Książki, do których wracamy...

czyli odpowiednie miejsce dla bibliotekarzy, bibliofilów, moli książkowych i wszystkich tych nieżyciowych czytaczy

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

ElGeneral pisze:Wiem, Młodziku. I czytałem ją baaardzo dawno temu - chyba gdzieś tak w roku 1961m czy 1962. I byłem zachwycony.
Ale mi przeszło :-(...
Wiesz, Generale, długo się zastanawiałem dlaczego (dla mnie przynajmniej) "Władca Pierścieni" jest niedoścignionym ideałem. Stwierdziłem, że właśnie przez tę stylizacje na legendę, oraz niewyjaśniony system magii (o ile Tolkien taki system tworzył). Magia jest po prostu tajemnicza niedookreślona, a nie tak jak wszędzie indziej sprowadzona nieomalże do potężnej gałęzi nauki.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Młodzieńcze dociekliwy! Po pierwsze - są, jak to mówią, biusta i biuściska... czy jakoś tak. Po drugie, przecież ci napisałem, że przez wiele lat Tolkien mnie zachwycał i znałem go niemal na pamięć. Ale właśnie po przeczytaniu "Dragonlansy" zaczęła mnie razić koturnowość jego bohaterów. I podobno tylko baran nie zmienia poglądów ;-)...
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

Toć ja wyrażam swoje i w żadnym razie nie odsądzam cię od czci i wiary. Po prostu ta konwencja całkowicie dla mnie usprawiedliwia papierowość postaci.
Poza tym, jakoś zawsze w książkach raziło mnie napomknięcie o wydalaniu czy tam defekacji, nie mówiąc już o seksie. Może ja jakiś pruderyjny jestem ;).

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Pruderyjne były panie domu w wiktoriańskiej Anglii, zasłaniające sukiennymi narzutami nogi fortepianów ;-)...
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
hundzia
Złomek forumowy
Posty: 4054
Rejestracja: pt, 28 mar 2008 23:03
Płeć: Kobieta

Post autor: hundzia »

ElGeneral pisze:Młodzieńcze dociekliwy! Po pierwsze - są, jak to mówią, biusta i biuściska... czy jakoś tak. Po drugie, przecież ci napisałem, że przez wiele lat Tolkien mnie zachwycał i znałem go niemal na pamięć. Ale właśnie po przeczytaniu "Dragonlansy" zaczęła mnie razić koturnowość jego bohaterów. I podobno tylko baran nie zmienia poglądów ;-)...
O to to! A potem był etap fascynacji Dicksonem, saga o smoku i Jerzym, by pozostać piszczącą fanką heroic fantasy w wykonaniu Gemmella.
Wzrúsz Wirúsa!
Wł%aś)&nie cz.yszc/.zę kl]a1!wia;túr*ę

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

hundzia pisze:
ElGeneral pisze:Młodzieńcze dociekliwy! Po pierwsze - są, jak to mówią, biusta i biuściska... czy jakoś tak. Po drugie, przecież ci napisałem, że przez wiele lat Tolkien mnie zachwycał i znałem go niemal na pamięć. Ale właśnie po przeczytaniu "Dragonlansy" zaczęła mnie razić koturnowość jego bohaterów. I podobno tylko baran nie zmienia poglądów ;-)...
O to to! A potem był etap fascynacji Dicksonem, saga o smoku i Jerzym, by pozostać piszczącą fanką heroic fantasy w wykonaniu Gemmella.
IMVHO Gemmell jest bezkonkurencyjny. I ogromnie się cieszę, że mój syn przetłumaczył ostatnią część cyklu o Troi.
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
hundzia
Złomek forumowy
Posty: 4054
Rejestracja: pt, 28 mar 2008 23:03
Płeć: Kobieta

Post autor: hundzia »

Jeszcze nie mam na półce. JESZCZE.
Wzrúsz Wirúsa!
Wł%aś)&nie cz.yszc/.zę kl]a1!wia;túr*ę

Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1718
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Post autor: jaynova »

Napisz coś więcej o tym cyklu o Troi, Generale. Waham się czy przeczytać, bo mit o wojnie trojańskiej znam dobrze i majstrowanie przy nim mnie ciekawi. Może inaczej się skończy??

Tolkien Mistrzem jest :))
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Post autor: Xiri »

Ilt pisze:Proszę.
Żaba najlepszym przyjacielem Internauty ;)

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

jaynova pisze:Napisz coś więcej o tym cyklu o Troi, Generale. Waham się czy przeczytać, bo mit o wojnie trojańskiej znam dobrze i majstrowanie przy nim mnie ciekawi. Może inaczej się skończy??
Tolkien Mistrzem jest :))
Trzytomową opowieść Gemmella "Troja" w zasadzie trudno zaliczyć do fantasy. Jest to po prostu historia Wojny Trojańskiej opowiedzianej zupełnie inaczej - i może bardziej ciekawie, niż zrobił to Homer. Nie ma tam żadnych elementów fantasy i tak w istocie mogłaby wyglądać tamta wojna.
Tylko - spoiler! - Achilles np. zaczyna walkę z Hektorem, ale giną w niej obaj walcząc ramię w ramię - a raczej plecy w plecy - z wojownikami gwardii przybocznej Agamemnona...
Jak do tego doszło - przeczytaj. Gemmell jest mistrzem w charakteryzowaniu ludzi czy sytuacji kilkoma zdaniami.
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1718
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Post autor: jaynova »

ElGeneral pisze:Jest to po prostu historia Wojny Trojańskiej opowiedzianej zupełnie inaczej - i może bardziej ciekawie, niż zrobił to Homer. Nie ma tam żadnych elementów fantasy.
Czy to znaczy, że nie występują tam żadni bogowie? Czytałem taką książkę Colleen McCullough - Pieśń o Troi, tam właśnie nie ma żadnych bogów.
Taki zabieg stylistyczny Sapkowski w swoim leksykonie nazwał
euhemeryzacją - odbajkowieniem.
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Oczywiście. Nie ma tam żadnych boskich interwencji. Ale np. Gemmell bardzo ciekawie wyjaśnił przejście przez Żydów "sucha nogą" przez Morze Czerwone...
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Post autor: Cordeliane »

Zaraz pójdę wstydzić się w kącie, ale Gemmel jakoś zupełnie mnie ominął - a widzę, że jesteście entuzjastycznie nastawieni. Co konkretnie tego autora byście polecali na początek?
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Juhani
Laird of Theina Empire
Posty: 3103
Rejestracja: czw, 18 lis 2010 09:04
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Juhani »

Cordeliane pisze:Zaraz pójdę wstydzić się w kącie, ale Gemmel jakoś zupełnie mnie ominął - a widzę, że jesteście entuzjastycznie nastawieni. Co konkretnie tego autora byście polecali na początek?
Ja mam tak samo. To się do Cordi dołączam.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

"Legenda!" Koniecznie przeczytajcie "Legendę"... Od niej zaczęła się moja fascynacja Gemmellem.
Gdybyż to sfilmowano! Sean Connery jako stary, ale wciąż niezwyciężony Wojownik Topora... Jak mówił Dymsza: "cud, miód, ultramaryna". Ta rola byłaby dla niego stworzona...
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

ODPOWIEDZ