Fabryki Słów wybryki destabilizujące system nerwowy

czyli odpowiednie miejsce dla bibliotekarzy, bibliofilów, moli książkowych i wszystkich tych nieżyciowych czytaczy

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
taki jeden tetrix
Niezamężny
Posty: 2048
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 20:16

Post autor: taki jeden tetrix »

Navajero pisze:Nb. bez problemu znalazłbym masę baboli w książkach których Wroński nie redagował.
Jam zabit. Zabit, zabit i zaginion, normalnie. A z logiki miałem nędzną czwórkę...
"Anyone who's proud of their country is either a thug or just hasn't read enough history yet" (Richard Morgan, Black Man)
"Jak ktoś chce sypiać ze skunksami, niech nie płacze, że mu dzieci śmierdzą" (Etgar Keret)

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Post autor: Navajero »

Tetriksie, nie ma się co zapowietrzać. Chciałem tylko zaznaczyć, że niekoniecznie za wszystkie błędy, które czytelnicy uznają za "redakcyjne", odpowiada w rzeczywistości redaktor ( bo "widzimisię" czytelników czasem nijak się ma do rzeczywistości) i IMO, Wroński nie jest złym redaktorem. A inkryminowana uwaga odnosi się do faktu, że oceniamy daną osobę na jakimś tle, a to tło nie jest bynajmniej świetlane...
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
taki jeden tetrix
Niezamężny
Posty: 2048
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 20:16

Post autor: taki jeden tetrix »

Oj, przepraszam, jeśli uraziłem.
Się nie zapowietrzam, mam tylko problem z dostrzeżeniem logicznego związku, bo twoje stwierdzenie, które zacytowałem, było równorzędne z "Inni też biją Murzynów. A czasami Murzyni biją się sami [to w wypadku książek nie poddanych procesowi redakcji, na wypadek, gdyby metafora okazała się niezbyt czytelna]". Nikt przecież nie twierdził, że tylko pan Wroński to kulawy redaktor, nespa?
"Anyone who's proud of their country is either a thug or just hasn't read enough history yet" (Richard Morgan, Black Man)
"Jak ktoś chce sypiać ze skunksami, niech nie płacze, że mu dzieci śmierdzą" (Etgar Keret)

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Post autor: Navajero »

Nie uraziłeś, wyjaśniałem tylko skrót myślowy. Ostatnio jestem przemęczony i skłonny do skrótów :) Na temat Wrońskiego każdy może mieć swoje zdanie i nie ma o co się spierać. Nie czytałem nawet tej książki Pawlaka i opierałem się jedynie na swoich kontaktach ze wspomnianym redaktorem. Osobiście, odniosłem wrażenie, że redaguje dokładnie i profesjonalnie.
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Mateusz Szary Skoczylas

Post autor: Mateusz Szary Skoczylas »

W książkach wydawanych przez fabrykę znalazłem sporo błędów interpunkcyjnych i ortograficznych.
Ujmę to tak: pracowałem kiedyś jako korektor w wydawnictwie. gdybym puścił jakiś rozdział czy artykuł z takimi babolami jak widziałem w fabryce, wyleciałbym z pracy w trybie natychmiastowym.

Awatar użytkownika
taki jeden tetrix
Niezamężny
Posty: 2048
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 20:16

Post autor: taki jeden tetrix »

Mateusz Szary Skoczylas pisze:Ujmę to tak: pracowałem kiedyś jako korektor w wydawnictwie. gdybym puścił jakiś rozdział czy artykuł z takimi babolami jak widziałem w fabryce, wyleciałbym z pracy w trybie natychmiastowym.
Fail.*
NMSP






*czyt. "Oko, źdźbło, oko, belka"
"Anyone who's proud of their country is either a thug or just hasn't read enough history yet" (Richard Morgan, Black Man)
"Jak ktoś chce sypiać ze skunksami, niech nie płacze, że mu dzieci śmierdzą" (Etgar Keret)

Awatar użytkownika
Karola
Mormor
Posty: 2032
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 23:07

Post autor: Karola »

Mateuszu, uprzejmie Cię proszę o przedstawienie listy błędów ortograficznych i interpunkcyjnych z książek wydanych w ostatnich trzech latach.
Skoro jest ich sporo, to nie powinno Ci sprawić problemu wyszukanie choć kilku nawet w jednej pozycji.

Tetrix - zbyt malutkie te literki, aczkolwiek komentarz prima sort :)
Indiana Jones miał brata. Nieudacznika rodem z Hiszpanii. Imię brata nieudacznika brzmiało Misco. Misco Jones.

Ezena

Post autor: Ezena »

Mateusz Szary Skoczylas pisze:W książkach wydawanych przez fabrykę znalazłem sporo błędów interpunkcyjnych i ortograficznych.
Czy jest na sali Al? ;>>

Mateusz Szary Skoczylas

Post autor: Mateusz Szary Skoczylas »

:P:D:)
błędy oczywiście sadze jak każdy. Pisze z pracy, na bardzo małym okienku i muszę sie ukrywać (nieudolna próba usprawiedliwienia). Co do przedstawienia konkretnych błędów w konkretnych pozycjach, to chętnie ino nie w najbliższym czasie. (nie mam na własność części książek, nie mam tez czasu żeby każdą teraz przejrzeć) ale postaram się.
Zresztą, korekta w wydawnictwie nie polega na nie robieniu błędów. Polega na stosowaniu procedur które w czasie pracy nad tekstem pozwolą te błędy wyeliminować. wydawnictwa zresztą swoje produkty sprzedają. Moja skromna persona dzieli sie przemyśleniami za darmo (poza pracą).
To zresztą nie jest przysłowiowe szukanie słomki w cudzym oku. To po prostu zdziwienie, że książki są u nas bardzo drogie (nie mówię tu już tylko o Fabryce którą cenie skądinąd) a poziom ich wydawania w wielu wypadkach dość niski. (w innym wątku narzekałem na poziom tłumaczeń).

Awatar użytkownika
taki jeden tetrix
Niezamężny
Posty: 2048
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 20:16

Post autor: taki jeden tetrix »

Karola pisze:Tetrix - zbyt malutkie te literki, aczkolwiek komentarz prima sort :)
Nie ja wprowadziłem ten trynd, a poza tym świetnie sprawdza się tu metoda "Czytaj przez 'Cytuj'" :)
"Anyone who's proud of their country is either a thug or just hasn't read enough history yet" (Richard Morgan, Black Man)
"Jak ktoś chce sypiać ze skunksami, niech nie płacze, że mu dzieci śmierdzą" (Etgar Keret)

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

Hmmmm... A ja zawsze ctr+c, notatnik, ctr+v.....

Tępak ze mnie po prostu... Tak się męczyć... ;)
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Awatar użytkownika
Dabliu
ZakuŻony Terminator
Posty: 3011
Rejestracja: wt, 22 sie 2006 20:22
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Dabliu »

A ja zawsze kopiuję i wklejam w to okienko, w którym widać adres strony (okienko wyszukiwania?) :)

Awatar użytkownika
taki jeden tetrix
Niezamężny
Posty: 2048
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 20:16

Post autor: taki jeden tetrix »

kiwaczek pisze:Hmmmm... A ja zawsze ctr+c, notatnik, ctr+v.....
Też tak miałem. Póki się nie naumiałem. A jaka oszczędność na klawiaturze i kulce od myszy :D

EDIT: poprawka cytowania
"Anyone who's proud of their country is either a thug or just hasn't read enough history yet" (Richard Morgan, Black Man)
"Jak ktoś chce sypiać ze skunksami, niech nie płacze, że mu dzieci śmierdzą" (Etgar Keret)

Awatar użytkownika
oLari
Fargi
Posty: 364
Rejestracja: sob, 27 sie 2005 00:18

Post autor: oLari »

Ctr+ kółko myszy i wszystko widać.

Nocta
Pćma
Posty: 254
Rejestracja: sob, 18 cze 2005 16:15

Post autor: Nocta »

Karola pisze:Mateuszu, uprzejmie Cię proszę o przedstawienie listy błędów ortograficznych i interpunkcyjnych z książek wydanych w ostatnich trzech latach.
Co prawda, nie "Mateuszu", ale ostatnio to ta nieszczęsna "rządza" w "Rudej Sforze" s. 416.
Choć inna sprawa, że po pierwsze - to mógł być wypadek przy pracy (nie usprawiedliwiam. Profesjonalista nie powinien sobie pozwalać na wypadki przy pracy bez względu na to czy jest redaktorem, korektorem, wydawcą czy dajmy na to kafelkarzem. ). Po drugie pod względem redakcji i korekty FS ostatnimi czasy (będą już może te trzy lata) faktycznie się poprawiła.
Pieniądz gorszy wypiera pieniądz lepszy.
M. Kopernik
W co wierzą debile?

ODPOWIEDZ