Czy pisarz powinien mieć poglądy?

czyli odpowiednie miejsce dla bibliotekarzy, bibliofilów, moli książkowych i wszystkich tych nieżyciowych czytaczy

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Korowiow
Ośmioł
Posty: 657
Rejestracja: wt, 25 paź 2005 13:59

Post autor: Korowiow »

ElGeneral pisze: '"Perelandra" - to mi dopiero prymitywna próba indoktrynacji czytelnika.
Z tego co pamięta, prof. Świderkówna w wywiadzie dla NF zachwycała się nad głębią tego cyklu, podkreślając,że dla pełnego wychwycenia smaczków a myśli potrzeba jest pewna przynajmniej znajomość teologii(pewna znajomość teologii, to nie dyplom z katechezy w podstawówce-tak dla jasności).
Zjednoczony blok wszelkiego wstecznictwa

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Przepraszam, kto to jest prof. Świderkówna?

A jak napiszę, że dr Coondelboory kiepsko się o czymś wyraża, to będzie to coś znaczyło?
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Ilt
Stalker
Posty: 1930
Rejestracja: pt, 02 paź 2009 15:45

Post autor: Ilt »

Jasne. To, że dr Coondelboory kiepsko się o tym czymś wyraża.

BP NMSP.

PS, psorka ta to całkiem znany polski spec od antyku i twórczyni tekstów około-Biblijnych.

e:
"A dla mnie wypowiedź Korowiowa oznacza, że prof. Świderkówna zachwyca się Lewisem" <- no przecież to napisałem ; )
Ostatnio zmieniony pn, 26 kwie 2010 21:37 przez Ilt, łącznie zmieniany 1 raz.
The mind is not a vessel to be filled but a fire to be kindled.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

A dla mnie wypowiedź Korowiowa oznacza, że prof. Świderkówna zachwyca się Lewisem - i niech się zachwyca. Ja nie muszę...
No, chyba że jest konstytucyjny obowiązek dzielenia zachwytów z prof. Świderkówną. Jak tak, to przepraszam...
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

No, o Biblii nie czytałam jej prac (chyba jedną o przypowieściach tylko biblijnych), ale przecież te o Helladzie były co najmniej tak znane, jak Krawczuka... Tak mi się wydaje, przynajmniej. :X

Tylko tak na marginesie. W końcu, prof. Świderkówna to tylko akademiczka, która o literaturze nie powinna się wypowiadać zapewne, bo ponad frajdę z czytania wyżej ceni walory artystyczne i takie tam filologiczne wymysły.
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

ElGeneral pisze:
A jak napiszę, że dr Coondelboory kiepsko się o czymś wyraża, to będzie to coś znaczyło?
O, to Coondelboory ma doktorat? Na bazarze pewnie kupił.
NMSP
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Małgorzata pisze:...W końcu, prof. Świderkówna to tylko akademiczka, która o literaturze nie powinna się wypowiadać zapewne, bo ponad frajdę z czytania wyżej ceni walory artystyczne i takie tam filologiczne wymysły.
Bardzo przepraszam, Małgorzato, nie bądź złośliwa. Ta pani może sobie wypowiadać się, o czym chce. A mnie się Lewis nie podoba. Czy na tym forum jest obowiązek kochania Lewisa?
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Ilt
Stalker
Posty: 1930
Rejestracja: pt, 02 paź 2009 15:45

Post autor: Ilt »

Wydaje mi się, Generale, że chodzi o to, że wyrażasz się bardzo arbitralnie o Lewisie i jego twórczości, a nie o to, że go nie lubisz.
Swoją drogą to też za nim nie przepadam, bo jakbym chciał poczytać Biblię, to bym poczytał Biblię ;) Motywy przez niego używane są imho strasznie wtórne.
The mind is not a vessel to be filled but a fire to be kindled.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

Nic nie mówiłam o Lewisie i obowiązkach wobec rzeczonego, Generale.
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

A co nie jest wtórne? Przecież wszystko już było, jako rzecze Ben Akiba. A w literaturze na pewno.
Oryginalność w literaturze polega raczej na mało sztampowym potraktowaniu motywów, które same w sobie nie są niczym oryginalnym. I - moim zdaniem - Lewisowi się to udało.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Małgorzata pisze:Nic nie mówiłam o Lewisie i obowiązkach wobec rzeczonego, Generale.
Pewnie. Przywaliłaś mi tylko akademickim autorytetem.
A ja mam swoje zdanie, choć nie zawsze się z nim zgadzam...
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

Ja bym powiedział, że teraz powieści Lewisa są niemiłosiernie sztampowe, ale przez to, że w ciągu ostatnich 60 lat w fantasy wątek walki dobra ze złem był przerabiany setki razy, więc to co w czasach Lewisa było objawieniem, teraz wywołuje ironiczny uśmiech. Najlepiej widzę to na przykładzie mojego brata - czytanie fantastyki zaczynał od "Wiedźmina" i "Mrocznych Materii" i teraz "Władca Pierścieni" nie wydaje mu się objawieniem.

Edit był.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

ElGeneral pisze:
Małgorzata pisze:Nic nie mówiłam o Lewisie i obowiązkach wobec rzeczonego, Generale.
Pewnie. Przywaliłaś mi tylko akademickim autorytetem.
Autorytet przywołał Korowiow.
Ja tylko wykorzystałam argument, którym przeleciałeś mi przez twarz w innej dyskusji.
NMSP <grin>
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Peccavi, Małgorzato!

Ja po prostu lubię czytać. Bijcież, mnie, giaura, zaprzańca, pohańca, ordyńca i drania z Tyńca!
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

Mówisz to tak, jakbyś na FF był jedynym, który lubi czytać, a cała reszta, to banda wrogów czytelnictwa, która na Ciebie za to najeżdża.
Doprawdy, Generale...

Może wróćmy do kwestii, czy pisarz powinien mieć poglądy.
So many wankers - so little time...

ODPOWIEDZ