Polecanki

czyli odpowiednie miejsce dla bibliotekarzy, bibliofilów, moli książkowych i wszystkich tych nieżyciowych czytaczy

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

nimfa bagienna pisze:Dla mnie Zelazny to momentami poeta, który pisze prozą.
Naprawdę? A mogłabyś polecić jakieś jego powieści, w których pisałby w ten sposób?

Awatar użytkownika
nimfa bagienna
Demon szybkości
Posty: 5779
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:40
Płeć: Nie znam

Post autor: nimfa bagienna »

Powieści jak powieści. Na początek spróbuj 24 widoki góry Fudżi Hokusaia - powinno być dostępne w sieci. Tylko uwaga! To nie jest rzecz, którą się łatwo czyta, a sens i myśl przewodnia utworu stają się jasne dopiero w miarę zagłębiania się w lekturę.
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3255
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Post autor: Q »

A z powieści to np. "Oko kota" czy "Stwory światła i ciemności".
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Juhani
Laird of Theina Empire
Posty: 3104
Rejestracja: czw, 18 lis 2010 09:04
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Juhani »

Q pisze:A z powieści to np. "Oko kota" czy "Stwory światła i ciemności".

Jeśli chodzi o "Stwory światła i ciemności" to podpisuję się z całą mocą! :)

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3255
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Post autor: Q »

nimfa bagienna pisze:To pewno właśnie ten smak:)
A'propos smaku jeszcze...

Pamiętasz "Bramy jego twarzy, lampy jego ust"? Fabuła to spirogowany hemingwayowski "Stary człowiek, co może" ;) ożeniony z harlequinem (ona bogata bizneswoman, on zbankrutowany król życia) do tego Wenus opisana w sposób w momencie powstawania utworu anachroniczny (bo to już po locie Marinera 2 było) do tego obrzygliwie ziemiopodobny (czyli, że w sumie to nawet nie SF) + cieżki sprzęt w sam raz do zekranizowania przez Camerona. A jednak i ten jego utwór polubiłem. Chemia jakowaś ;).
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
nimfa bagienna
Demon szybkości
Posty: 5779
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:40
Płeć: Nie znam

Post autor: nimfa bagienna »

Jest nierówny, ale...
Jeśli jest poniżej średniej, to i tak jest niezły. A jeśli jest powyżej (swojej) średniej, to ja go prawie kocham;)
Juhani pisze:
Q pisze:A z powieści to np. "Oko kota" czy "Stwory światła i ciemności".
Jeśli chodzi o "Stwory światła i ciemności" to podpisuję się z całą mocą! :)
Ja też, ja też!!!
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.

Awatar użytkownika
Zanthia
Alchemik
Posty: 1702
Rejestracja: czw, 11 sie 2005 20:11
Płeć: Kobieta

Post autor: Zanthia »

Młodzik pisze:opisy podróży, przypominały mi bardzo strumień świadomości, nie wiem czy słusznie.
Strumień świadomości to technika, nie temat. Została wynaleziona jako język najbliższy naturalnemu, subiektywnemu tokowi myślenia człowieka. Można jej używać do pisania o czymkolwiek.

[nitpicking off]
It's me - the man your man could smell like.

Awatar użytkownika
hundzia
Złomek forumowy
Posty: 4054
Rejestracja: pt, 28 mar 2008 23:03
Płeć: Kobieta

Post autor: hundzia »

Jak mogłam przygapić taki temat?!

Jeśli chodzi o książki Zelaznego warte polecenia, gdzie proza jest sposobem wysłowienia poezji, polecam szczególnie:
Pan Światła - połączenie sf z wierzeniami Hindu.
Lord Demon - kompliacja chińskich wierzeń, mitologii i współczesności.
Wzrúsz Wirúsa!
Wł%aś)&nie cz.yszc/.zę kl]a1!wia;túr*ę

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

No to mam zestaw lektur. Dziękuję wam bardzo, jak tylko uporam się z chrześcijaństwem, to zabiorę się za książki Zelazny'ego :).

Awatar użytkownika
Mara
Stalker
Posty: 1888
Rejestracja: ndz, 12 cze 2005 12:31

Post autor: Mara »

Oj, tak, Pan Światła ma stałe miejsce w moim sercu. Widmowy Jack też. Natomiast cykl Amberu skutecznie mnie zniechęcił do tego autora.
42

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

Uff... czyli nie jestem jedynym odszczepieńcem :).

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Post autor: nosiwoda »

Co nie czyni Twego przewinienia mniej godnym potępienia.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
Ilt
Stalker
Posty: 1930
Rejestracja: pt, 02 paź 2009 15:45

Post autor: Ilt »

Mara pisze:Oj, tak, Pan Światła ma stałe miejsce w moim sercu. Widmowy Jack też. Natomiast cykl Amberu skutecznie mnie zniechęcił do tego autora.
O, to, to. IMHO Pan Światła > reszta Zelaznego.
Gdzieś obok ustawiam Divlisha Potępionego (Dilvish, the Damned), bo mam wyjątkowo mieszane odczucia i nie potrafię ocenić tej książki. Nie jestem nawet w stanie powiedzieć czy mi się podobała czy nie. Z jednej strony jest średnia, przeciętna, z drugiej dobra, z trzeciej słaba.
The mind is not a vessel to be filled but a fire to be kindled.

Awatar użytkownika
mr.maras
C3PO
Posty: 839
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 14:34

Post autor: mr.maras »

Polecam takze "Roza dla Eklezjastesa" (A Rose for Ecclesiastes), to jedno z piekniejszych opowiadan Rogera Zelaznego.
Zgadzam sie z Nimfa, podobnie jak w wielu opowiadaniach George R.R. Martina, Roberta Silverberga i Raya Bradbury'ego, tak i u Rogera Zelaznego proza bywa poezja ;)
po przeczytaniu spalić monitor

Awatar użytkownika
Hunter
Mamun
Posty: 143
Rejestracja: wt, 12 kwie 2011 17:21

Post autor: Hunter »

Będąc na wakacjach w Grzybowie, trafiłem na przyjemny bazarek książek i jak to mam w zwyczaju zacząłem szukać skarbów... Przedzierając się przez niezliczone tytuły trafiłem na jeden:

"Gromowładny" Felixa Gaimana. Okładka po prostu mnie oczarowała, a zajawka znajdująca się z tyłu, zaciekawiła.

Znacie tę pozycję? Mam nadzieję, że kupiłem coś godnego uwagi.

ODPOWIEDZ