Nagroda Nike

czyli odpowiednie miejsce dla bibliotekarzy, bibliofilów, moli książkowych i wszystkich tych nieżyciowych czytaczy

Moderator: RedAktorzy

Awatar użytkownika
Marchew
Kurdel
Posty: 782
Rejestracja: pn, 17 lip 2006 09:40
Płeć: Mężczyzna

Re: Nagroda Nike

Post autor: Marchew »

I tak oto zaprzeczyliśmy wyższości lodów truskawkowych nad pierogami ruskimi.
Try not! Do or do not. There is no try.

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Nagroda Nike

Post autor: neularger »

Jo, racja. :)
FTSL
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: Nagroda Nike

Post autor: Alfi »

Młodzik pisze: Sapkowski na ten przykład zdecydowanie lepiej dialogi pisze, co nie zmienia faktu, że ich jakość dla twórczości Dukaja jest zupełnie nieistotna.
Jakość dialogów Sapkowskiego, czy Dukaja?
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Re: Nagroda Nike

Post autor: Młodzik »

Tak się obawiałem, że logikę zdania szlag mi trafił. Jakość dialogów Dukaja, oczywiście.

Awatar użytkownika
Beata
Stalker
Posty: 1814
Rejestracja: wt, 10 wrz 2013 10:33
Płeć: Kobieta

Re: Nagroda Nike

Post autor: Beata »

Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Nagroda Nike

Post autor: Małgorzata »

A mnie rozczarował tym tekstem. Doprawdy, jeżeli dzieło tak słabe, po cóż było sięgać do argumentów ad personam?
Na końcowe generalizacje mogę się tylko skrzywić. Nie jestem targetem tego artykułu. I przede wszystkim poczytałabym sobie za obrazę, gdybym była. :X
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Nagroda Nike

Post autor: neularger »

Przeczytałem zalinkowany artykuł. To nie jest recenzja książki pani Bator (nawet nie czytałem), to polityczny artykuł pod płaszczykiem recenzji.
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Juhani
Laird of Theina Empire
Posty: 3103
Rejestracja: czw, 18 lis 2010 09:04
Płeć: Mężczyzna

Re: Nagroda Nike

Post autor: Juhani »

Mnie wystarczy jak przeczytam u kogoś frazę "lud polski", od razu kasuję oszołoma z pamięci. Co to k...wa jest "lud polski"? Ja? Nieprawda. Wy jesteście "ludem polskim"?? Akurat. To kto??? Co to twór, przywołany przez autora linkowane recenzji? Polonia amerykańsko-australijska? Dopłatowicze unijni z Mazowsza czy Podlasia? Czy to coś istnieje poza bełkotem polityków? NO? Kto się czuje "ludem polskim"? Nie Polakiem tylko "ludem"? I po co ja to czytałem?

Awatar użytkownika
Kruger
Zgred, tetryk i maruda
Posty: 3413
Rejestracja: pn, 29 wrz 2008 14:51
Płeć: Mężczyzna

Re: Nagroda Nike

Post autor: Kruger »

Czytanka dla lemingów. Boskie.
"Trzeba się pilnować, bo inaczej ani się człowiek obejrzy, a już zaczyna każdego żałować i w końcu nie ma komu w mordę dać." W. Wharton
POST SPONSOROWANY PRZEZ KŁULIKA

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Re: Nagroda Nike

Post autor: Młodzik »

Pamiętam, jak w jednym z pierwszych numerów "Uważam Rze" przeczytałem recenzję "Tak jest dobrze" Twardocha. Tyle że zamiast książki zostały zrecenzowane ostatnie decyzje zawodowe autora. Wtedy sobie odpuściłem ten tygodnik.
Co do tej pseudorecenzji, to mam lekko mieszane uczucia. Horubała potwierdza część moich obaw. Z drugiej strony nie bardzo rozumiem jak można mieć tak dziwne podejście do literatury. Jedyne, co się liczy dla recenzenta, co decyduje o całej baterii pochwał, bądź zarzutów (nie ma mowy o przeplataniu się jednych i drugich, tylko zero albo jeden), jest zgodność światopoglądowa utworu i recenzenta. Jeśli są takie same, to recenzent ogłasza arcydzieło nad arcydziełami, jeśli nie - niestrawny gniot, który ma same wady. Wygląda to tak, jakby literatura stanowiła wymyślne narzędzie do onanizowania własnego ego. Nie rozumiem tego, dla mnie właśnie istotne jest poznawanie innych punktów widzenia, swój przecież znam.

Awatar użytkownika
Korowiow
Ośmioł
Posty: 657
Rejestracja: wt, 25 paź 2005 13:59

Re: Nagroda Nike

Post autor: Korowiow »

Ja bym się upierał, że Horubała potrafi być bardzo przenikliwy - oczywiście jest bardzo tendencyjny, ale te dwie cechy się wcale nie wykluczają. No i jego tekst o Twardochu akurat w dużym stopniu pokrywa się z tym, co Twardoch sam o sobie mówi, tylko nieco innymi słowami.
A i w tym przywołanym tekście, może faktycznie słabym, trafia się dobre zdanie: "Naszym twórcom naprawdę wydaje się, że plucie na własny naród i religię jest przejawem nie byle jakiej intelektualnej odwagi, że Gombrowicz jest pisarzem współczesnym, a jego gest jest nadal świeżym i obarczonym niesłychanym ryzykiem krokiem."
Zjednoczony blok wszelkiego wstecznictwa

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Nagroda Nike

Post autor: neularger »

Szkoda, że przywołane zdanie ma się nijak do założeń tekstu.
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Nagroda Nike

Post autor: Małgorzata »

Ależ - ma się! Autor artykułu wlicza Joannę Bator do grona "naszych twórców" - kategorii pisarzy związanych z GW. :P
No, może oni (ci twórcy) są "jego". Moi z pewnością nie.
Wspomniałam, że nie znoszę takiej fraternizacji? Nie tylko u narratorów. :P
So many wankers - so little time...

Juhani
Laird of Theina Empire
Posty: 3103
Rejestracja: czw, 18 lis 2010 09:04
Płeć: Mężczyzna

Re: Nagroda Nike

Post autor: Juhani »

Małgorzata pisze:Wspomniałam, że nie znoszę takiej fraternizacji?
W życiu byś rewolucji we Francji nie wywołała:)

Awatar użytkownika
Kruger
Zgred, tetryk i maruda
Posty: 3413
Rejestracja: pn, 29 wrz 2008 14:51
Płeć: Mężczyzna

Re: Nagroda Nike

Post autor: Kruger »

"Naszym twórcom naprawdę wydaje się, że plucie na własny naród i religię jest przejawem nie byle jakiej intelektualnej odwagi, że Gombrowicz jest pisarzem współczesnym, a jego gest jest nadal świeżym i obarczonym niesłychanym ryzykiem krokiem."
To zdanie nie jest ani dobre, ani mądre.
Człowiek, który czytając książkę potrafi ją rozpatrywać tylko w takim zakresie, jak ten, czy autor pluje na swój naród i religię czy też może je hołubi, to nie żaden recenzent. To jest politykierska tuba, po prostu.
Ów recenzent, jak mniemam, w ogóle nie zrozumiał o co autorce chodziło. To jego prawo, owszem. I moze on autorce wytykać, dajmy na to, opisywanie rzeczy odbiegających od rzeczywistości - bo to w końcu nie jest fantastyka. Natomiast jeśli z jakiś powodów autorka opisuje rzeczy nieprzyjemne, niefajne postawy ludzkie, relacje społeczne itd. i nie kłamie, to należy się zastanowić po co i dlaczego.
"Trzeba się pilnować, bo inaczej ani się człowiek obejrzy, a już zaczyna każdego żałować i w końcu nie ma komu w mordę dać." W. Wharton
POST SPONSOROWANY PRZEZ KŁULIKA

ODPOWIEDZ