Conany, etosy i całe to zuo

czyli odpowiednie miejsce dla bibliotekarzy, bibliofilów, moli książkowych i wszystkich tych nieżyciowych czytaczy

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Marcin Robert »

obb pisze:No to skoro Conany nie opowiadają o rzeczywistości to jak równocześnie mogą dawać obraz etosu wojownika? Olafie, na pewno to mnie się coś pomyliło?
Przecież chyba na tym polega tworzenie literatury: na konstruowaniu fikcyjnych historii mających obrazować jakiś aspekt rzeczywistości.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 20008
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Harna pisze: Zakładamy, że obb ma rację i aby oddać w tekście literackim jakiś etos tudzież prawdziwy obraz czegokolwiek, trzeba opisywać rzeczywistość.
+
Harna pisze:Pojęcia nie mam, o co chodzi. Ja tam nie łączę rzeczywistości z etosem.
Hmmm... Pogubiłem się.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Harna
Łurzowy Kłulik
Posty: 5588
Rejestracja: ndz, 05 mar 2006 17:14

Post autor: Harna »

Drogowskaz: "etos tudzież prawdziwy obraz czegokolwiek" — prawdziwy nie w sensie "rzeczywisty, realny", lecz "taki, który twórca uważa za ideał, np. miłości aż po grób". Np. Romeo i Julia. Trudno chyba mówić o etosie w tym przypadku, a takie obrazy w literaturze są. I zwykle nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością.

Znalazłszy szlak?
– Wszyscy chyba wiedzą, że kicający łurzowy kłulik to zapowiedź śmierci.
– Hmm, dla nas znaczy coś całkiem odmiennego – szczęśliwe potomstwo...
© Wojciech Świdziniewski, Kłopoty w Hamdirholm
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 20008
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Nie pójdę tym szlakiem, bo on prowadzi w złym kierunku.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Harna
Łurzowy Kłulik
Posty: 5588
Rejestracja: ndz, 05 mar 2006 17:14

Post autor: Harna »

Takoż nikt nikomu iść nim nie kazał.
– Wszyscy chyba wiedzą, że kicający łurzowy kłulik to zapowiedź śmierci.
– Hmm, dla nas znaczy coś całkiem odmiennego – szczęśliwe potomstwo...
© Wojciech Świdziniewski, Kłopoty w Hamdirholm
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Post autor: A.Mason »

obb pisze:
Jak ja lubie ludzi, ktorzy wiedza jakie literatura ma instrumentarium i na jakie tematy powinna "grac", i ze w dodatku powinna pokazywac OBRAZ bardziej calosciowy... Heh.
Sugerujesz, Masonie, że literatura to fizyka jądrowa i na jej możliwościach zna się jedynie wąska grupka specjalistów?
Sugeruje, ze jesli zestawimy ze soba nasze dwa kwantyfikatory literackie, to przy zalozeniu, ze gradacja tematow jakie moze poruszac literatura wspolczesna (choc nie tylko ona) oraz dowod ontologiczny cytowany wczesniej przez Alfiego, co do ktorego obaj chyba mamy podobne zdanie (ja ciagle mam watpliwosci czy np. relacje epistolograficzne nie zaprzeczaja temu), to moim zdaniem zaprzeczeniem Twojej tezy sa na przyklad powiesci eskapiczne, w ktorych wiara eschatologiczna wysuwa sie na pierwszy plan. Czyli upraszczajac - gloryfikacja apoteozy dla literatury fakultatywnej moim zdaniem nie jest racjonalnym powodem, zeby to stwierdzic.
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
Olaf
Wujcio Cleritus
Posty: 744
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:44

Post autor: Olaf »

Na Odyna, Mason, jestem pod wrażeniem... :) Powiedz mi co brałeś - będę omijał ten środek szerokim łukiem. :)
Twardy, kruchy i pozbawiony życia. (by Dabliu)

Dziękuję wszystkim za pomoc mojemu menelowi! I proszę o kolejne datki:p

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Post autor: A.Mason »

Olaf pisze:Na Odyna, Mason, jestem pod wrażeniem... :) Powiedz mi co brałeś - będę omijał ten środek szerokim łukiem. :)
Piwo.
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
Olaf
Wujcio Cleritus
Posty: 744
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:44

Post autor: Olaf »

A to w porządku. Mi się takie cóś włącza koło dziesiątego. Zresztą, mogłem się domyślić - już zagłoba twierdził, że alkohol oleum do głowy podnosi. :)
Twardy, kruchy i pozbawiony życia. (by Dabliu)

Dziękuję wszystkim za pomoc mojemu menelowi! I proszę o kolejne datki:p

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 20008
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Ale wcześniej słonecznik trza pogryzać, albo cóś.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Post autor: Navajero »

Z dumą zaznaczam, że utrzymałem się w kursie masonowego wywodu. Aczkolwiek ledwo ledwo :) No, ale nie dziwota, wypiłem tylko jedno piwo :D

Nb. Następnym razem Masonie może zakumkaj, albo zakukaj? Wiesz, przydałby się jakiś znak. Wtedy zanim zacznę czytać, walnę parę browarów uzupełniając oleum ;)
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Keiko
Stalker
Posty: 1801
Rejestracja: wt, 22 sty 2008 16:58

Post autor: Keiko »

cóż ja na trzeźwo czytałam dwa razy i pełna podziwu jestem :)
Wzrúsz Wirúsa!

Ha! Będziemy nieśmiertelni! To nie historia nas osądzi, lecz my osądzimy ją! (Małgorzata)

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Post autor: A.Mason »

Nie rozumiem o co Wam wszystkim chodzi. Mozecie jasniej?
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
obb
Dwelf
Posty: 517
Rejestracja: sob, 12 lip 2008 21:47

Post autor: obb »

1. Kto czyta Conany Howarda jest twardzielem i niechybnie strzeli sobie w łeb po śmierci swojej matki.
Kto czyta Conany, ten zachwyca się wydumanymi przygodami wydumanego twardziela w wydumanym świecie. I bardzo prawdopodobne, że jeśli pokazać mu, czym w istocie żyje, pomyśli o samobójstwie.
Sęk w tym, że on nie da sbie tego pokazać. Będzie się bronił rękami i nogami, zapierał, powoływał na autorytety, źródła i zaklinał język terminologią, której znaczenia nawet nie zna.
2. Odtwórstwo historyczne to bieganie z kijkiem po lesie.

Ojej, przepraszam, chciałem się poprawić i napisać, że odtwórstwo historyczne to ratowanie dzieci chorych na raka.
3. Olaf ma zakłócony obraz rzeczywistości
Ależ Olafa to boli, kiedy ktoś mu coś podobnego sugeruje. Nie no, Olafie, spoko, Conan i odtwórstwo historyczne to jest czysta rzeczywistość, podziwiam za przytomność i jasność percepcji. Nie zapominaj zakładać hełmu.
4. Czyny Conana są porównywalne z tym co robił Adolf Hitler
Czy czytanie fabuł conanowskich osłabia pamięć? Przecież to Ty rzuciłeś tym porównaniem Hitlera i Conana jako pierwszy... Chyba, że chciałeś sprytnie podsunąć mi argument? I wiesz dobrze, że chodziło o podbój świata przez jednostkę - przyznasz, że w rzeczywistości, która nas otacza niemożliwy przy użyciu prymitywnej siły fizycznej.
5. Etos wojownika to gwałcenie, palenie, rabowanie i znęcanie się nad ludnością cywilną
Sam powiedziałeś, że etos wojownika na to przyzwala, że to sposoby, w jaki prowadzi się wojnę. Dla mnie taki etos nie ma nic wspólnego ze szlachetnością.
6. Etos wojownika to mit.
Etos wojownika, na który się powołujesz, pojawia się głównie w legendach, baśniach i twóczości Howarda…
7. Conan gwałcił kobiety.
Howard nie daje obrazu seksualnego życia prawdziwego dumnego wojownika.
8. Wszyscy Niemcy podczas II Wojny Światowej gwałcili kobiety.

Większość żołnierzy niemieckich, w taki, czy inny sposób, gwałciła.
9. Howard przedstawia wojnę przez różowe okulary i propaguje kult disneyowskiej przemocy.
Owszem. Daje piękne złudzenie. Rzeczy, które opisuje, w rzeczywistości nie są piękne.
10. Conan jest wypatroszonym bohaterem, do tego jest niespójny już na poziomie swojej fizyczności (spytałbym Obba: co z tym Conanem nie tak? Ma sześć rąk, czy co? Ale nie spytam, bo Obb nie odpowiada tylko generuje takie... takie... takie różne dziwne "cosie"...)
Góra mięśni przy bardzo niskim %BF, prawdopodobnie jednocyfrowym (a wszystko naturalnie, nawet bez specyficznie ukierunkowanego treningu, nie mówiąc o diecie i sterydach), która jest i zręczna, i szybka, i wytrzymała, i osiągnęła mistrzostwo we wspinaczce... Dla kogoś, kto jest świadom motoryki ludzkiego organizmu to jest nawet lepiej niż gdyby miał sześć rąk, Olafie. Ale doprawdy nie dziwi mnie, że nie masz pojęcia, o czym mówię.

Masonie, bardzo wymyślnych użyłeś słówek (szkoda, że nie udało Ci się przy tym przekazać sensu), ale czy mógłbyś odpowiedzieć na pytanie? Jakie, Twoim zdaniem, trzeba mieć kwalifikacje, żeby stwierdzić, że literatura może i powinna oddać głos przegranemu?
Głupi nie wymierają, a mądrzy nie chcą umierać. Ale każdemu pisana jest śmierć.

Trolliszcze
Psztymulec
Posty: 996
Rejestracja: pn, 07 maja 2007 01:43

Post autor: Trolliszcze »

Ale głupi ci Rzymianie.

ODPOWIEDZ