Cytaty które zrzucaja skarpetki z naszych konczyn bieżnych.

czyli odpowiednie miejsce dla bibliotekarzy, bibliofilów, moli książkowych i wszystkich tych nieżyciowych czytaczy

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Ariel

Post autor: Ariel »

"Na jego twarzy pojawił się ten wyraz udawanej godności, jaki przybierają koty po jakimś szczególnie nieudanym występie, oznaczający mniej więcej: To właśnie miałem zamiar zrobić."

"Najlepszymi wróżbitami są jednak ci, którzy przepowiadają przeszłe wydarzenia. Ich osiągnięcia są fenomenalne."

"Omiótł słuchaczy wzrokiem podniosłym i uroczystym, na który potrafi się zdobyć jedynie pijany."

"Lichwiarz otrzymał to imię ze względu na usługi, jakie świadczy Kompanii. Nie lubi go, ale - jak mówi - wszystko jest lepsze niż ksywka, jaką obdarzyli go jego wsiowi rodzice - Burak Cukrowy."


"Czarna Kompania" Glen Cook

Jest ich jeszcze sporo, ale te są wręcz super. Dodatkowy jest w wypowiedzi Sharon Valeri (Boomer) z Battlestar Galactica:

You pick your side and you stick. You don't cut and run when things get ugly.
(moje tłumaczenie) Wybierasz stronę i się jej trzymasz. Nie rezygnujesz i nie zwiewasz, gdy idzie nie tak jak trzeba."


Edit: Literówka

Awatar użytkownika
savikol
Fargi
Posty: 407
Rejestracja: pn, 27 mar 2006 08:04

Post autor: savikol »

Czarna wstęga szosy nawijała się na szpule kół…

Zasłyszane, ponoć z jakiegoś Harlequina. Boskie.

Awatar użytkownika
emigrant
Pćma
Posty: 224
Rejestracja: wt, 11 lis 2008 20:26

Post autor: emigrant »

Cytaty z pamięci z Raymonda Chandlera:

Indianin podszedł, złapał mnie wpół i zgiął. Można mnie zgiąć, nie jestem ratuszem. Zgiął mnie.

Nad plażą przeleciało stadko pelikanów w formacji bombowej.

Pokazał mi zdjęcie dziewczyny, na widok której biskup wybiłby dziurę w witrażu.

Z restauracji naprzeciwko bił zapach tak silny, że można by było na nim postawi postawić garaż.

-Nie podobają mi się pańskie maniery, Marlowe.
-Nie szkodzi, nie są na sprzedaż.

-Detektyw, którego bym zatrudniła musi być dobrze wychowany, nie może pić alkoholu i nie powinien też palić.
-A mogę sobie od czasu do czasu obrać pomarańczkę?

Awatar użytkownika
Albiorix
Niegrzeszny Mag
Posty: 1768
Rejestracja: pn, 15 wrz 2008 14:44

Post autor: Albiorix »

Cytat z pamięci z Gaimana;
"Była zgrabna jak Chandlerowskie porównanie"

Awatar użytkownika
emigrant
Pćma
Posty: 224
Rejestracja: wt, 11 lis 2008 20:26

Post autor: emigrant »

To może jeszcze coś z tekstów mojego drugiego ulubieńca- Rossa MacDonalda( też z pamięci):

-Kiedy się sprowadziłem do tego miast 20 lat temu miałem suchą astmę... Teraz mam mokrą.

-Szowinista! Pan pewnie z tych, co to twierdzą, że miejsce kobiety jest w domu?!
-Nie w moim domu...

-Mam najkrócej opowiedzieć swoje życie? Zacząłem jako romantyk, skończyłem jako realista.

Awatar użytkownika
Feline
Kurdel
Posty: 756
Rejestracja: pt, 01 sie 2008 11:06

Post autor: Feline »

Podczas przesłuchania Niemca przez milicję:

- Nigdy nie kochałem się z mężczyzną. Jestem protestantem. Człowiekiem wierzącym. Ja? Z Grunewaldem?
- Co on mówi? - dopytywał się Wasiak.
- Mówi, że nie walczył pod Grunwaldem. I nie można go o to oskarżyć. - Tłumaczka zamyśliła się na chwilę. I dodała: - Cholera. On może mieć rację. Przecież to było dość dawno.


Andrzej Ziemiański, Breslau forever

Awatar użytkownika
Metallic
Kadet Pirx
Posty: 1276
Rejestracja: sob, 22 mar 2008 21:17
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Metallic »

Były o wiele bardziej niezwykłe niż zwykłe niezwykłe stworzenia.

Terry, "Straż! Straż!"
"...handlarz starym książkami odkrywa, że jego zarośnięte chwastami, najzwyklejsze w świecie podwórko jest znacznie dłuższe, niż się wydaje - w istocie sięga ono aż do samych bram piekieł."

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3142
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Post autor: Q »

"Ziemianie byli żelaznymi ludźmi w stalowych statkach, prowadzącymi zwiad na skrajach Wielkiej Nicości."

Robert Sheckley "Bilet na Tranai"

Wolałbym, żeby to była nadal realna wizja przyszłości... Lem pewnie też by wolał...
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
SzaryKocur
Fargi
Posty: 424
Rejestracja: czw, 23 lis 2006 01:31
Płeć: Mężczyzna

Post autor: SzaryKocur »

Tanie dziwki były brudne i chore, a drogie, jak sama nazwa wskazuje: drogie.
Jacek Piekara

Tolkieny, Lewisy, Carrolle, Sapkowscy - to faktycznie może namieszać we łbie. Przeczytałbyś jakąś dobrą prozę współczesną. Realistyczną. (..) Jakiś Zwał, na przykład. Jakiś Gnój. Jakąś, ku**a, Masłowską.
Maciej Guzek

To tak na szybko co mi się przypomniało, żeby było też zrozumiałe bez kontekstu
Zakapturzone awatary rulez!
Wszystko co napisałem, to tylko moje prywatne zdanie.

Awatar użytkownika
maniak82
Sepulka
Posty: 88
Rejestracja: śr, 28 paź 2009 15:02

Post autor: maniak82 »

W normalnym państwie - odpowiedział - istnieją ludzie zadowoleni, średnio zadowoleni i niezadowoleni. W państwie, w którym wszyscy są zadowoleni, zachodzi podejrzenie, że wszyscy są niezadowoleni.
Gustaw Herling-Grudziński "Inny Świat"
Napisz mi "sKoNd KlIkAsH i TsHy WyŚleSh mEe SwOjOm FoTkEł" a powiem ci kim jesteś :)

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

Książe do Izabeli Łęckiej:

Szanowna kuzynko, trzymasz w ręku niezwykłego ptaka... Trzymajże go i pieść tak, ażeby wyrósł na pożytek nieszczęśliwemu krajowi...

Bolesław Prus - "Lalka"

Awatar użytkownika
Zanthia
Alchemik
Posty: 1702
Rejestracja: czw, 11 sie 2005 20:11
Płeć: Kobieta

Post autor: Zanthia »

SzaryKocur pisze:Tanie dziwki były brudne i chore, a drogie, jak sama nazwa wskazuje: drogie.
Jacek Piekara

Tolkieny, Lewisy, Carrolle, Sapkowscy - to faktycznie może namieszać we łbie. Przeczytałbyś jakąś dobrą prozę współczesną. Realistyczną. (..) Jakiś Zwał, na przykład. Jakiś Gnój. Jakąś, ku**a, Masłowską.
Maciej Guzek
Z jakiegoś dziwnego powodu oba cytaty wpadają mi w głowie natychmiast do kategorii "prosta sofistyka/bunt robiący wrażenie na młodzieży do lat 16".
It's me - the man your man could smell like.

Awatar użytkownika
Ilt
Stalker
Posty: 1930
Rejestracja: pt, 02 paź 2009 15:45

Post autor: Ilt »

Ta książka nie zawiera Pijcie colę ukrytego przesłania Jedzcie śledzie
In Nomine Magnae Veritas.
Książka - podręcznik - zawiera kilka perełek. Tylko trzeba się ich naszukać. No i system gry jakiś takiś mało przyjemny.
The mind is not a vessel to be filled but a fire to be kindled.

Awatar użytkownika
Metallic
Kadet Pirx
Posty: 1276
Rejestracja: sob, 22 mar 2008 21:17
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Metallic »

Czytałem ostatnio "Inny świat" Grudzińskiego. Książka generalnie urwała mi tyłek, było sporo cytatów, ale jeden z tych najbardziej zapadających w pamięć to wzmianka o tym, że więźniom radzieckich obozów pracy przysługiwał jeden dzień wolny na 10 lat wyroku.
"...handlarz starym książkami odkrywa, że jego zarośnięte chwastami, najzwyklejsze w świecie podwórko jest znacznie dłuższe, niż się wydaje - w istocie sięga ono aż do samych bram piekieł."

Awatar użytkownika
Baranek
Mamun
Posty: 183
Rejestracja: śr, 10 sie 2005 18:16

Post autor: Baranek »

"– Oni chcą mnie zabić – powiedział spokojnie Yossarian.
– Nikt nie chce cię zabić – krzyknął Clevinger.
– To dlaczego do mnie strzelają? – spytał Yossarian.
– Oni strzelają do wszystkich – odpowiedział Clevinger. – Chcą zabić wszystkich.
– A co to za różnica?
Clevinger podniecony podniósł się z krzesła, oczy mu zaszły łzami, zbielałe wargi drżały. Jak zwykle, kiedy bronił swoich zasad, w które święcie wierzył (...) miał wiele takich zasad, w które święcie wierzył. Clevinger był wariatem.
– Co to znaczy oni? – dopytywał się. – Kto, według ciebie chce cię zamordować?
– Oni wszyscy – odparował Yossarian.
– Jacy oni?
– A jak ci się wydaje?
– Nie mam pojęcia.
– No to skąd wiesz, że nie chcą mnie zamordować?"


"Ja wam powiem, co to jest sprawiedliwość. Sprawiedliwość to kolanem w brzuch z ziemi w zęby w nocy skrycie nożem z góry w dół na magazyn okrętu przez worki z piaskiem wobec przeważającej siły w ciemnościach bez słowa ostrzeżenia. Za gardło. Oto, czym jest sprawiedliwość, kiedy musimy być twardzi i niezłomni [...] Z biodra. Rozumiecie?"


"Był więc tylko jeden kruczek – paragraf 22–który stwierdzał, że troska o życie w obliczu realnego i bezpośredniego zagrożenia jest dowodem zdrowia psychicznego. Orr był wariatem i mógł być zwolniony z lotów. Wystarczyło, żeby o to poprosił, ale gdyby to zrobił, nie byłby wariatem i musiałby latać nadal. Orr byłby wariatem, gdyby chciał latać dalej, i byłby normalny, gdyby nie chciał, ale będąc normalny musiałby latać. Skoro latał, był wariatem i mógł nie latać; ale gdyby nie chciał latać, byłby normalny i musiałby latać."



"Teksańczyk był człowiekiem miłym, sympatycznym i koleżeńskim. Po trzech dniach wszyscy mieli go po dziurki w nosie."


"Paragraf 22" oczywiście

ODPOWIEDZ