Fantastyka w krótkich porciętach

czyli odpowiednie miejsce dla bibliotekarzy, bibliofilów, moli książkowych i wszystkich tych nieżyciowych czytaczy

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
andre
Sepulka
Posty: 99
Rejestracja: wt, 12 lip 2005 14:54

Post autor: andre »

Borsuk pisze:ja pamiętam Tapatiki i Wynalazki profesora Wymyślika (np raz, kiedy miał pomalować maszt flagoey swojego sąsiada, Komandora w stanie spoczynku, niechcący wynalazł farbę nieschnącą zamiast niebrudzącej się. Malował maszt specjalną maszyną od dołu ku wierzchołkowi, więc w końcu utknął na górze.
Ech,profesor Wymyślik...Kto wie,czy to nie od tego zaczęła się moja przygoda z fantastyką...Nie wiem jak sprawdziłyby się teraz po latach rzeczy Peteckiego,ale pamiętam,że mnie te jego młodzieżówki "brały".
Дремлет в руинах Аркона

Awatar użytkownika
Ellen
Ośmioł
Posty: 690
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 22:33

Post autor: Ellen »

nimfa bagienna pisze: Za to w bardzo młodym wieku odkryłam 'Bajki robotów' i 'Cyberiadę'.

:)
Mnie "Bajki robotów" zaserwowano w szkole. Za wcześnie. Za to z lubością zaczytywałam się pilotem Pirxem.

pozdrawiam
Ellen

Awatar użytkownika
nimfa bagienna
Demon szybkości
Posty: 5779
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:40
Płeć: Nie znam

Post autor: nimfa bagienna »

O taaaaak!
Kiedy miałam jakieś 12-13 lat, Pirx był mężczyzną mojego życia:)
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.

Awatar użytkownika
mr.maras
C3PO
Posty: 839
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 14:34

Post autor: mr.maras »

Alfi pisze:
Thrall pisze: - były jeszcze książki o Tomku Szklarskim czy jakoś tak
To nie Alfred Wilmowski napisał;-)?
Właśnie. Alfred Szklarski napisał jedną (nielubianą przez Margo) powieśc fantastyczną "Sobowtóra profesora Rawy". A ja przypominam Peteckiego, o którym rozpisywaliśmy się na starym (czytaj przed wielkim rozpieprzeniem) forum. I ponowanie pytam o nazwisko jakieś skandynawskiej (zdaje się) autorki, która popełniła powieść dla młodzieży dziejącą się w podwodnym mieście. Nazwisko jakoś na "H", w tytule "wodny" akcent będący nazwą bazy.
po przeczytaniu spalić monitor

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

"Bunt na Konszelfie - 2" (nie pamiętam, czy tak się to zapisywało, ale koszelf to była podwodna baza (na szelfie kontynentalnym, jak nazwa wskazuje). Heroina miała na imię bodaj Hilary, a narrator-główny bohater był z Księżyca. Nawet się to doczekało drugiej części - dziejącej się na Księżycu właśnie, ale nie została mi w pamięci.

Z innych, to jeszcze Broszkiewicz: "Wielka, większa i największa" oraz "Ci z Dziesiątego Tysiąca" (wybitnie dziecinne, trąci myszą na metry). I jeszcze: "Mój księżycowy pech" :)))
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Ika
Oko
Posty: 4256
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:26

Post autor: Ika »

Astrid Lindgren!
Bracia Lwie Serce, Ronja córka zbójnika, Karlsson z dachu -
jak dla mnie lektura obowiązkowa :), no i cały cudowny cykl o Mary Poppins.
Milne - Dawno dawno temu.
Kipling - Puk z Pukowej Górki, Księga dżungli
Lewis - cykl o Narnii
A więcej tak z głowy nie pamiętam, oczywiście poza wymienionymi już przez innych kanonami.
Im mniej zębów tym większa swoboda języka

Awatar użytkownika
gorat
Pćma
Posty: 281
Rejestracja: pn, 13 cze 2005 16:48

Post autor: gorat »

Osobiście, jak pamiętam (a powinienem dobrze pamiętać, w końcu mi upłynęło chyba najmniej czasu od tego okresu ]:>) to dobrze oceniałem... zaraz, to oczym tu mowa? Fantastyce dla młodych?!?!? Hebut, a czy coś takiego istnieje, co by się nadawało dla nich? Jakieś to takie... przestarzałe. Iep, napiszę wszystko, co dobrze kojarzę z "młodości" :P

Szklarski - seria
Verne, przez długi czas ulubiony. Nawet jego romanse czytałem :D (Szmaragdowe coś chyba)
(ogólnie byłem wtedy czytelnikiem niereprezentatywnym tj. za dużo czytałem :))))) )
Bardzo dobrze kojarzę Sniegowa ("Ludzie jak bogowie") - mógł mieć wpływ na moje ostateczne "dociążenie" do fantastyki.
Gdzieś w wieku 10-12 lat (albo i mniej, nawet zdecydowanie mniej) przeczytałem chyba wszystko Lema - dziś nic z tego nie pamiętam i omijam szerokim łukiem, tak jak Sapkowskiego, Rowling i podobne :))))
Wernica z przyjemnością wspominam... :) Chyba były w latach dziewięćdziesiątych jakieś reprinty HC.
Niczego więcej takiego super na razie nie mogę wykrzesać z pamięci. Dopiszę jakby co.
PIP, PIP, PIP, PIP, PIP...
Przepraszamy, zepsuł się nadajnik.

Awatar użytkownika
Ismael Al-Hazrad
Sepulka
Posty: 88
Rejestracja: pt, 08 lip 2005 13:15

Post autor: Ismael Al-Hazrad »

Seria o doktorze Dolittle - wprawdzie kiedy to czytałem, nie widziałem w tym żadnej fantastyki, ale jednak trochę jej tam było...
"Mały książę" - no co, poniekąd też fantastyka. A przynajmniej tak to odbierałem, dzieckiem będąc i nie znając takich trudnych słów jak metafora i jeszcze trudniejszych jak alegoria;-).
"Wielka, większa i największa" - świetne, szczególnie mi się podobały te pokoje, w których można było chodzić po ścianach. Bardzo praktyczne, aczkolwiek nierealne.
"Kajtuś czarodziej" - Harry Potter niech spada na drzewo. I tyle.
"Bajki robotów" - jedna z przyczyn, dla których Lem powinien dostać Nobla. Byłem tego pewny już jako gówniarz, ale upewniałem się dodatkowo jeszcze wiele razy:-).

No i twórczość Verne'a oczywiście, jak mogłem zapomnieć.

Awatar użytkownika
Ellen
Ośmioł
Posty: 690
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 22:33

Post autor: Ellen »

Ismael Al-Hazrad pisze: "Wielka, większa i największa" - świetne, szczególnie mi się podobały te pokoje, w których można było chodzić po ścianach. Bardzo praktyczne, aczkolwiek nierealne.
Mnie się najbardziej podobało to, że się w statku kosmicznym wywabiały plamy. I cholernie byłam ciekawa, jak smakował niebieski napój :D

pozdrawiam
Ellen

Awatar użytkownika
Karola
Mormor
Posty: 2032
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 23:07

Post autor: Karola »

A jak tak myślę, że te książki się zestarzały razem z nami. W pamięci mam nie tak dawną dyskusję w innym wątku o czytaniu (nie pomnę gdzie, granie vs czytanie, czy jakoś tak).
I to, co nas kręciło za dzieciaka, teraz będzie skwitowane: phy, takie gie?
Szklarski-Wilmowski - według takiego jednego jedenastolotka - "ramota okropna. Nic się nie dzieje. No niby są jakieś przygodówki, ale po co ta historia i geografia?"
A "Wielka, większa i największa"? - opel kapitan - kto dziś pamięta taki samochód?
Marry Popins przegrywa z Heńkiem P. - ona latała na parasolu, Heniek na jakiejś wypasionej wersji rózgi ze zgoła atomowym silnikiem.
Czytałam z moim dzieckiem Karolcię (pamiętacie? niebieska kredka i niebieski koralik. Boshhh, ja jak kochałam te książki!).
Moja córa (wtedy 6 lat) była zafascynowana oboma przedmiotami, ale ile czasu musiałam strawić na tłumaczeniu jej, dlaczego w domu Karolci nie było telefonu stacjonarnego. Dlaczego dzieci rysowały po ścianach kucharzy, żeby zrobić przy ich pomocy obiad dla mamuni. Przecież mogły zadzwonić po pizzę...

Awatar użytkownika
Ellen
Ośmioł
Posty: 690
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 22:33

Post autor: Ellen »

blondyna pisze:A jak tak myślę, że te książki się zestarzały razem z nami.
Trochę tak...
Jako dziecko czytałam książeczkę jeszcze mojej mamy "A jak Tomku w twoim domku?". Każdy rozdział opowiada o realiach życia codziennego w innej epoce. Na koniec jest rozdział o mieszkaniu przyszłości. W tym momencie większość, jeśli nie wszystkie, z opisanych tam wynalazków funkcjonują - domofon z kamerą video, kuchenka z płytą indukcyjną, klimatyzacja...
Wtedy była to dla dzieci niemal fantastyka, a teraz?

...
Ellen

Awatar użytkownika
Lafcadio
Nexus 6
Posty: 3193
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 17:57

Post autor: Lafcadio »

blondyna pisze:Szklarski-Wilmowski - według takiego jednego jedenastolotka - "ramota okropna. Nic się nie dzieje. No niby są jakieś przygodówki, ale po co ta historia i geografia?"
Ożeszwmordejeża... Współczesne dzieci mnie przerażają.
Jak sobie myślę czego trzeba by zadowolić kolejne pokolenia młodzieży... Nowe źródła konfliktu pokoleń :roll:
Ja mam śmiałość to panu powiedzieć, bo pan mi wie pan co pan mi może? Pan mi nic nie może. Bo ja jestem z wodociągów.

Awatar użytkownika
Ismael Al-Hazrad
Sepulka
Posty: 88
Rejestracja: pt, 08 lip 2005 13:15

Post autor: Ismael Al-Hazrad »

blondyna pisze:Czytałam z moim dzieckiem Karolcię (pamiętacie? niebieska kredka i niebieski koralik. Boshhh, ja jak kochałam te książki!).
No właśnie, o Karolci jeszcze zapomniałem. A faktycznie było to miodowe, też marzyłem o tych zabawkach;-).
blondyna pisze:Moja córa (wtedy 6 lat) była zafascynowana oboma przedmiotami, ale ile czasu musiałam strawić na tłumaczeniu jej, dlaczego w domu Karolci nie było telefonu stacjonarnego. Dlaczego dzieci rysowały po ścianach kucharzy, żeby zrobić przy ich pomocy obiad dla mamuni. Przecież mogły zadzwonić po pizzę...
"Tak, wnusiu, wtedy to był tylko ocet na półkach...
No jak to, dziadku, w całym Geancie tylko ocet?"

Taclem

Post autor: Taclem »

Faktycznie tak zle z ta mlodzieza? Ja wiem, ze Tomek, to nie Indiana Jones, a le ktos te kolejne odcinki Pana Samochodzika chyba jednak kupuje.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

Moja progenitura gardzi klasyką młodzieżową => nie pasuje jej. Dlatego czyta HP, Białołęcką, Carda, McCaffrey, Bujold... I to mu się podoba. Nie tracę jednak nadziei, że będę miała okazję mu wcisnąć "Księgę dżungli" - jest przecież ponadczasowa!
Ale Tapatików nie strawił... :((((
So many wankers - so little time...

ODPOWIEDZ