią parku. Woland wydawał się żałować, że to co było, już przeminęło.
Teraz poczekajcie na Małgorzatę. Bardziej nawet na nią, niż na Mistrza. :)

A w pierwszym odcinku najbardziej przemówił do mnie Bezdomny (jako straszliwy kmiot) i Poncjusz Piłat. Według mnie sztywność Piłata wynika z roli - oficjalnego przedstawiciela potęgi Rzymu. Nie byłoby właściwe, gdyby zachowywał się zbyt swobodnie.

Ech, kiedy czas pozwoli obejrzę raz jeszcze.
Z życia chomika niewiele wynika, życie chomika jest krótkie
Wciąż mu ponura matka natura miesza trociny ze smutkiem
Ale są chwile, że drobiazg byle umacnia wartość chomika
Wtedy zwierzyna łapki napina i krzyczy ze swego słoika

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

E tam... Jak się pojawi Małgorzata to będą marudzić, że zbyt silna osobowość i zbyt wyzwolona jak na tamte czasy ;)

Ale właśnie przy niej fajnie się zaznacza ta teatralność i bajkowość całej opowieści. Ich pierwsze spotkanie jest takie... Takie... No bajkowe właśnie i teatralne. Ale do mnie to przemówiło. Wyobraźnia zatańczyła do tej muzyki.

A jedną z najlepszych rzeczy dla mnie w tym serialu są postaci trzecioplanowe. Zagubieniu, lub wprost przeciwnie, ustawieni ludzie w chorej rzeczywistości. Zwróćcie uwagę jak ładnie zaznaczone są wątki "zdobywania" przestrzeni mieszkalnej. I niekoniecznie zaraz tej na potrzeby Wolanda i jego świty.
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Awatar użytkownika
Nath
Fargi
Posty: 332
Rejestracja: śr, 03 paź 2007 15:55

Post autor: Nath »

Dzisiaj kolejny odcinek :)

Ja jeszcze się wstrzymam z opiniami... ale póki co, mogę powiedzieć, że Behemota fajnie zrobili :) Oczekuję niecierpliwie scen z jego udziałem.

Co do Wolanda... rzeczywiście człowiek ma troszkę inne wyobrażenie po lekturze książki, ale dam mu jeszcze szansę, może ta wizja mnie przekona :)

Pozdrawiam
Ika: Poczuł, że umiera i zapewne doszedł do wniosku, że nie da się złapać tym metroseksualistom ze skrzydełkami. Nie widział swojej przyszłości w chórze.

Awatar użytkownika
fealoce
Kadet Pirx
Posty: 1388
Rejestracja: sob, 14 kwie 2007 21:02

Post autor: fealoce »

Ja już się powoli przywyczajam do Wolanda...No i czekam na Małgorzatę :-) Za to Piłat mi się podobał (chociaż inaczej go sobie wyobrażałam, podobnie jak Wolanda).

Awatar użytkownika
Cień Lenia
Zwis Redakcyjny
Posty: 1344
Rejestracja: sob, 28 paź 2006 20:03

Post autor: Cień Lenia »

Po dwóch pierwszych odcinkach odczucia mam jak najbardziej pozytywne. Stary Woland mi nie przeszkadza - ale to pewnie dlatego, że ja na urodę aktorów nie zwracam aż takiej uwagi.

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

Wczoraj obejrzałem sobie przed snem kawałek. Ten z padającym co chwila słowem - zajawlienije! Mniodzio! :)

Ale jedno Wam powiem. Polski lektor zabija połowę przyjemności z oglądania. Tam chwilę później Bosy spotyka się z Korowiowem. I Korowiow pokazuje pierwszy raz na co go stać. Pięknie gra. Świetnie operuje słowem. A lektor niezwykle skutecznie go zagłusza... Bleee....
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Awatar użytkownika
Teano
Kadet Pirx
Posty: 1309
Rejestracja: wt, 05 cze 2007 19:05

Post autor: Teano »

Nie włączałam się wcześniej, bo nie miałąm czasu, ale moim zdaniem obsada od pierwszego odcinka jest prima sort. Woland dokładnie taki, jak powinien być. Wczorajszy odcinek w ogóle... no trudno znależć słowa. Nie wiem czy inny Woland byłby równie przerażający i równie dystyngowany. Dla wielu fascinosum dla tych, którzy zaczynają się domyślać kim jest i dla wielu widzów - tremendum
Uważam, że ekranizacja doskonale zrobiona. A zwykle uważam, że ekranizacje do pięt książkom nie dorastają (o ile ksiazki mają pięty).
Trochę Behemot jak dla mnie, bo ja wiem... mało koci. To właściwie karzełek przebrany za kota, a przy dzisiejszych technikach animacji dałoby się go zrobić lepiej. Ale to jedyny i nie taki duzy zgrzyt, nie żądajmy zbyt wiele. Jest dobrze.
Mordor walnął maczugą Orbana w łysy czerep. Po chwili poczuł to samo.
Umowa sporządzona została w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach,
po jednym dla każdej ze stron.

� Dżirdżis

Awatar użytkownika
Nath
Fargi
Posty: 332
Rejestracja: śr, 03 paź 2007 15:55

Post autor: Nath »

Czy mi się zdaje, czy dziś nie było M&M?

Jedno słówko co do kreacji Małgorzaty: Jak dla mnie bomba :)

Obok Korowiowa chyba póki co najbardziej mnie przekonuje.

Pozdrawiam
Ika: Poczuł, że umiera i zapewne doszedł do wniosku, że nie da się złapać tym metroseksualistom ze skrzydełkami. Nie widział swojej przyszłości w chórze.

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

Nath pisze:Obok Korowiowa chyba póki co najbardziej mnie przekonuje.
I tu następuje ten moment kiedy Kiwaczek mówi - a nie mówiłem ;)

Korowiow rulezz!
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

ODPOWIEDZ