Tymczasem się dzieje... i dziać nie przestaje

czyli odpowiednie miejsce dla bibliotekarzy, bibliofilów, moli książkowych i wszystkich tych nieżyciowych czytaczy

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
hundzia
Złomek forumowy
Posty: 4054
Rejestracja: pt, 28 mar 2008 23:03
Płeć: Kobieta

Re: Tymczasem się dzieje... i dziać nie przestaje

Post autor: hundzia »

Przykre, że historia lubi się powtarzać.
Wzrúsz Wirúsa!
Wł%aś)&nie cz.yszc/.zę kl]a1!wia;túr*ę

Awatar użytkownika
B.A.Urbański
Pćma
Posty: 210
Rejestracja: ndz, 06 maja 2012 10:52

Re: Tymczasem się dzieje... i dziać nie przestaje

Post autor: B.A.Urbański »

Nie znam się jakoś bardzo na Zajdlach, ale czy nie jest tak, że żeby zgłosić do nominacji, opowiadanie musi ukazać się w książce albo czasopiśmie z ISSN albo ISBN?
I pity the fool who goes out tryin' to take over da world, then runs home cryin' to his momma!

B.A. = Bad Attitude
but you can just call me B.A.

Awatar użytkownika
hundzia
Złomek forumowy
Posty: 4054
Rejestracja: pt, 28 mar 2008 23:03
Płeć: Kobieta

Re: Tymczasem się dzieje... i dziać nie przestaje

Post autor: hundzia »

Nigdzie chyba nie ma takiego wymogu.
Wzrúsz Wirúsa!
Wł%aś)&nie cz.yszc/.zę kl]a1!wia;túr*ę

Awatar użytkownika
Kruger
Zgred, tetryk i maruda
Posty: 3413
Rejestracja: pn, 29 wrz 2008 14:51
Płeć: Mężczyzna

Re: Tymczasem się dzieje... i dziać nie przestaje

Post autor: Kruger »

Jak o tym rozmawiano na forum SFFiH to ktoś z Esensji coś takiego napisał.
Pamiętam, że na stronie Zajdla, z ciekawości, szukałem tej informacji, ale przyznam szczerze, że już nie pamiętam co znalazłem.
Czy ktoś za opowiadanie w Fcie miał kiedyś nominację?
"Trzeba się pilnować, bo inaczej ani się człowiek obejrzy, a już zaczyna każdego żałować i w końcu nie ma komu w mordę dać." W. Wharton
POST SPONSOROWANY PRZEZ KŁULIKA

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Re: Tymczasem się dzieje... i dziać nie przestaje

Post autor: nosiwoda »

AFAIK Ultramaryna jest pismem i ma ISSN.
hundzia pisze:Przykre, że historia lubi się powtarzać.
Nie do końca. Akcja była, owszem, ale nie na zasadzie "on mieszka koło mnie, więc zagłosujcie proszę na niego". Opowiadanie jest darmowe, niedługie i na sieci, jego adres był elementem akcji promującej, więc to IMO nie to samo, kiedy jakiś portal promował "swojego" autora, a głosujący przy tej okazji po raz pierwszy słyszeli o jakiejś tam nagrodzie Zajdla. Nie mam dostępu do danych, oczywiście, ale przynajmniej osoby wypowiadające się przy okazji akcji są aktywnymi członkami fandomu i czytelnikami fantastyki.

I nie, nie głosowałem na "Obcego" Marcelego Szpaka. Żeby nie było.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
nimfa bagienna
Demon szybkości
Posty: 5779
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:40
Płeć: Nie znam

Re: Tymczasem się dzieje... i dziać nie przestaje

Post autor: nimfa bagienna »

Kruger pisze:Czy ktoś za opowiadanie w Fcie miał kiedyś nominację?
Jak się weźmiemy w kupę, zaktywizujemy krewnych i znajomych królika tudzież znajomych znajomych znajomych, oraz poprosimy proboszcza z parafii, żeby co niedziela nawoływał z ambony do głosowania na jedynego słusznego kandydata, to kto wie?
;>
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Re: Tymczasem się dzieje... i dziać nie przestaje

Post autor: nosiwoda »

Chciałem tylko zaznaczyć, że akcja ma w opisie jednakowoż "Przeczytaj opowiadanie "Obcy" Marcelego Szpaka i zgłoś nominację do nagrody Zajdla!".
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: Tymczasem się dzieje... i dziać nie przestaje

Post autor: Alfi »

Czy ktoś z głosujących dostał za to jakieś bąbelki albo insze procenty?

Swoją drogą, mam dziwne wrażenie, że w "procesie nominacyjnym" zazwyczaj odbywa się wyścig między fan clubami głosującymi w ciemno na swoich odwiecznych ulubieńców, a zebranymi ad hoc uczestnikami takich akcji. A ponieważ, tak czy tak, głosujący to ułamek procenta liczby tych, którzy czytają...
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
nimfa bagienna
Demon szybkości
Posty: 5779
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:40
Płeć: Nie znam

Re: Tymczasem się dzieje... i dziać nie przestaje

Post autor: nimfa bagienna »

Dlatego zawsze twierdziłam, że podobne plebiscyty wyłaniają nie najlepszy tekst, tylko najsprawniej działający i najlepiej zorganizowany fandom danego autora.
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: Tymczasem się dzieje... i dziać nie przestaje

Post autor: Alfi »

Co zresztą nie musi być regułą. Ale często tak jest.
A tak w ogóle - co się dzieje z Jędrzejem Ilukowiczem? Bo po nominacji jakoś zniknął z pola widzenia.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
B.A.Urbański
Pćma
Posty: 210
Rejestracja: ndz, 06 maja 2012 10:52

Re: Tymczasem się dzieje... i dziać nie przestaje

Post autor: B.A.Urbański »

Byłem na stronce i zajrzałem do regulaminu, żeby wiedzieć na przyszłość. Zacytuję:
§ 11
Utwory kandydujące do Nagrody i Kategorie

1. Do Nagrody mogą kandydować wszystkie utwory literackie, których pierwsze wydanie w:
a książce posiadającej numer ISBN
lub
b czasopiśmie drukowanym posiadającym numer ISSN
ukazało się do 31 marca roku przyznania Nagrody z datą roku poprzedniego; oraz te, które z powodów wydawniczych nie mogły kandydować w roku poprzednim, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Komisja Nominacyjna może dopuścić do listy nominacji utwór opublikowany w innym miejscu niż wymienione w ust. 1, w sytuacji gdy utwór ten otrzyma wystarczającą do uzyskania nominacji liczbę głosów i nie kandydował do Nagrody w latach poprzednich.
3. Utwór, o którym mowa w ust. 2, nie może już być nominowany w następnych latach.
Czyli generalnie ust. 1 jest taki trochę pic na wodę, bo i tak jeśli uzyska odpowiednią ilość głosów, to może być nominowany.

Akurat w tym przypadku to nie ma znaczenia, bo jak zostało wspomniane przez nosiwodę, Ultramaryna jest pismem i ma ISSN.


Jako, że jak do tej pory jestem raczej początkującym członkiem fandomu (chociaż fanem fantastyki jestem od dawna), to nie wszystko rozumiem i dlatego prosiłbym Was o wytłumaczenie mi pewnej rzeczy. Wiem, że podczas jednej ze wcześniejszych edycji wybuchła afera z wspieraniem jednego z autorów.
Kto mi może wytłumaczyć, co właściwie było w tym takiego złego? Rozumiem, że nagroda jest przyznawana przez fanów. A w tamtym przypadku fani tego autora skrzyknęli się i zrobili mu akcję. Skoro nagroda przyznawana jest przez fanów dlatego że lubią utwory jakiegoś autora, to co w tym złego, że się skrzyknęli?
I pity the fool who goes out tryin' to take over da world, then runs home cryin' to his momma!

B.A. = Bad Attitude
but you can just call me B.A.

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Re: Tymczasem się dzieje... i dziać nie przestaje

Post autor: Cordeliane »

To, że głosowanie jest stronnicze i nie ma podstaw merytorycznych? Ludzie niemający nic wspólnego z fantastyką nie głosowali dlatego, że czytali opowiadanie i im się podobało, tylko dlatego, że prosił ich o to znajomy przez znajomego?...
To niby był ten pierwszy etap - głosy na nominacje - ale i tak coś takiego potencjalnie zaburza wyniki.

Edit: może innymi słowami - to jest nagroda za utwór, nie za posiadanie najlepiej zorganizowanej i przebojowej grupy fanów ;)
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Awatar użytkownika
B.A.Urbański
Pćma
Posty: 210
Rejestracja: ndz, 06 maja 2012 10:52

Re: Tymczasem się dzieje... i dziać nie przestaje

Post autor: B.A.Urbański »

Cordeliane, ale skąd wiadomo, że oni nie czytali tego utworu?

I kolejna rzecz, ja też uważam, że powinna to być nagroda za utwór i powinna być obiektywna, ale jej wyłanianie jest tak uregulowane, że właśnie promuje najlepiej zorganizowany fandom autora. To czemu się dziwić, że fani danego autora z tego korzystają?

Poza tym, generalnie jako, że jest to głosowanie na "coś co mi się podoba", jest z góry skazane na opinię stronniczego. W miarę obiektywne mogłoby być, gdyby było wyłaniane przez ludzi, którzy zawodowo zajmują się literaturą i po głębokiej analizie.
I pity the fool who goes out tryin' to take over da world, then runs home cryin' to his momma!

B.A. = Bad Attitude
but you can just call me B.A.

Awatar użytkownika
Ilt
Stalker
Posty: 1930
Rejestracja: pt, 02 paź 2009 15:45

Re: Tymczasem się dzieje... i dziać nie przestaje

Post autor: Ilt »

Przecież Zajdel to nagroda za popularność, nie za 'wartość literacką' czy coś w ten deseń. Wszyscy o tym wiedzą, nie jest to jakaś tajemnica. Nie rozumiem zatem problemu. : >
The mind is not a vessel to be filled but a fire to be kindled.

Awatar użytkownika
Marchew
Kurdel
Posty: 782
Rejestracja: pn, 17 lip 2006 09:40
Płeć: Mężczyzna

Re: Tymczasem się dzieje... i dziać nie przestaje

Post autor: Marchew »

Byłem w życiu na jednym Polconie (i chyba na 4 konwentach w sumie).

Nie ukrywałem, że pojechałem tam na spotkania i prelekcje związane tylko z literaturą (zahaczyłem też o pokaz BJJ), bo interesowały mnie głównie książki. I cały czas czytałem leżąc sobie w pokoju sypialnym. Z paroma osobami pogadałem, było miło i spoko.

A przed głosowaniem przyszło do mnie z 5-6 obcych osób doradzić się 'na kogo głosować', bo oni w sumie czytali może jedno opowiadanie, ale pewnie znam resztę i kogo mają wybrać ;) True story.

Zajdel jest, jaki jest i taki raczej będzie.
Try not! Do or do not. There is no try.

ODPOWIEDZ