Pytanie do znawców

tu jest dział historyczny

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Nie da się wykluczyć możliwości, że szyftarze kiedyś robili strzały (i być może łuki), a potem (skoro łuki na polach bitewnych i w kniejach stały się anachronizmem ze względu na diablo długi okres szkolenia) zmienili fach, nie zmieniając materiału, w którym pracowali. Zrobienie łoża do dubeltówki powierzyłbym raczej jegomościowi, który do drewna nie podchodził ze strugiem i siekierą, tylko z dłutem i tarnikiem. Przekonaj mnie, że nie mam racji...
http://cosel.nkgk.pl/szyftarz.html
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Post autor: Navajero »

Podałem Ci źródło, a sam Gloger powołuje się jeszcze na inne dokumenty. Ta druga wersja - o ile mi wiadomo - nie ma żadnego potwierdzenia. Gdybać mi się nie chce, bo i podstaw do tego nie mam żadnych.
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

To może nazywano ich szypnikami? Gloger pisze, że wyrabiających strzały określano łacińskim mianem ballistiarii, ale tak Rzymianie nazywali swoich "artylerzystów"...
http://imageshack.us/photo/my-images/692/szypnik.jpg/
P. S.
Właściciela tego kramu autor fotoreportażu z rycerskiej imprezy nazywa właśnie szypnikiem ;-)...
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Post autor: Navajero »

ElGeneral pisze:To może nazywano ich szypnikami?
Nic mi na ten temat nie wiadomo, ale skoro w staropolszczyźnie strzały nazywano szypami, to byłby to chyba sensowny neologizm.
ElGeneral pisze: Gloger pisze, że wyrabiających strzały określano łacińskim mianem ballistiarii, ale tak Rzymianie nazywali swoich "artylerzystów"...
Niezupełnie. O ile pamiętam ( ale nie daję za to głowy, starożytny Rzym to nie moja specjalność) nazywano tak - i owszem - obsługujących rozmaite balisty czy onagry, ale też i ustrojstwa zwane gastraphetes (łuk brzuszny), będące czymś w rodzaju kuszy.
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Pytanie do znawców anatomii:

Czy można zacisnąć na czymś palce tak mocno, żeby knykcie zbielały? Podejrzewam, że tak. Ale czy wtedy na tych knykciach wystąpią kropelki potu?

Tak sobie pytam. Wedle tłumaczonej przeze mnie autorki - i owszem.
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Agi
Fargi
Posty: 429
Rejestracja: ndz, 06 sie 2006 22:28

Post autor: Agi »

Na knykciach raczej nie wystąpią, mogą z wysiłku wystąpić na czole.
"Wiarą można manipulować. Tylko wiedza jest niebezpieczna." - Frank Herbert

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 20008
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Na dłoniach też, ale po wewnętrznej stronie dłoni.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Dłoń zaciśnięta np. na rękojeści miecza może się spocić od wewnątrz (choć fachowcy, żeby temu zapobiec, przed bitwą smarowali dłonie np. octem). Ale tego chyba raczej postronny obserwator nie zauważy?
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
mr.maras
C3PO
Posty: 839
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 14:34

Post autor: mr.maras »

Może te kropelki spłynęły po przedramieniu? D.pa jako taka też się nie poci zbyt chętnie, a pot po d...pie spływa... ;)
po przeczytaniu spalić monitor

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Nie jest to wykluczone :-)...
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Kolejne pytanie do znawców.
W czasie Wojny Stuletniej Francuzi (podobno) pojmanym angielskim łucznikom obcinali palec wskazujący i serdeczny, żeby pozbawić ich możliwości napinania łuku.
Czy tak okaleczony człowiek mógłby szermować mieczem?
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
in_ka
Fargi
Posty: 444
Rejestracja: ndz, 25 mar 2007 22:26

Post autor: in_ka »

Obcięcie kciuka stanowiłoby utrudnienie w prowadzeniu broni białej, brak tylko tych dwóch palców: wskazującego i serdecznego nie - nie ma przeciwwskazań do walki mieczem.

Natomiast przy współczesnych - anatomicznych rękojeściach szpady i floretu prowadzenie broni bez palca wskazującego bardzo utrudniłoby.
Szabla nie ma rękojeści anatomicznej.
:)

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Niewątpliwie masz rację, o Urocza. Tylko że miecz akurat jest dość ciężką bronią i mam wątpliwości, czy dałoby się nim szermować. Machać niby cepem, owszem. Ale zadawać ciosy, czy się przed nimi zastawiać? Zet yz ze kłeszczyn...
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
in_ka
Fargi
Posty: 444
Rejestracja: ndz, 25 mar 2007 22:26

Post autor: in_ka »

Jak trafnie zauważyłeś miecz jest relatywnie ciężką bronią, dlatego w walce nie ma szans na finezyjne szermowanie a wiele ciosów zadaje się wręcz walcząc oburącz.
Nadal twierdzę, że sił ułomkowi (nawet bez tych dwóch paliczków) walczącego mieczem wystarczy :).

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Tak mimochodem...
Jeżeli ktoś żywi przekonanie, że ma największy na świecie kompleks niższości, to kim on właściwie jest?
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

ODPOWIEDZ