Ciekawostki historyczne

tu jest dział historyczny

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gustaw G. Garuga
Psztymulec
Posty: 940
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 11:02
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Gustaw G. Garuga »

Do Kaja wysłałem pw, ale wygląda na to, że ostatni post napisał w zeszłym roku, więc nie liczę na odpowiedź... (dziwne, jak czasem forumowicze znikają bez pożegnania. Był też kiedyś np. niejaki kruczywiatr i zniknął z dnia na dzień)

Czyli się zgadzamy co do faktu, że mamy do czynienia z czymś starożytnym i śródziemnomorskim. Tyle dobrze. Natomiast co kto z tym faktem robi w zaciszu domowym, to już nie moja rzecz ;)

Awatar użytkownika
kaj
Kadet Pirx
Posty: 1266
Rejestracja: śr, 28 wrz 2005 13:50

Post autor: kaj »

Wygląda na Apolla pośród Muz. Wedle jakiegos antycznego reliefu.
Trza by wziąć
PAULY-WYSSOWA. Realencyclopddie der classischen Altertumswissenschaft
i poszukac pierwowzoru

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Ja tam się za znawcę antyku nie uważam, ale ze szkół pamiętam, że Muz było dziewięć.
Siedem córek (i siedmiu synów) miała Niobe.
A, jeszcze jedno. Westalki - były cztery, potem sześć a na końcu siedem...
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Ellaine
Klapaucjusz
Posty: 2372
Rejestracja: sob, 25 lut 2006 22:07
Płeć: Kobieta

Post autor: Ellaine »

Swoją drogą, to czy ta postać półleżąca na pewno jest mężczyzną? Mnie ona bardziej na kobietę wygląda. Ale to takie tam, moje obserwacje.
Piękne kłamstwo? Uwaga! To już twórczość - S. J. Lec
Cudnie, fajnie i gites - gdy definitywnie odwalę kitę - J. Nohavica
Rękopis znaleziony w pękniętym wazonie

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Dla mnie jest to wizerunek siedmiu kobiet. Jedna ma lirę. Safona z przyjaciółkami?
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Gustaw G. Garuga
Psztymulec
Posty: 940
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 11:02
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Gustaw G. Garuga »

Zadałem to samo pytanie na forum historyków, ale na razie nic - a minęły już dwa tygodnie! Tracę nadzieję... niemniej dzięki za dotychczasową pomoc :-)

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Taki zabawny drobiażdżek.
Gdzie pracował niejaki Osóbka-Morawski, kiedy przestał być premierem?
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Post autor: Navajero »

Chodzi Ci o to dyrektorowanie uzdrowiskami?
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Tak. Centralny Zarząd Uzdrowisk, jak wyczytałem kiedyś w którymś z tygodników (chyba to była Polityka), przez jakiś czas nosił inną nazwę: Dyrekcja Uzdrowisk Państwowych.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
savikol
Fargi
Posty: 407
Rejestracja: pn, 27 mar 2006 08:04

Post autor: savikol »

Znalezione w gazecie z połowy XIX wieku. Głos komentujący próby wynalezienia sposobu na kierowanie lotu balonem:

Kierunek balonu, wynalezionym być nigdy nie może, a to głównie dla tego, iż sprzeciwiałby się ogólnemu porządkowi w naturze, a nawet w zupełności zmieniłby takowy porządek. Człowiek obdarzony od STWÓRCY rozumem, już i tak przez ten sam rozum, ma ogromną przewagę i wyższość nad wszystkiemi stworzeniami ziemskiemi pod rozkazy jego oddanemi. Lecz gdyby jeszcze dowolnie mógł się wznosić w powietrze, jakże strasznym stałby się dla nich wrogiem? Bezpieczny w powietrzu, a nie nasycony w swych żądzach, wszystkie czworonogi choćby najdziksze i najstraszniejsze kładłby u nóg swoich trupem. Dosyć tylko kilkunastu lat tych wędrówek powietrznych, a wyniszczyłby wszystkie stworzenia, z któremi obecnie stojąc jak one na ziemi, nie śmie częstokroć zmierzyć się. Uszedłszy raz z ziemi, zapełniłby powietrze swemi balonami, a wiedziony ciekawością dosiągłby aż tam, gdzie dziś nie wolno stopie ludzkiej przekraczać. Zaniedbałby i roli i strzechy, i nauk i pracy, i aniby się spostrzegł jak ze stanu cywilizacji i oświaty, przeszedłby nagle do stanu dzikości ze szkodą dla całego społeczeństwa ludzkiego. Zamiast tedy silić się nad szybowaniem w rozmaitych kierunkach w powietrzu, starajmy się raczej prostemi drogami chodzić po ziemi, a daleko prędzej dobijemy do portu.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Prawie jak z Bramą Floriańską i Barbakanem w Krakowie. Uratował je argument, że bez nich północne wiatry będą zadzierać spódnice przekupek na rynku, powodując w ten sposób powszechne zgorszenie i obrazę moralności.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Post autor: Navajero »

Trochę racji ten antybalonowiec miał. Znam myśliwego, a raczej "myśliwego" który w Rosji polował na tygrysy z helikoptera...
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

A tym masakrującym bizony wystarczył pociąg. Czasem nawet zwykły koń.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
flamenco108
ZakuŻony Terminator
Posty: 2229
Rejestracja: śr, 29 mar 2006 00:01
Płeć: Mężczyzna

Re: Ciekawostki historyczne

Post autor: flamenco108 »

Tego chyba tutaj jeszcze nie było. Najgłupsza bitwa w dziejach świata.
Nondum lingua suum, dextra peregit opus.

Regis
Pćma
Posty: 278
Rejestracja: wt, 22 lut 2011 17:14
Płeć: Mężczyzna

Re: Ciekawostki historyczne

Post autor: Regis »

Dobrze wiedzieć, że bitwa pod Piławcami nie była odosobnionym przypadkiem. ;)

ODPOWIEDZ