Polecanki

czyli odpowiednie miejsce dla bibliotekarzy, bibliofilów, moli książkowych i wszystkich tych nieżyciowych czytaczy

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3249
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Post autor: Q »

Mam! Zdobyłem! Dopadłem!

Znaczy kupiłem i przeczytałem "Wyspy na niebie" Clarke'a.
Co mogę powiedzieć? Otóż jeśli kto szuka poważnej, poruszającej Tematy OstateczneTM, fantastyki, to niech nie sięga, bo to jest błahostka napisana w stylu przygód Tomka Wilmowskiego czy przygodowych utworów Heinleina (widać nawet,że życie bohatera na stacji jest trochę zbyt interesujące, by mieściło się w kanonach realizmu - a to film kręcą, a to jest okazja do ponadplanowej wycieczki; czytelnik nie-nastoletni uśmiechnie się nieco ironicznie widząc te chwyty rodem z Bahdaja).

Jest to jednak pozycja warta polecenia bo stanowi z jednej strony solidne wprowadzenie do tematyki kosmicznej (i do porządnej SF - swobodnie można dawać do czytania dzieciom i pociotkom, zanim im np. Lema podsuniemy), albowiem nie we wszystkim się postarzała.
Z drugiej zaś bezcenne spojrzenie na to jakie plany i nadzieje mieli ludzie u świtu ery kosmicznej, w czym ich wiedza o bytowaniu w nieważkości różni się od naszej i jak życie weryfikuje - i będzie jeszcze weryfikować - ich wyobrażenia.
Czyli dla kosmomaniaków lektura obowiązkowa. (Dobrze jednak, że Clarke nie zatrzymał się pisarsko na tym etapie.)

ps. kilka ciekawostek:
1. największym - z współczesnej perspektywy - błędem Wicemistrza (jak zwykłem tytułować Clarke'a, bo dla mnie drugi po Lemie) było założenie jawnie dobroczynnych (i wyłącznie dobroczynnych) skutków nieważkości dla ludzkiego organizmu;
2. cieszy walka jaką Clarke wydał bzdurnym, stereotypowym pomysłom, w które obfitowała ówczesna (jak się okazuje nie tylko ówczesna) SF; przy czym to rozliczenie z piracko-awanturniczo-inwazyjną tematyką przeprowadzone jest z lekkością i poczuciem humoru;
3. zwraca uwagę, że A.C.C. nie byłby sobą, gdyby nie wprowadził życia gdzie się da - nawet na Marsie i Merkurym; przy czym jest to życie dość przytomnie nawet obmyślone;
4. pojawia się rozwinięta koncepcja geostacjonarnych satelitów komunikacyjnych (z tym, że b. duże są i wymagają ludzi do obsługi);
5. jak się wczytać - pada idea terraformingu Marsa.
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
maniak82
Sepulka
Posty: 88
Rejestracja: śr, 28 paź 2009 15:02

Post autor: maniak82 »

Młodzik pisze:Chciałbym sie dowiedzieć jak spisuje się "Kopułka" Kinga. Głównie chodzi mi o reakcje bohaterów na tak niezwykłe zjawisko, czy są dobrze oddane.
Byłoby to jedno z moich pierwszych zetknięć z Kingiem, ale zaczynam zezować w stronę "Bastionu" i dalszych części "Mrocznej Wieży".
To niech cię prąd rwie dalej w stronę Bastionu. Z opasłych tworów Króla właśnie Bastion i TO uważam za najbardziej udane. Mroczna wieża też b. dobra, natomiast co do Pod Kopułą, to nie ma co skakać do wyżej wspomnianych, choć gniotem nie jest. Wg. mnie oczywiście.

P.s. Jednak jeśli chodzi o reakcje na zamknięcie, to myślę że King stanął na wysokości zadania. Cały wachlarz i myślę, że wszystkie prawdopodobne. Można się wczuć.
Napisz mi "sKoNd KlIkAsH i TsHy WyŚleSh mEe SwOjOm FoTkEł" a powiem ci kim jesteś :)

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

Realizm magiczny

Co z tego nurtu jest warte przeczytania?
Edit był.

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Post autor: Cordeliane »

Może zacznij od sztandarowych Stu lat samotności, a potem zdecydujesz...
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

Dziękuję, rozejrzę się za tym :).

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 20009
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Ja tradycyjnie polecam Terra nostra Fuentesa. Ale to jest dość trudne w odbiorze.
Warto też poszukać w jakiejś bibliotece Romancero pod gwiazdami Stephena Alexisa z Haiti.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Post autor: nosiwoda »

Młodzik pisze:Realizm magiczny

Co z tego nurtu jest warte przeczytania?
A może jeszcze to? :P
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

Nie wygląda mi ten Copperfield na realistę magicznego, ale kto wie? :P
W każdym razie do listy pozycje kanoniczne wypada dorzucić:
Jose Luis Borges "Powszechna historia nikczemności",
Julio Cortazar "Gra w klasy",
Alejo Carpentier "Podróż do źródeł czasu",
Allende "Dom dusz" (tego nie jestem tak pewna, ale na czuja mi się zdaje, że to też do realizmu magicznego się wlicza),
i "Niewidzialne miasta" Calvino.

Tak na szybko. W spisie lektur chyba byli jeszcze jacyś Niemcy... :X
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

Ok, dzięki wielkie. Idę pobuszpować po tych, pożal sie Boże, kiermaszach książek. Może coś znajdę.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

A "Sto lat samotności" o boska Małgorzato?
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

Cordeliane wymieniła przecież... :X
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

A, to przepraszam, Chmurnooka...
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Montserrat
Szczurka z naszego podwórka
Posty: 1923
Rejestracja: ndz, 17 gru 2006 11:43

Post autor: Montserrat »

Ogólnie Marquez, nie tylko jedno Sto lat samotności :)

Salmana Rushdie z jego Dziećmi północy można podciągnąć?

Edit: Mówię o realizmie magicznym, oczywiście :)
"After all, he said to himself, it's probably only insomnia. Many must have it."

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3249
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Post autor: Q »

Można. Czemu by nie możne. Teraz pod ten realizm m. i Angelę Carter podciągają, i J. Carrolla, i Tokarczuk...
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
Ika
Oko
Posty: 4256
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:26

Post autor: Ika »

Jak to pisał Andrzej S. określenie worek, jako i "fantasy".
Im mniej zębów tym większa swoboda języka

ODPOWIEDZ