Kiedy Kara Mustafa, wielki wódz Krzyżaków...

tu jest dział historyczny

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Kiedy Kara Mustafa, wielki wódz Krzyżaków...

Post autor: Alfi »

Taka scenka mi się przypomniała...
Jedzie sobie autokar. Mija tablicę z napisem "Powroźnik" (to w okolicach Krynicy było). Przewodnik ogłasza: "W tej wsi królowa Jadwiga zatrzymała się na nocleg w drodze do Polski". Jeden z uczestników wycieczki głośno się dziwi: "To którędy ona jechała z tej Litwy?!"
Pamięta ktoś podobne historyczne qui pro quo?
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Orson
Ośmioł
Posty: 686
Rejestracja: ndz, 05 kwie 2009 18:55

Post autor: Orson »

Moja koleżanka z lat gimnazjalnych zapytała się mnie kiedyś po lekcji historii ,, Powiedz mi, kim właściwie był ten Napoleon? To ten od carycy Katarzyny?". To pokazuje poziom wiedzy gimnazjalisty będącego nieco poniżej przeciętnej.
Pewien pan przewodnik oprowadzając nas po domu Chopina mieszczącego się na Majorce pokazywał również przedmioty, którymi muzyk się posługiwał. ,, A oto kubek, z którego Chopin pił po raz ostatni zanim opuścił wyspę.". Pytanie z tłumu: ,,A skąd wiadomo, że pił z niego po raz ostatni?".
Odpowiedź przewodnika: ,,Wyjdźmy może na zewnątrz, pokaże państwu ogródek". A dziwią się, że kiedyś (choć w niektórych częściach świata i dzisiaj) kwitł handel relikwiami.
W dodatku na wystawie, czynnej jeszcze na jesieni tego roku w Warszawie, poświęconej XX-leciu międzywojennemu, ktoś wklepał w prezentację multimedialną, że powstanie wielkopolskie było rozpoczęte przez Ignacego Paderewskiego, a w dodatku trwało około roku. Sprytne.
,,Mówię po hiszpańsku do Boga, po włosku do kobiet, po francusku do mężczyzn, a po niemiecku do mojego konia" Karol V Obieżyświat

Awatar użytkownika
Olaf
Wujcio Cleritus
Posty: 744
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:44

Post autor: Olaf »

Troszkę z innej beczki, ale bardzoż podobna historii dziedzina, czyli odtwórstwo historyczne. Zawsze mnie rozbrajają dzieci z takimi "historycznymi" pytaniamijak: "A gdzie was wykopano?". Czasami i odpowiedzi są miażdżące, zwłaszcza jak cała drużyna jest na totalnym kacu. Przykładowo: "Proszę pana, co robi mincerz?", "Minety" czy "Co lubili wikingowie?" i błyskotliwa odpowiedź kolegi "Ale ty nas pytasz o nasze preferencje seksualne?". I coś co nas zmiażdżyło. Leży zmęczony Morgan przed namiotem pochrapując z cicha. Zatrzymuje się przy nim dwóch małyszów i tak patrzą, patrzą, patrzą na niego. W końcu jeden wypala: "Ile kosztuje zabawa tym panem?" Spadłem normalnie z murzyńskiego krzesełka. Do dziś nie jestem w stanie zwizualizować sobie zabawy tych dwóch Morganem.
Twardy, kruchy i pozbawiony życia. (by Dabliu)

Dziękuję wszystkim za pomoc mojemu menelowi! I proszę o kolejne datki:p

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Dwóch ich było? Pewnie Odyn i Thor, ani chybi. Oni lubili się tak razem szwendać. Zazwyczaj incognito, a czasem nawet in blanco:-).
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3147
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Post autor: Q »

Nawiasem mówiac, nie od rzeczy będzie chyba przypomnieć historię wiersza o Mustafie:
http://www.muzarp.poznan.pl/muzeum/muz_ ... _XIII.html

http://www.mowiawieki.pl/artykul.html?id_artykul=2257

I dodać, że do dziś powstają naśladownictwa tego "historycznego" stylu:
http://marekmajewski.salon24.pl/97360,k ... ch-tematow
(Drugi wierszyk od góry.)
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Pasturma to przysmak kuchni tureckiej. Przywędrowała do Polski wraz z armią Czyngis-chana na początku XII wieku.

Tako rzecze wikipedia.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
flamenco108
ZakuŻony Terminator
Posty: 2229
Rejestracja: śr, 29 mar 2006 00:01
Płeć: Mężczyzna

Post autor: flamenco108 »

Alfi pisze:Pasturma to przysmak kuchni tureckiej. Przywędrowała do Polski wraz z armią Czyngis-chana na początku XII wieku.

Tako rzecze wikipedia.
W pierwszym zdaniu zapewne nie kłamie. Za to w drugim - ośmielam się wątpić, jako że miałem do czynienia z kuchnią stepową. Przede wszystkim prawie wcale nie używają soli, dawniej musiało być jej jeszcze mniej. Mięso konserwują, oprócz zamrażania, które dostępne jest przez większość roku, przez suszenie na wietrze - po prostu zamienia się w wióry. Taki liofilizat łatwo później zagotować i zrobić z tego ogólnowojskową zupę. Można to robić z dowolnego mięsa. Stopień wyrafinowania tej potrawy oraz związki etymologiczne nazwy z włoskim pastrami każą raczej sądzić, że jest to potrawa ottomańska.
Nondum lingua suum, dextra peregit opus.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Ja miałem na myśli raczej stulecie (w początkach XII wieku nikt o Mongołach w Europie jeszcze nie słyszał, a Czyngis-chan alias Temudżyn urodził się - w zależności od źródła - w roku 1155 lub 1162). Zresztą jego armia do Polski nigdy nie dotarła, zmarł na 14 lat przed bitwą pod Legnicą.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
flamenco108
ZakuŻony Terminator
Posty: 2229
Rejestracja: śr, 29 mar 2006 00:01
Płeć: Mężczyzna

Post autor: flamenco108 »

Alfi pisze:Ja miałem na myśli raczej stulecie (w początkach XII wieku nikt o Mongołach w Europie jeszcze nie słyszał, a Czyngis-chan alias Temudżyn urodził się - w zależności od źródła - w roku 1155 lub 1162). Zresztą jego armia do Polski nigdy nie dotarła, zmarł na 14 lat przed bitwą pod Legnicą.
Ot dałem się złapać ;-) Czyli kłamią na wielu poziomach ;-). Zapewne należę do tych, którym myli się na pierwszy rzut oka wiek XII z 1200-nym.
Nondum lingua suum, dextra peregit opus.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Zastanawiałem się, czy wrzucić to do "Co za czasy", czy tutaj. Niech będzie.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: Kiedy Kara Mustafa, wielki wódz Krzyżaków...

Post autor: Alfi »

Z wywiadu z RAZ-em na Onecie:

Kiedyś cytowałem pewną panią doktor, która w publicznej rozmowie uporczywie nazywała ŚP Lecha Kaczyńskiego, jeszcze za jego życia, endekiem. Kiedy zwrócono jej uwagę, że to słowo nie jest na miejscu, odpowiedziała: ależ tak, to jest endek, przecież on sobie w gabinecie kazał powiesić wielki portret Piłsudskiego.

Przed RAZ-em ktoś o tym już kiedyś opowiadał. Doszedłem wtedy do wniosku, że owa pani musiała mieć doktorat z historii. Fizyk czy inżynier chybaby na to nie wpadł.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Narsil
Pćma
Posty: 286
Rejestracja: sob, 13 paź 2007 23:01

Re: Kiedy Kara Mustafa, wielki wódz Krzyżaków...

Post autor: Narsil »

Inna sprawa, że ostatnio, zwłaszcza wśród młodych, popularny jest takowy właśnie dziwaczny twór: czysto endeckie poglądy plus bezkrytyczna gloryfikacja Piłsudskiego.
"Malarstwo kończy się wtedy, kiedy można zawiesić obraz do góry nogami bez szkody dla odbiorcy."

Awatar użytkownika
Hipolit
Klapaucjusz
Posty: 2070
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:09

Re: Kiedy Kara Mustafa, wielki wódz Krzyżaków...

Post autor: Hipolit »

Narsil pisze:Inna sprawa, że ostatnio, zwłaszcza wśród młodych, popularny jest takowy właśnie dziwaczny twór: czysto endeckie poglądy plus bezkrytyczna gloryfikacja Piłsudskiego.
A wśród starych czysto socjalistyczne poglądy na gospodarkę i nazywanie siebie prawicą.
Pozdrawiam
Hipolit
Navigare necesse est, vivere non est necesse

Regis
Pćma
Posty: 278
Rejestracja: wt, 22 lut 2011 17:14
Płeć: Mężczyzna

Re: Kiedy Kara Mustafa, wielki wódz Krzyżaków...

Post autor: Regis »

Polityczna ewolucja przeciętnego Polaka zatrzymała się na poziomie małpy, co poradzić.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Re: Kiedy Kara Mustafa, wielki wódz Krzyżaków...

Post autor: ElGeneral »

Hipolit pisze:
Narsil pisze:Inna sprawa, że ostatnio, zwłaszcza wśród młodych, popularny jest takowy właśnie dziwaczny twór: czysto endeckie poglądy plus bezkrytyczna gloryfikacja Piłsudskiego.
A wśród starych czysto socjalistyczne poglądy na gospodarkę i nazywanie siebie prawicą.
No to mnie przynajmniej to rozdwojenie jaźni nie dotyczy. Mam socjalistyczne poglądy, ale do prawicy mi bardzo daleko.
Czytałem wczorajszy wywiad RAZ-a. Studiowałem kierunki techniczne (WAT), a mój dziadek był lwowskim kamienicznikiem, więc powinienem - wg Ziemkiewicza - należeć do tych fantastycznych prawiczków.
Ale nie. Wierzę, że - jak w piosence o moskiewskim metro śpiewał Okudżawa: - "...gdy w przód chcesz iść, pamiętaj, że masz lewej strony trzymać się..."
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

ODPOWIEDZ