Ostatnio czytaliśmy ver. 2

czyli odpowiednie miejsce dla bibliotekarzy, bibliofilów, moli książkowych i wszystkich tych nieżyciowych czytaczy

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: neularger »

Przyznam, że nie rozumiem. Chłopcy na ten przykład chcą zostać strażakami i policjantami. Niektórzy jak ludzie dorośli dostają się do tych formacji i tu następuje zderzenie rzeczywistości z romantycznymi wyobrażeniami. Chcę przez to powiedzieć, że gość dostał się do GRU w wieku 27 lat - zapewne był mamiony opowieściami o dzielnych komunistach walczących z ohydnymi imperialistami/burżujami i wszelką Zachodnią swołoczą. Miał szczęście, bo służby specjalne krajów totalitarnych bardzo skutecznie leczą z propagandy ich własnych rządów (te z krajów demokratycznych też, choć może nie w takim stopniu...)
W każdym razie miał 31 lat jak uciekł do GB, czyli dość szybko przejrzał na oczy. Nie wszyscy mają takie szczęście, innym łuski spadają później, a niektórzy żyją w we własnych fantazjach do późnej starości.
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1718
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: jaynova »

Nowego Cejrowskiego czytam. Ciekawy, gawędziarski styl, tylko trochę za dużo introspekcji IMO.

I za dużo opisów krajobrazów.
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: Marcin Robert »

Czytam właśnie książkę "Ćwiartka raz" Karoliny Korwin-Piotrowskiej, Którą Mikołaj przyniósł mi pod choinkę. Rewelacja! Nie mogę się wprost oderwać. Jestem już przy roku 1997 i trochę tylko żałuję, że ostatniego rozdziału nie przeczytam przed końcem roku.

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: Ebola »

To masz co czytać na początek roku. :)
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: Marcin Robert »

Ano mam, tylko że niedokończony rozdział "2014" już jest zeszłoroczny. Może autorka zamieści uzupełniona wersję w internecie?

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: Ebola »

Zgłoś zapotrzebowanie czytelnicze. :)
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: Młodzik »

Przeczytałem ostatnio biografię Marii Skłodowskiej pt. "Maria Skłodowska-Curie i jej córki". Kupiona pod wpływem impulsu, a rzadko mi się to zdarza. Gdybym podszedł do tematu na chłodno, to pewnie poszukałbym książki, która opowiada o całym życiu noblistki. Ta natomiast zaczyna się w 1911 roku, czyli gdy Skłodowska miała za sobą swoje największe odkrycia i pozostało jej tylko spijanie śmietanki. Nie wiem, czy to zasługa stylu, czy barwnego życia, bo ani przez moment nie byłem znudzony lekturą, można powiedzieć, że czytałem z wypiekami na twarzy :). Książka jest mocno hagiograficzna, nie wiem, jakie zdanie na temat takiego podejścia mają czytelnicy, którzy zęby zjedli na biografiach, ale mnie się to podobało, bo w ten sposób lektura była niesamowicie krzepiąca i motywująca do działania. Jakkolwiek staram się nie być dumny z rzeczy, na które nie miałem wpływu, tak teraz dumy powstrzymać nie potrafiłem.
I stwierdzam też, że biografie na stałe wejdą do mojego czytelniczego repertuaru :).

Awatar użytkownika
nimfa bagienna
Demon szybkości
Posty: 5779
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:40
Płeć: Nie znam

Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: nimfa bagienna »

Przeczytaj sobie autobiografię Richarda Feynamana "Pan raczy żartować, panie Feynman" - świetna lektura. Mnie jeszcze podobała się książka Kennetha Browera "Kosmolot i czółno" - o fizyku Freemanie Dysonie (tym od sfery Dysona) i jego synu George'u, oryginale mieszkającym w domu na drzewie. O ile dobrze pamiętam, książka Browera została nagrodzona Pulitzerem.
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: Młodzik »

Podejrzewam, że skupię się właśnie na biografiach naukowców z XX wieku. Ten czas ma w sobie pewną magię :). Dzięki za polecankę.

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: Xiri »

Obecnie czytam "Łowców" Fabryki Słów. Jestem w połowie. Książka całkiem przyjemna (na początku jedynie zniechęcająca była gadka o fizyce, ale na szczęście szybko się skończyło), krzyżówka "Parku Jurajskiego" i gry komputerowej "Carnivores dinosaur hunter". Czyli polowanie na dinozaury. Jak na razie akcja jest spokojna, bardziej o charakterze ekspedycji naukowej, ale po obrazkach wnioskuję, że pod koniec będzie więcej się działo.

Awatar użytkownika
hundzia
Złomek forumowy
Posty: 4054
Rejestracja: pt, 28 mar 2008 23:03
Płeć: Kobieta

Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: hundzia »

Ta gadka o fizyce, wprowadzająca do odkrycia stulecia, była zniechęcająca? Dla miłośniczki hard sf?!
Wzrúsz Wirúsa!
Wł%aś)&nie cz.yszc/.zę kl]a1!wia;túr*ę

Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1718
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: jaynova »

A ja właśnie w Empiku skonsumowałem nową książkę M. Kozak "Łzy diabła". Przyznam szczerze, że mi się podobało, dla inteligentnych kilka smaczków z historii regionu, choć jak sama Autorka przyznaje, nie jest to książka o Afganistanie tylko nim inspirowana. Nie czepiam się rozwiązań fabularnych, bo są nie są nielogiczne, tyle ,że w połowie książki czytelnika czeka wielka niespodzianka.
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

Awatar użytkownika
hundzia
Złomek forumowy
Posty: 4054
Rejestracja: pt, 28 mar 2008 23:03
Płeć: Kobieta

Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: hundzia »

Znaczy, że nie kupiłeś tylko czytałeś w Empiku?
Wzrúsz Wirúsa!
Wł%aś)&nie cz.yszc/.zę kl]a1!wia;túr*ę

Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1718
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: jaynova »

Jak od 10 lat to czynię.:)
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: neularger »

Ty i pewien użytkownik tego forum stanowilibyście doskonałą parę, jaynova. :)
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

ODPOWIEDZ