Poszukiwany, poszukiwana, czyli rzecz o książkach

czyli odpowiednie miejsce dla bibliotekarzy, bibliofilów, moli książkowych i wszystkich tych nieżyciowych czytaczy

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: Poszukiwany, poszukiwana, czyli rzecz o książkach

Post autor: Alfi »

Może to zostało tak sformułowane, że dało się dowolnie interpretować?
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Re: Poszukiwany, poszukiwana, czyli rzecz o książkach

Post autor: nosiwoda »

Tak to z tym jest, że nie można stanowczo twierdzić, iż skoro jest dozwolony użytek, to hulaj dusza, autora nie ma. Jest. A "słuszne interesy" to typowa klauzula generalna, pozostawiająca margines swobody w ocenie dla sądu.
Poza tym trzeba pamiętać, że dozwolony użytek dotyczy tylko tych utworów, które już zostały rozpowszechnione. Więc korzystanie z wyciekłego z wytwórni dvdripa, powiedzmy, "Avengers 2" nigdy nie wchodzi w dozwolony użytek.

A między pożyczeniem a skopiowaniem (zwłaszcza cyfrowym, które umożliwia kolejne kopiowanie bez utraty jakości) jest jednak spora różnica. Pożyczenie dotyczy EGZEMPLARZA. W procesie kopiowania, nawet jeśli uznamy, że plik jest egzemplarzem (a wątpię, by miało to zbyt wiele sensu), powstaje nowy "egzemplarz". Przekazanie go dalej narusza "słuszne interesy" twórcy w sposób dalece bardziej podstawowy niż pożyczanie egzemplarza utworu, które jest usankcjonowane chociażby legalnym istnieniem bibliotek.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1718
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Re: Poszukiwany, poszukiwana, czyli rzecz o książkach

Post autor: jaynova »

Trochę offtop się robi. O ebookach itd. jest osobny wątek.
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1718
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Re: Poszukiwany, poszukiwana, czyli rzecz o książkach

Post autor: jaynova »

Pomoc pilnie poszukiwana.
Szukam zbioru opowiadań, w którym jedno było o grupie ludzi naciętych przez nieuczciwy dom aukcyjny, sfałszowali bardzo cenny obraz i sprzedali temu domowi za wysoką kasę.
Autor chyba zagraniczny.
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

Awatar użytkownika
Beata
Stalker
Posty: 1814
Rejestracja: wt, 10 wrz 2013 10:33
Płeć: Kobieta

Re: Poszukiwany, poszukiwana, czyli rzecz o książkach

Post autor: Beata »

Co do grosza Archera?
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper

Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1718
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Re: Poszukiwany, poszukiwana, czyli rzecz o książkach

Post autor: jaynova »

Nie, to nie to. To było opowiadanie.

Ok, znalazłem. To był Frederick Forsyth Weteran
Ostatnio zmieniony czw, 09 sty 2014 20:48 przez jaynova, łącznie zmieniany 1 raz.
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: Poszukiwany, poszukiwana, czyli rzecz o książkach

Post autor: Alfi »

Za symboliczną złotówkę nabyłem na targu książkę Verne'a, o której istnieniu wprawdzie słyszałem, ale nie widziałem jej nigdy w życiu: Przygody ucznia filozofa Wanga (Agencja Wydawnicza Egros, 1994, wyd. II).
Z tę samą cenę kupiłem Świerszcza za kominem Dickensa (Dolnośląskie 2988). Okładka z cienkiego kartonu, niewiele się różniącego od papieru szkolnych bloków rysunkowych,papier koszmarny.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
B.A.Urbański
Pćma
Posty: 210
Rejestracja: ndz, 06 maja 2012 10:52

Re: Poszukiwany, poszukiwana, czyli rzecz o książkach

Post autor: B.A.Urbański »

Alfi pisze:Z tę samą cenę kupiłem Świerszcza za kominem Dickensa (Dolnośląskie 2988). Okładka z cienkiego kartonu, niewiele się różniącego od papieru szkolnych bloków rysunkowych,papier koszmarny.
Przynajmniej mamy pewność, że książki w przyszłości nadal będą wydawane, a nie tylko e-booki ;)
I pity the fool who goes out tryin' to take over da world, then runs home cryin' to his momma!

B.A. = Bad Attitude
but you can just call me B.A.

Awatar użytkownika
Beata
Stalker
Posty: 1814
Rejestracja: wt, 10 wrz 2013 10:33
Płeć: Kobieta

Re: Poszukiwany, poszukiwana, czyli rzecz o książkach

Post autor: Beata »

jaynova pisze:Ok, znalazłem. To był Frederick Forsyth Weteran
Chyba muszę sobie kupić bilobil. :(
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper

Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1718
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Re: Poszukiwany, poszukiwana, czyli rzecz o książkach

Post autor: jaynova »

Beata pisze:Chyba muszę sobie kupić bilobil. :(
Znasz ten zbiorek?
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

Awatar użytkownika
Beata
Stalker
Posty: 1814
Rejestracja: wt, 10 wrz 2013 10:33
Płeć: Kobieta

Re: Poszukiwany, poszukiwana, czyli rzecz o książkach

Post autor: Beata »

Stoi z innymi Forsythami, wśród przeczytanych, co stanowi przesłankę skłaniającą do wnioskowania, że kiedyś go czytałam. Ale ponieważ nie potrafię niczego skojarzyć z treści, zatem możliwy jest także wariant, że po zakupie miałam naganny - jak widać - napad manii porządkowania i zamiast na kupę nieprzeczytanych, książka trafiła na półkę. Łotewer, zaraz się zaznajomię.
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper

Elladan
Sepulka
Posty: 4
Rejestracja: pt, 28 mar 2014 00:57
Płeć: Mężczyzna

Re: Poszukiwany, poszukiwana, czyli rzecz o książkach

Post autor: Elladan »

Poszukuje książek omawiających konwencje fantastyki jako taką oraz wpływy owej konwencji na literaturę różnych epok.
Większość książek, które udało mi się znaleźć skupia się tylko na jednym konkretnym podgatunku, i odnosi się tylko do twórczości współczesnej.
Ja natomiast chciałbym dostać coś o szerszym spojrzeniu, najlepiej dotyczącym wykorzystaniu fantastyki w romantyzmie czy okresie młodej polski.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Poszukiwany, poszukiwana, czyli rzecz o książkach

Post autor: Małgorzata »

Bo chyba nie ma jednolitych opracowań, a przynajmniej nie przypominam sobie.
Opracowania o fantastyce w romantyzmie będą w wydaniach BN "Ossolineum" (wstępy) dzieł Słowackiego i Mickiewicza.
Młodopolskie inklinacje fantastyczne - stawiam, że Hutnikiewicz o tym pisał.
So many wankers - so little time...

Elladan
Sepulka
Posty: 4
Rejestracja: pt, 28 mar 2014 00:57
Płeć: Mężczyzna

Re: Poszukiwany, poszukiwana, czyli rzecz o książkach

Post autor: Elladan »

Byłoby zbyt łatwo, ale dobre i to. Dzięki. :)
Gdyby ktoś coś sobie jeszcze przypomniał to będę wdzięczny.

Juhani
Laird of Theina Empire
Posty: 3103
Rejestracja: czw, 18 lis 2010 09:04
Płeć: Mężczyzna

Re: Poszukiwany, poszukiwana, czyli rzecz o książkach

Post autor: Juhani »

Zgorzelski Andrzej - "Fantastyka, utopia, science fiction". Chyba jedno z najlepszych opracowań (moim zdaniem najlepsze) jakie kiedykolwiek się w Polsce ukazało. Mały nakład był. Można na allegro dostać, ale kosztuje około 40 zł.

e. O polskiej fantastyce raczej niewiele tam jest. Był kiedyś taki cykl, bodajże "Polska nowela fantastyczna" się nazywał - tam było trochę informacji, oprócz nowel czy ich fragmentów.

ODPOWIEDZ