Ostatnio czytaliśmy ver. 2

czyli odpowiednie miejsce dla bibliotekarzy, bibliofilów, moli książkowych i wszystkich tych nieżyciowych czytaczy

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Hitokiri
Nexus 6
Posty: 3318
Rejestracja: ndz, 16 kwie 2006 15:59
Płeć: Kobieta

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: Hitokiri »

George R.R. Martin - Rycerz Siedmiu Królestw. Wciągnęło mnie, szybko przeczytałam i nie żałuję :) A Jajo, giermek tytułowego rycerza, szybko stał się moją ulubioną postacią :)
"Ale my nie będziemy teraz rozstrzygać, kto pracuje w burdelu, a kto na budowie"
"Ania, warzywa cię szukały!"

Wzrúsz Wirusa! Podarúj mú "ú" z kreską!

Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1773
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: jaynova »

Karen Marie Moning - Mroczne szaleństwo.
Trzymać się z daleka. Ślicznotka z Południa, której łatwo spadają majtki, wplątuje się w paranormale. Stare i bueee!
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: Marcin Robert »

Świetny artykuł przeczytałem ostatnio w "Wiadomościach Literackich". Karol Irzykowski w tekście "Niezrozumialstwo" wystąpił przeciwko "zarozumiałym niezrozumialcom" w młodej polskiej literaturze. Aż się prosi, żeby artykuł ten przedrukowały współczesne czasopisma.

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: Marcin Robert »

Ostatnio odkrywam bogactwa cyfrowych bibliotek, pośród których znalazłem międzywojenne "Wiadomości Literackie". Co za wspaniałe czasopismo! Naprawdę, polecam je wszystkim książkowym czytaczom. Aż trudno oderwać się od zamieszczonych w nim artykułów i recenzji. Niedawno przeczytałem zamieszczony tam wywiad Michała Choromańskiego z księdzem Pirożyńskim (autorem osławionego poradnika). Moim skromnym zdaniem jest to prawdziwe arcydzieło sztuki wywiadowczej, któremu mało który współczesny tekst dziennikarski jest w stanie dorównać.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 20009
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: Alfi »

Maciej Kuczyński - Atlantyda wyspa ognia, MAW 1984. Nabyłem na targu za 3 PLN.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: ElGeneral »

Maciej Kuczyński napisał jeszcze kilka innych, bardzo dobrych rzeczy.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Maciej_Kuczy%C5%84ski
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: nosiwoda »

Alfi pisze:Maciej Kuczyński - Atlantyda wyspa ognia, MAW 1984. Nabyłem na targu za 3 PLN.
Bardzo lubiłem, ale na własność miałem tylko "Zwycięzcę". "Atlantydę" i "Katastrofę" czytałem ze szkolnej biblioteki.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1773
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: jaynova »

A jak jak zawsze z antypolecanką.

Zgon Giny D'Amico.

W założeniu miała to być chyba powieść dla młodzieży. Tymczasem schemat na schemacie schematem pogania. Czarny humor w ogóle nieśmieszny. Sarkazm nie w tym miejscu. Czy w wydawnictwie ktoś to przeczytał przed przetłumaczeniem i zakupem praw?
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: Ebola »

No popatrz, a mnie się podobało. :)
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: Marcin Robert »

Czytam teraz "Poczet faraonów" Bogusława Kwiatkowskiego. Wciągające. Jak skończę, to przypomnę sobie "Poczet cesarzy rzymskich" prof. Krawczuka, a potem będę musiał zdobyć gdzieś "Poczet cesarzy bizantyjskich" tegoż autora (na stronie Empiku zawiadamiają niestety, że "produkt niedostępny"). Wiem wprawdzie, że mógłbym skorzystać z odcinków zamieszczanych w "Przekroju", które udostępnione zostały przez Małopolską Bibliotekę Cyfrową, ale tam poczet doprowadzony został tylko do Herakliusza I i nagle się urywa, nie dochodząc do końca panowania tego władcy. I w tej postaci jednak wszystkie trzy poczty władców pozwalają, pokolenie za pokoleniem, prześledzić okres od XXXI w. p.n.e. do VII w. n.e. Co jednak dalej? Czy istnieją jakieś książkowe zestawienia przywódców obejmujące okres od VII do XXI w. n.e. (za wyjątkiem powszechnie znanego "Pocztu królów i książąt polskich", ma się rozumieć)?

Awatar użytkownika
dziko
Sepulka
Posty: 12
Rejestracja: wt, 02 paź 2012 22:28
Płeć: Mężczyzna

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: dziko »

Rzecz mało u nas popularna, a szkoda - jak mowa o współczesnym złodziejskim fantasy, to niemal wszyscy mają na myśli Lyncha, choć IMHO ciekawszy jest Douglas Hulick. Jego "Among Thieves" (u nas "Honor złodzieja") jest dobrze napisane, z niebanalnym pomysłem: główny bohater znajduje się po środku przestępczej drabiny, ma ludzi nad sobą, pod sobą i obok siebie i musi to jakoś ogarniać. Ostatnio czytałem drugi tom "Sworn in Steel" (nie wiem, kiedy polska premiera) i kontynuacja trzyma poziom pierwszej części. Sam Hulick jest historykiem, specjalistą od złodziejskiej gwary, uprawia też szermierkę i to wszystko wpływa pozytywnie na jakość jego książek.
pozdrawiam - Bartek

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: nosiwoda »

Marcin Robert pisze:to przypomnę sobie "Poczet cesarzy rzymskich" prof. Krawczuka
Jest jeszcze "Poczet cesarzowych Rzymu".
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Juhani
Laird of Theina Empire
Posty: 3104
Rejestracja: czw, 18 lis 2010 09:04
Płeć: Mężczyzna

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: Juhani »

Aż się zawstydziłem czytając posty. Fantastyka tu, fantasy tam, tu historia a tam alegoria. Niestety, odstaję na minus - ostatnio takiego faceta co się Dürrenmatt nazywał odświeżam. Oraz chyba żeby nie skłamać Jurandota też. A nie! przecież ja równolegle Golema XIV sobie poczytuję! Uff...czyli czytam fantastykę też:))

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: Małgorzata »

To i tak jesteś lepszy. Bo mnie się ostatnio przytrafiła np. "Onomastyka polska" pod red. E. Rzetelskiej. Strasznie stara pozycja. I trochę nowsza "Anty-teoria literatury".
Powinnam jakąś fabułę teraz łyknąć, bo elementy sobie odświeżyłam. Chyba jestem post-strukturalna jednak... :X
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: neularger »

Z beczki innej.
Ktoś mi poleca cykl Takeshi Kovacs (Modyfikowany Węgiel i inne) R. Morgana. Ktoś to może czytał?
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

ODPOWIEDZ