Ostatnio czytaliśmy ver. 2

czyli odpowiednie miejsce dla bibliotekarzy, bibliofilów, moli książkowych i wszystkich tych nieżyciowych czytaczy

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
nimfa bagienna
Demon szybkości
Posty: 5779
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:40
Płeć: Nie znam

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: nimfa bagienna »

Czytałam środkową część cyklu, dawno temu. Zapamiętałam rozmach i ogólnie pozytywne wrażenie.
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.

Awatar użytkownika
Beata
Stalker
Posty: 1814
Rejestracja: wt, 10 wrz 2013 10:33
Płeć: Kobieta

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: Beata »

Ja czytał. :) Podobało się. Pomysły typowo sf-owe nie są tylko dolepionym na siłę dodatkiem, mają realny wpływ i na intrygę, i na konstrukcję świata. Książki "czytały" mię się w zasadzie same, bo bardzo chciałam odkryć, jak ten świat działa, a autor nigdzie nie wrzepił wykładów (duży plus), tylko pokazywał efekty. Zaprezentowana przyszłość jest niepolukrowana - to drugi plus.
Morgana nie tylko cykl o Takeshim warto przeczytać, "Trzynastkę" oceniam również bardzo dobrze.
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: neularger »

No to mamy dwa mocne głosy na tak. Znaczy, czytamy... :)
Dziękować.
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: Ebola »

Tak czytałam. Tak polecam.
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: nosiwoda »

Morgana to jest jeszcze gejowskie fantasy. Zaś Kovacsa przeczytałem dwa tomy, a do trzeciego jakoś nie mam od lat ochoty się zabrać. Więc trochę tonuję pochwały.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: Marcin Robert »

Ostatnio rozszerzyłem projekt lektury publicystyki prasowej, o którym tu kiedyś pisałem. Wybrałem mianowicie dwanaście czasopism (papierowych oraz internetowych), których archiwa dostępne są w sieci:

1. "Tygodnik Ilustrowany" (lata 1859 - 1939) (początkowo "illustrowany", przez dwa "l");
2. "Wędrowiec" (lata 1863 - 1906);
3. "Ateneum" (lata 1876 - 1901);
4. "Ilustrowany Kuryer Codzienny" (lata 1910 - 1939) (w szczególności dodatek "Kuryer Literacko-Naukowy", który ukazywał się w latach 1926 - 1939);
5. "Wiadomości Literackie" (1924 - 1939), "Wiadomości Polskie, Polityczne i Literackie" (1940 - 1944, w Londynie) i "Wiadomości" (1946 - 1981, także w Londynie);
6. "Światowid" (lata 1924 - 1939);
7. "Przekrój" (lata 1945 - 2000);
8. "Życie Literackie" (lata 1951 - 1991);
9. "Fantastyka" (1982 - 1990) i "Nowa Fantastyka" (1990 -2004) [archiwum wydane na płytach DVD];
10. "Fahrenheit" (lata 1997 - 2001 i od 2002 r. do dzisiaj);
11. "Framzeta" (1999 - 2000) i "Esensja" (od 2000 r. do dzisiaj);
12. "Dwutygodnik.com" (od 2009 r. do dzisiaj).

Z każdego z owych czasopism wybieram po jednym artykule na rok i tak sobie wędruję w czasie od 1859 do 2014 roku. Obecnie jestem już w roku 1885 (albo "dopiero", niestety, artykuły w "Ateneum" są dosyć sążniste i na przykład lektura "Etyki Spencera" parę dni mi zajęła). Wiele jednak interesujących spostrzeżeń - także językoznawczych - podczas takiej podróży można dokonać. Już wiem na przykład, skąd wśród Polaków wziął się zwyczaj nadużywania apostrofu podczas pisania obcojęzycznych nazwisk. Ciekawe, kiedy dotrę do naszych czasów?

Awatar użytkownika
nimfa bagienna
Demon szybkości
Posty: 5779
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:40
Płeć: Nie znam

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: nimfa bagienna »

Sofi Oksanen Oczyszczenie
Książkę dostałam jako dodatek do pakietu innych. Okazała się najbardziej wartościową z nich wszystkich.
Rozciągnięta na kilkadziesiąt lat historia dwóch sióstr Estonek i ich baaaardzo skomplikowanych relacji wzajemnych, począwszy od lat 30., skończywszy na 90. Świetna konstrukcja postaci, bardzo wiarygodna z punktu widzenia psychologii. Plus sporo ciekawych smaków obyczajowych z miejsca, o którym zazwyczaj nie mamy pojęcia - zabitej dechami estońskiej wsi.
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: Marcin Robert »

Do powyższej listy postanowiłem dodać "Bibliotekę Warszawską" z lat 1841 - 1914 (i jednocześnie usunąć "Dwutygodnik.com", żeby zachować liczbę dwunastu czasopism) i w związku z tym mam pytanie do znawców dawnej prasy:

Skoro "Biblioteka Warszawska" była miesięcznikiem, to w jakiej postaci ukazywała się ona co miesiąc? Do dzisiaj jej egzemplarze zachowały się zebrane w kwartalnych - jak się domyślam - tomach, zawierających niedatowane artykuły. Czyli materiałów np. z lipca powinienem szukać w tomie III z danego roku?

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: Marcin Robert »

PS Już znalazłem daty miesięczne. Zostały sprytnie ukryte. :D

PPS Zmieniłem zdanie! Zostawię Dwutygodnik i dodam gadzinówkę "Goniec Krakowski" z lat 1939 - 1945 (potraktuję go jako kontynuację I.K.C. - można w nim znaleźć m. in. recenzje przedstawień, na które zgodził się okupant). W ten sposób uzyskam moją ulubioną liczbę - czternaście.

Juhani
Laird of Theina Empire
Posty: 3104
Rejestracja: czw, 18 lis 2010 09:04
Płeć: Mężczyzna

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: Juhani »

No właśnie...sam te wszystkie linki podrzucisz, czy czekasz na k...w d...?! :))

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: Marcin Robert »

Dam linki, ale najpierw rozważę problem, czy nie dałoby się przedłużyć naszej podróży w czasie do dwustu lat (przynajmniej do roku 1815, jeżeli nie da się do 1814). Otóż znalazłem numery Pamiętnika Warszawskiego z lat 1815 - 1823. Możemy też skorzystać z Magazynu Powszechnego ukazującego się w latach 1834 - 1842. Czym jednak wypełnić lukę 1824 - 1833? Macie jakieś propozycje? Jeżeli nie, to zaczniemy podróż od Magazynu Powszechnego (postaram się wtedy zaokrąglić listę czasopism do dwudziestki).

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: Marcin Robert »

PS Mogą być "Rozmaitości: oddział literacki Gazety Lwowskiej" (później "pismo dodatkowe do Gazety Lwowskiej") z lat 1817 - 1859.

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: Ebola »

Juhani pisze:No właśnie...sam te wszystkie linki podrzucisz, czy czekasz na k...w d...?! :)
No właśnie!
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: Marcin Robert »

Najpierw muszę zapanować nad chaosem, który powstał, gdy spróbowałem przedłużyć listę czasopism do roku 1761. Ale zrobię to. W oddzielnym wątku dam listę ciekawszych czasopism (głównie literackich, społeczno-kulturalnych itp.), które można znaleźć w Sieci.

Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1758
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: jaynova »

Czytam właśnie "Dziennik 1976-77" M.Brandysa i nie mieści mi się w głowie skala szykan, jakich doznawał ten człowiek i jego zona. I to nie 100 lat temu czy pod okupacją niemiecką tylko 45. Chryste, moja matka był wtedy w liceum, a ojciec stawał do wojska!
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

ODPOWIEDZ