Ciekawostki historyczne

tu jest dział historyczny

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
baron13
A-to-mistyk
Posty: 3516
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 09:11

Post autor: baron13 »

Ja to bym chciał mieć artykuł w para-nauce...

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Post autor: Navajero »

Nie ma sprawy baronie, ale grzebię na potrzeby następnej książki, więc dopiero po premierze :)

Edyta;

No, aby trochę ontopicznie... Prezerwatywy ( przeważnie zagraniczne) sprzedawano w carskiej Rosji od poczatku istnienia produkcji takowych, natomiast w ZSRR panowała przerwa do 1936 roku. Wówczas zakład w Bakowce ( niewielkiej miejscowości w okolicach Moskwy) rozpoczął produkcję "wyrobu nr 2" - czyli prezerwatyw. Podstawowym asortymentem zakładu były maski przeciwgazowe ;)

Obrazki;

opakowanie rosyjskich prezerwatyw z lat 80 - ych

lata 50 - te

reklama z czasów carskiej Rosji ( wraz z cennikiem :P )
Ostatnio zmieniony wt, 18 sie 2009 14:48 przez Navajero, łącznie zmieniany 1 raz.
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
No-qanek
Nexus 6
Posty: 3098
Rejestracja: pt, 04 sie 2006 13:03

Post autor: No-qanek »

Powieść na kanwie historii rosyjskich prezerwatyw?

To będę musiał kupić :D
"Polski musi mieć inny sufiks derywacyjny na każdą okazję, zawsze wraca z centrum handlowego z całym naręczem, a potem zapomina i tęchnie to w szafach..."

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Post autor: Navajero »

No-qanek pisze:Powieść na kanwie historii rosyjskich prezerwatyw?
Eee... to tylko jeden z wątków :P
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Olaf
Wujcio Cleritus
Posty: 744
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:44

Post autor: Olaf »

"Na innych obszarach, chociażby Skandynawii, akcja chrystianizacyjna prowadzona była w myśl zasady: "nie jest ważne jak wierzą, lecz w co wierzą", stąd dopuszczano takie kuriozalne sugestie, jak chociażby ta, by dzielnych wikingów chrzcić piwem, a nie wodą, wszak woda była u nich w niewielkim poważaniu, natomiast piwo i miód Thor rzadko wylewał ze swojego rogu."

Witold Chrzanowski "Słowianie i Wikingowie", Libron, strona 56

Im dalej zagłębiam się w książkę tym jest ciekawiej. Fakty historyczne i ich powiązania - jak najbardziej ciekawe, ale własne domysły autora czasami mnie wręcz rozczulają. Nie twierdzę, że to nieprawda, ale namiętnie szukam potwierdzenia w źródłach.
Twardy, kruchy i pozbawiony życia. (by Dabliu)

Dziękuję wszystkim za pomoc mojemu menelowi! I proszę o kolejne datki:p

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

To ciekawy problem teologiczny. W gruncie rzeczy nie ma obowiązku chrzczenia wodą destylowaną. Woda zawiera więc różne domieszki: sole i inne takie. Piwo składa się w ponad 90% z wody. Miód pitny - w ponad 80%.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

szkielet

Post autor: szkielet »

Humor historyczny - zagadka
Kto ma większą moc? Bóg czy historyk ?
Historyk.
Dlaczego ?
Tylko historyk jest w stanie zmienić przeszłość.

Awatar użytkownika
flamenco108
ZakuŻony Terminator
Posty: 2229
Rejestracja: śr, 29 mar 2006 00:01
Płeć: Mężczyzna

Post autor: flamenco108 »

szkielet pisze:Humor historyczny - zagadka
Kto ma większą moc? Bóg czy historyk ?
Historyk.
Dlaczego ?
Tylko historyk jest w stanie zmienić przeszłość.
A bóg nie może? Kto mu broni napisać nową historię, skoro historyk może?
Nondum lingua suum, dextra peregit opus.

Awatar użytkownika
No-qanek
Nexus 6
Posty: 3098
Rejestracja: pt, 04 sie 2006 13:03

Post autor: No-qanek »

A ja myślałem, że na ten kipski dowcip spuścimy zasłonę milczenia...
"Polski musi mieć inny sufiks derywacyjny na każdą okazję, zawsze wraca z centrum handlowego z całym naręczem, a potem zapomina i tęchnie to w szafach..."

Awatar użytkownika
flamenco108
ZakuŻony Terminator
Posty: 2229
Rejestracja: śr, 29 mar 2006 00:01
Płeć: Mężczyzna

Post autor: flamenco108 »

No co? Trzeba było powiedzieć, to bym nic nie mówił...
Nondum lingua suum, dextra peregit opus.

Awatar użytkownika
No-qanek
Nexus 6
Posty: 3098
Rejestracja: pt, 04 sie 2006 13:03

Post autor: No-qanek »

Nie umiem powiedzieć milcząc :(

<jużmnietuniemawjeleniejgórzejestemwięcnapewnomnietuniema>
"Polski musi mieć inny sufiks derywacyjny na każdą okazję, zawsze wraca z centrum handlowego z całym naręczem, a potem zapomina i tęchnie to w szafach..."

Awatar użytkownika
Orson
Ośmioł
Posty: 686
Rejestracja: ndz, 05 kwie 2009 18:55

Post autor: Orson »

Judeochrześcijański Bóg nie może zmienić przeszłości, gdyż jego działania są doskonałe. Zatem absurdem byłoby zmienić doskonałość i niemożliwością w tym przypadku.
Jest to znany żarcik, który często powtarzał Nikita Chruszczow.
,,Mówię po hiszpańsku do Boga, po włosku do kobiet, po francusku do mężczyzn, a po niemiecku do mojego konia" Karol V Obieżyświat

Awatar użytkownika
Riv
ZasłuRZony KoMendator
Posty: 1095
Rejestracja: śr, 12 kwie 2006 15:09
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Riv »

A to taka zmiana nie byłaby kolejnym doskonałym działaniem? Tfu, heretyku przebrzydły, bo krucjatę obwołają (ci tajemniczy ONI, oczywiście)...
;)

- Od dawna czekasz?
- OD ZAWSZE.

Awatar użytkownika
Keiko
Stalker
Posty: 1801
Rejestracja: wt, 22 sty 2008 16:58

Post autor: Keiko »

Krzyżowaliśmy się z neandertalczykami.
Oczywiście pojawia się pytanie, czy zaraz jakiś inny zespół naukowców tego nie zakwestionuje :)

Nie mniej jednak IMHO wnioski jakie wyciągają historycy z badań genetycznych są fascynujące (i to nie tylko w odniesieniu do neandertalczyka).

Awatar użytkownika
Orson
Ośmioł
Posty: 686
Rejestracja: ndz, 05 kwie 2009 18:55

Post autor: Orson »

Dowiedziałem się od mojego kumpla, który studiuje projektanctwo, jak szyto niegdyś togi senackie. To nie takie proste, jak myślałem! Uwierzycie, że w zasadzie, togę się drapało, a nie szyło? I zawsze musiała leżeć idealnie, nie za mała, nie za duża.
,,Mówię po hiszpańsku do Boga, po włosku do kobiet, po francusku do mężczyzn, a po niemiecku do mojego konia" Karol V Obieżyświat

ODPOWIEDZ