Historyczne Who is who

tu jest dział historyczny

Moderator: RedAktorzy

Awatar użytkownika
baron13
A-to-mistyk
Posty: 3516
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 09:11

Post autor: baron13 »

Navajero pisze: .... Kilka miesięcy temu, mogliśmy poczytać w "Wyborczej" np. o tym, że bitwa warszawska została wygrana na luzie, bo polski radiowywiad czytał wszyskie depesze. W dodatku przedstawiono to jako dokonane niedawno, "sensacyjne odkrycie" ;) Każdy kto choć trochę siedział w tym temacie, wie , że to stek bzdur. Tak więc co do Galla, po prostu zobaczymy...
Mógłbyś rozwinąć nieco temat? Domyślałm się że owe "sensacyjne odkrycie" było pewnie dość dawno znane, ale zaciekawiło mnie, co tam sknocono. Po prostu nie siedzę w temacie.

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Post autor: Navajero »

Zaczęło się od tego.
Napisałem co nieco na ten temat tu.
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

E tam... Jacy zolnierze, jaki wywiad? Przeciez wiadomo, (co roku telewizja nam o tym przypomina) ze Matka Boska sie pojawila i przegnala bolszewikow. I byl w to tez zamieszany jeden ksiadz. Ale zeby zaraz armia?....
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

kiwaczek pisze:E tam... Jacy zolnierze, jaki wywiad? Przeciez wiadomo, (co roku telewizja nam o tym przypomina) ze Matka Boska sie pojawila i przegnala bolszewikow. I byl w to tez zamieszany jeden ksiadz. Ale zeby zaraz armia?....
Fakt. Zwłaszcza że Piłsudski, jako heretyk, ex definitione niczego dokonać nie mógł.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
baron13
A-to-mistyk
Posty: 3516
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 09:11

Post autor: baron13 »

Navajero pisze:Zaczęło się od tego.
Napisałem co nieco na ten temat tu.
Dzięki, przeczytałem.

Awatar użytkownika
Zamorano
Mamun
Posty: 120
Rejestracja: sob, 18 cze 2005 14:45
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Zamorano »

kiwaczek pisze:E tam... Jacy zolnierze, jaki wywiad? Przeciez wiadomo, (co roku telewizja nam o tym przypomina) ze Matka Boska sie pojawila i przegnala bolszewikow. I byl w to tez zamieszany jeden ksiadz. Ale zeby zaraz armia?....
Jakoś nie zauważyłem, żeby coś takiego nam telewizja co roku serwowała.
Stalin źle rysuje. Gorzej nawet niż Picasso.
"Kontrola"

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

A ja zauwazylem. Moze jestem troszke przewrazliwiony, bo to w koncu moje branzowe swieto jest. Ale generalnie wymowa jest taka, ze to Matka Boska bolszewikow przegonila. I tak co roku.
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Awatar użytkownika
Zamorano
Mamun
Posty: 120
Rejestracja: sob, 18 cze 2005 14:45
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Zamorano »

Generalnie IMVHO nie ma takiej wymowy. Moim zdaniem co roku jest geniusz pana Marszałka i kontrofensywa znad Wieprza, KonArmia Budionnego, Tuchaczewski, oraz ratunek dla Europy wymmieniane przez wszystkie przypadki jeśli już:) Chyba, że we fragmencie jakiejś homilli przytoczonej jako jakaś religijna metafora, ale przecież komunikaty i wiadomości telewizyjne się do tego nie sprowadzają. A już na 100% nie same programy o bitwie. Mieszania Matki Boskiej do bitwy nie zauważyłem. Dodam tylko, że jeśli tv podaje jakąś informację o ks. Skorupce pod Radzyminem to nie uważam, żeby taka informacja kwantyfikowała pogląd jakoby mówiono nam iż to Matka Boska bolszewikow przegoniła, a żadna armia nie miała z tym nic wspólnego. Oraz nie wydaje mi się, żeby taka informacja była jakoś szczególnie niewłaściwa. Może to kwestia interpretacji i indywidualnego odbioru konkretnych przekazów ;)
Stalin źle rysuje. Gorzej nawet niż Picasso.
"Kontrola"

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

No i mozemy sie dalej sprzeczac co do naszych prywatnych odczuc. A mi sie nie chce. Przyjmuje Twoj punkt widzenia. Moj jest inny, ale nie mam zamiaru sie z tego powodu klocic.

Od 12tu lat 15 sierpnia jest moim swietem. Od 12tu lat wysluchuje tego dnia przemowien, rozkazow okolicznosciowych, ogladam telewizje, slucham radia. Homilii nie slucham. I takie wrazenie odnosze. Zreszta nie tylko ja, bo koledzy z pracy widza to podobnie. Zreszta nawet sama nazwa calej bitwy uzywana w mediach juz cos znaczy. Pojecie Cud Nad Wisla pojawia sie czesciej niz Bitwa Warszawska. Zwroc uwage, ze o Waterloo nie pisze sie Cud Pod Waterloo, Verdun to takze nie Cud Pod Verdun itp...
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Nawiasem mówiąc, pojęcie "cudu nad Wisłą" powstało w obozie antypiłsudczyków.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Eques
Mamun
Posty: 176
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 23:35

Post autor: Eques »

kiwaczek pisze: Zwroc uwage, ze o Waterloo nie pisze sie Cud Pod Waterloo, Verdun to takze nie Cud Pod Verdun itp...
Ale o Marnie?
Osobiście cieszy mnie gdy słyszę o biciu żydów, nie należy jednak na to pozwalać.
Aleksander II Wyzwoliciel

Awatar użytkownika
Bebe
Avalokiteśvara
Posty: 4592
Rejestracja: sob, 25 lut 2006 13:00

Post autor: Bebe »

O Marnie głównie wiadomo, że wygrali ją ludzie, a nie Matka Boska. Raczej wszyscy zdają sobie sprawę, że na "cud" nałożyły się działania ludzkie - i nie spotkałam się w nauczaniu powszechnym z obowiązkowym określeniem "cud nad Marną".
Z życia chomika niewiele wynika, życie chomika jest krótkie
Wciąż mu ponura matka natura miesza trociny ze smutkiem
Ale są chwile, że drobiazg byle umacnia wartość chomika
Wtedy zwierzyna łapki napina i krzyczy ze swego słoika

Awatar użytkownika
Eques
Mamun
Posty: 176
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 23:35

Post autor: Eques »

Cinajmniej dziwne. Przeczytałem co najmniej kilkadziesąt ksiażek w których jest wspominana bitwa pod Marną. We wszystkich było określenie cud. Tak wiec proszę wymienic gdzie tego nie ma :-P
Osobiście cieszy mnie gdy słyszę o biciu żydów, nie należy jednak na to pozwalać.
Aleksander II Wyzwoliciel

Awatar użytkownika
Bebe
Avalokiteśvara
Posty: 4592
Rejestracja: sob, 25 lut 2006 13:00

Post autor: Bebe »

W książce do historii o I WŚ nie było. :P

Wydaje się też, że jest to "cud" traktowany w innych kategoriach. Nie żeby się Matka Boska pojawiła, ale że raczej doszło do "cudownego" uśmiechu losu, który pozwolił Francuzom choć trochę odepchnąć natarcie niemieckie.
Więcej uwagi poświęcano postawie taksówkarzy, decyzjom dowódców niż rozstrząsaniu "cudowności".

Nie studiowałam pism uczonych i nie wiem, jak traktują tą bitwę tęgie głowy, ale wiem, że mi w szkole cudu nie wmawiali.
Z życia chomika niewiele wynika, życie chomika jest krótkie
Wciąż mu ponura matka natura miesza trociny ze smutkiem
Ale są chwile, że drobiazg byle umacnia wartość chomika
Wtedy zwierzyna łapki napina i krzyczy ze swego słoika

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

Do powyzszego. Bebe tego nie sprecyzowala, ale chodzi jej o francuskie podreczniki uzywane we francuskiej szkole. Tam gdzie nauki pobierala. I gdzie zostala wykleta za uwagi dotyczace postawy Francuzow podczas II WW :D
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

ODPOWIEDZ