Kiedy Kara Mustafa, wielki wódz Krzyżaków...

tu jest dział historyczny

Moderator: RedAktorzy

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19981
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: Kiedy Kara Mustafa, wielki wódz Krzyżaków...

Post autor: Alfi »

Są jeszcze na świecie geniusze.
Około roku 1880 wyemigrowała z Niemiec do Brazylii rodzina Schererów (było potem w tej rodzinie dwóch kardynałów, jeden już teraz śp., drugi ma się dobrze i niektórzy mu wróżą białą sutannę). Na Onecie jakiś wyjątkowo bystry osobnik wydedukował, że Schererowie uciekli do Brazylii, by uniknąć kary za nazistowskie zbrodnie (nie wyjaśnił tylko, dlaczego ich nie złapał redaktor Maj).
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Re: Kiedy Kara Mustafa, wielki wódz Krzyżaków...

Post autor: ElGeneral »

Wiesz, Alfi, na Ukrainie są tacy, co mniemają, że Achillesowi Myrmidonowie to byli pra-Kozacy znad Donu (dzielni niczym mrówki "Myrmiki iz Dona").
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19981
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: Kiedy Kara Mustafa, wielki wódz Krzyżaków...

Post autor: Alfi »

A do dzisiaj nie wiadomo, za co Asyryjczycy wbili Sarda na pal...
Mnie ta historia z rodziną Schererów przypomina opowieść Daukszewicza o obchodach rocznicy bitwy pod Grunwaldem i kwiecistym przemówieniu pewnego przedstawiciela waaadzy: Tu w tym miejscu, towaysze, odnieśliśmy zwycięstwo nad krzyżackim faszyzmem...
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Re: Kiedy Kara Mustafa, wielki wódz Krzyżaków...

Post autor: ElGeneral »

A słynny Zulus, który na uzbrojenie swej armii wprowadził asagaje i skutecznie w XIX w. bił Anglików był poddanym Norrisa.
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19981
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Kiedy Kara Mustafa, wielki wódz Krzyżaków...

Post autor: Alfi »

Wczoraj półfinalistka "Questions pour un champion" ochrzciła Wercyngetoryksa. Pomylił się biduli z Chlodwigiem.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19981
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Kiedy Kara Mustafa, wielki wódz Krzyżaków...

Post autor: Alfi »

I disapprove of what you say, but I will defend to the death your right to say it

Kto to powiedział? Wszyscy zakrzykną chórem: Voltaire! Tymczasem guzik prawda.
W roku 1906 niejaka Evelyn Beatrice Hall opublikowała pod pseudonimem S. G. Tallentyre książkę pt. The Friends of Voltaire, w której tak właśnie określiła pogląd Voltaire'a czy też jego postawę. Zdanie wzięła niestety w cudzysłów, więc czytelnicy uznali je za cytat z któregoś tekstu Voltaire'a. I nawet Francuzi dali się nabrać.
Co ciekawe, ktoś to przetłumaczył z angielskiego na francuski i puścił w obieg...
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19981
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Kiedy Kara Mustafa, wielki wódz Krzyżaków...

Post autor: Alfi »

Z mojego ulubionego teleturnieju:

- Urodzony w roku 1585, od 1606 biskup...
- Talleyrand?


Mimo wszystko dobrze, że nie ojciec Pio.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19981
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Kiedy Kara Mustafa, wielki wódz Krzyżaków...

Post autor: Alfi »

Wczoraj, po raz pierwszy od października, padła w "Questions pour un champions" słynna "cagnotte", czyli nagroda dla uczestnika, który odniósł pięć zwycięstw. Nagroda wynosiła 75 500 euro (poprzedni rekord wynosił bodaj 45 000). Ale największe wrażenie zrobił na mnie finalista (ten przegrany), który w odpowiedzi na przedostatnie pytanie wysłał Wellingtona i Blüchera pod Hastings.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19981
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Kiedy Kara Mustafa, wielki wódz Krzyżaków...

Post autor: Alfi »

Baptiste Giabiconi, model Karla Lagerfelda (facet o aparycji przedwojennego fordansera), twierdzi, że 14 lipca minęła 70. rocznica wyzwolenia Paryża.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19981
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Kiedy Kara Mustafa, wielki wódz Krzyżaków...

Post autor: Alfi »

Wspominałem gdzieś kiedyś, że nowe osiedle w jednym z miast powiatowych o mało nie wzbogaciło się o ulicę Zyndrama Zmaszkowica. A ostatnio podsłuchałem rozmowę dwóch niewiast, z których jedną spotkało nieszczęście: pojechała do powiatu, a potem spóźniła się na autobus, wróciła późniejszym i - o zgrozo! - nie obejrzała kolejnego odcinka "Wspaniałego stulecia" (zapewne więc przewrotna Hürrem po raz pierwszy nie została przez nią obsobaczona). Druga niewiasta opowiedziała tej pierwszej, co się w odcinku zdarzyło, a konkretnie - że "Sulejman kazał udusić tego Ibrahima Spargiego".
Dla niewtajemniczonych - chodziło o tego pana.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19981
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Kiedy Kara Mustafa, wielki wódz Krzyżaków...

Post autor: Alfi »

Niejaki Ryszard Petru "ustalił" datę przewrotu majowego na rok 1935. Co dowodzi, że znajomość historii nie jest do niczego potrzebna. Można nie znać dat, ale wiedzieć, kiedy przewalutować kredyt.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19981
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Kiedy Kara Mustafa, wielki wódz Krzyżaków...

Post autor: Alfi »

W nawiązaniu do poprzedniego.
W 1935r., w święto Sześciu Króli, Piłsudski dokonał przewrotu majowego. Dzięki temu Astérix i Obélix obalili Imperium Rzymskie, będące wówczas u szczytu potęgi. Nie pomogła nawet interwencja Juliusza Cezara, który przygalopował na Rubikoniu, pozostawiając za sobą rozrzucone kości.

To oczywiście kompilacja połączona z ekstrapolacją. Twórczo rozwijająca myśli Wielkiego Klasyka.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19981
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Kiedy Kara Mustafa, wielki wódz Krzyżaków...

Post autor: Alfi »

Dawniej miałem zwyczaj włączać na chwilę telewizor w porze kolacji i rzucać okiem na serwowany akurat serial. Ostatnio, z braku radia, wróciłem do tego zwyczaju w Podobinie. A serwują akurat Sułtankę Kösem. No i usłyszałem, że na północnych wybrzeżach Morza Czarnego sieją zamęt Kazachowie(!).
Dzisiaj, przewidując ciąg dalszy perypetii z czarnomorskimi poddanymi Nazarbajewa (bo Osman miał zasiąść na tronie, a wiadomo, że to ten sułtan, który dostał baty od Chodkiewicza), włączyłem znów. Przeczucie mnie nie myliło: Kazachowie sprowokowali sułtana do marszu na Chocim.
Przypuszczam, że to ci sami Kazachowie, których przywódcą w dwadzieścia parę lat później został niejaki Chmielnicki.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19981
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Kiedy Kara Mustafa, wielki wódz Krzyżaków...

Post autor: Alfi »

Bożydar Iwanow, komentator sportowy urodzony w 1972r. w Zabrzu, był pierwszym człowiekiem w kosmosie. Tak przynajmniej wynika z pewnego internetowego quizu.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19981
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Kiedy Kara Mustafa, wielki wódz Krzyżaków...

Post autor: Alfi »

Słuchałem sobie w radiu jakiejś wypowiedzi na temat matur i coś mi się przypomniało z dawnych lat. Otóż kiedyś za środkowego Gierka jakiś maturzysta ponoć napisał, że Mickiewicz zakochał się w Maryli Rodowicz, ale ona wolała wyjść za Putramenta.

Rodowicz jak Rodowicz, ale czy Putramenta ktoś jeszcze pamienta... tfu! pamięta?
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

ODPOWIEDZ