Łowisko, czyli izba przyjęć

opinie, uwagi, propozycje oraz powitania

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Łowisko, czyli izba przyjęć

Post autor: Marcin Robert »

Witajcie Alterego, Jaromasie i Skrzywiona.

Tak się zastanawiam, może czas już wznowić Warsztaty Tematyczne? :)

Awatar użytkownika
Dabliu
ZakuŻony Terminator
Posty: 3011
Rejestracja: wt, 22 sie 2006 20:22
Płeć: Mężczyzna

Łowisko, czyli izba przyjęć

Post autor: Dabliu »

Małgorzata jak zwykle dobrze prawi.

Awatar użytkownika
hundzia
Złomek forumowy
Posty: 4054
Rejestracja: pt, 28 mar 2008 23:03
Płeć: Kobieta

Łowisko, czyli izba przyjęć

Post autor: hundzia »

Hej Skrzywiona :) Wyobraźnia jest ważna o ile się ja kontroluje, znam takich co mają warsztat piękny a piszą o dupie Maryni. Warsztatu można się nauczyć, wyrobić ciężką pracą, wyobraźni nic nie zastąpi :)
Wzrúsz Wirúsa!
Wł%aś)&nie cz.yszc/.zę kl]a1!wia;túr*ę

Awatar użytkownika
Dabliu
ZakuŻony Terminator
Posty: 3011
Rejestracja: wt, 22 sie 2006 20:22
Płeć: Mężczyzna

Łowisko, czyli izba przyjęć

Post autor: Dabliu »

W tworzeniu wyróżnia się dwa typy myślenia - wertykalne i lateralne. Trzeba to jakoś balansować, bo inaczej będzie albo wielka, ale mało wiarygodna wizja, która nikogo nie obejdzie, albo będzie poprawnie ale odtwórczo i bez polotu ;)

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Łowisko, czyli izba przyjęć

Post autor: Małgorzata »

A ja właśnie się dowiedziałam, gdzie przebiega granica między myśleniem lateralnym a wertykalnym. Znaczy, na niwie literackiej wiem, gdzie dokładnie przebiega granica: na fabule. Tak samo będzie w przypadku podziału na myślenie konwergentne i dywergentne - granicą również jest fabuła.

Dziękuję, Dabliu - nie zdawałam sobie sprawy, że to takie oczywiste, dopóki nie wspomniałeś o typach myślenia => próbowałam je dopasować do prac z konkursu, w którym byłam jurorem*wciąż mam te prace świeżo w pamięci, przeglądałam je jeszcze parę godzin temu, i... prawidłowość dostrzegłam. Nie, żeby to było trudne, skoro każdy z inkryminowanych tekstów był fabularnie niedorozwinięty, ale wcześniej sobie nie uświadamiałam, dlaczego okazały się tak niesatysfakcjonujące w lekturze.
Teraz wiem. :)))
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
hundzia
Złomek forumowy
Posty: 4054
Rejestracja: pt, 28 mar 2008 23:03
Płeć: Kobieta

Łowisko, czyli izba przyjęć

Post autor: hundzia »

A możecie, Dabliu i Margot, rozwinąć temat? Niekoniecznie tu, lecz gdzieś?
Wzrúsz Wirúsa!
Wł%aś)&nie cz.yszc/.zę kl]a1!wia;túr*ę

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Łowisko, czyli izba przyjęć

Post autor: Małgorzata »

W sensie typów myślenia? No, to proste jest - spece sobie podzielili myślenie na dwa typy:
- podejście tradycjonalne, utarte ścieżki, czyli typ horyzontalny lub konwergentny, schematyczny,
- podejście kreatywne, czyli szukanie nowych, nieprzetartych ścieżek, w poprzek tradycjom i schematom - dywergentny lub lateralny.
Modele są fajne, ładne, mają czystą formę. Tylko rzeczywistość strasznie je psuje. W takim ujęciu modele to konwergencja (schemat), a rzeczywistość to ta kreatywna suka. W literaturze, jak mi się zdaje, układ sił jest odwrotny - kreatywna wizja upada, gdy szwankuje ten krwiożerczy schemat, czyli fabuła. :)))
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
hundzia
Złomek forumowy
Posty: 4054
Rejestracja: pt, 28 mar 2008 23:03
Płeć: Kobieta

Łowisko, czyli izba przyjęć

Post autor: hundzia »

Jak wyjaśniłaś - to faktycznie proste jest :D
Wzrúsz Wirúsa!
Wł%aś)&nie cz.yszc/.zę kl]a1!wia;túr*ę

Awatar użytkownika
holickuba
Sepulka
Posty: 10
Rejestracja: sob, 18 lut 2017 20:02
Płeć: Mężczyzna

Łowisko, czyli izba przyjęć

Post autor: holickuba »

Ekhem... Yyy... Dzień dobry... Hmmm... Tak sobie tu przyszedłem... Postoję sobie tutaj z wami... Mogę sobie postać tutaj z wami? Przepraszam, czekam na kogoś... Jak się państwo miewają? Ależ gdzie moje maniery. Moje nazwisko Holick. Witam serdecznie. Piękna pogoda nieprawdaż? No... To ja może powiem coś o sobie..? Nie piszący jestem właściwie. To znaczy byłem. Bo niedawno pomyślałem sobie, ach do diaska, napiszę powieść! Ha, zdaję sobie sprawę w jakim świetle mnie to stawia. No przecież widzę jak patrzycie. Uspokoję was, nie uważam się za jakiegoś pisarza, choćby amatora. Co Pan tu zatem właściwie robi, zapytacie? Otóż jak już mówiłem, czekam na kogoś. Mogę sobie tutaj z wami postać, pogawędzić? Wiecie, wielce cenie rozmowy z ludźmi wysokiej kultury, którymi z pewnością jesteście. Na pierwszy rzut oka widać. Te zdania, wyrazy, metafory, porównania. To proszę państwa emanuje z daleka, ciągnie człowieka tu do was. A jeśli mam do wyboru was oraz tych tam pod sklepem, mogę sobie tutaj postać z wami?

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19981
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Łowisko, czyli izba przyjęć

Post autor: Alfi »

Nie chcę się wypowiadać za innych, ale jak dla mnie możesz stać nawet ad mo... eee... No, w każdym razie możesz. A czekasz, jak się domyślam, na niejakiego Godota?
Tak czy owak, witaj.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
holickuba
Sepulka
Posty: 10
Rejestracja: sob, 18 lut 2017 20:02
Płeć: Mężczyzna

Łowisko, czyli izba przyjęć

Post autor: holickuba »

Godot, postać mi nieznana. Muszę powiedzieć, że jest to moje pierwsze forum, pierwszy wpis, i pierwsza przygoda z pisaniem. Nie licząc tej w gimnazjum, kiedy to zacząłem z 5 albo 6 opowiadań, żadnego nie skończyłem. Mam też 2 pytania. Pozwiedzałem trochę forum zanim się tu zarejestrowałem (tak, przeczytałem nawet regulamin). Trafiłem tutaj, bo zacząłem pisać coś, nie wiem co. Z tą powieścią, to taki żarcik. Nie wiem czy wyjdzie opowiadanie czy trylogia, podchodzę do tego raczej na zasadzie "będzie co ma być". Póki co, te kilka stron przeczytała jedna osoba i wg niej, jak na kogoś, kto nic w życiu nie napisał, jest to całkiem niezłe. Chciałem się poradzić kogoś z większym doświadczeniem, tzw fachowca. Pamiętam, że kiedyś czytałem zbiór opowiadań "Kochali się, aż strach" czy coś w tym stylu i autorzy wspominali tam o czymś takim, jak forum fahrenheita. Postanowiłem odnaleźć owo forum no i... Jestem. Z początku myślałem, że będę mógł to wrzucić do Otwartych Warsztatów Fahrenheita, ale po głębszym wczytaniu się w zasady odkryłem, że mój twór nie spełnia wymogów. Poradźcie mi, gdzie mogę wrzucić tekst, który nie jest skończony, abyście mogli go ocenić? Interesuje mnie między innymi to, czy jest w tym coś, co sprawia, że chce się więcej, jak odbieracie głównego bohatera, czy jest to napisane jasno i czytelnie oraz wszystkie błędy, które popełniłem ale o nich nie wiem. Drugie pytanie dotyczy warsztatów tematycznych. Nie mogłem się doczytać, czy aktualnie jest jakaś szansa, żeby w jakiś uczestniczyć? Chcę to doskonalić, ale samemu mi ciężko, bo nie wiem, na co mam zwracać uwagę. Jeśli nie jest to odpowiednie miejsce na zadawanie takich pytań, przepraszam. Jak już pisałem, nigdy nie byłem częścią żadnej forumowej społeczności, nie wiem do końca co się z czym je.

Awatar użytkownika
Buka
C3PO
Posty: 828
Rejestracja: sob, 13 paź 2007 16:55
Płeć: Kobieta

Łowisko, czyli izba przyjęć

Post autor: Buka »

Cześć! Może być problem z ocenianiem tekstu, który nie jest skończony. A mówiąc zupełnie wprost - na Fahrenheicie takiej oceny nie dostaniesz. Zgodnie z regulaminem można wstawiać jedynie formy zamknięte i raczej krótkie. I nie jest to bezsensowny paragraf, naprawdę ciężko coś sensownego powiedzieć o fragmentach. Może napiszesz coś odrębnego, co spełni wymogi?

Awatar użytkownika
holickuba
Sepulka
Posty: 10
Rejestracja: sob, 18 lut 2017 20:02
Płeć: Mężczyzna

Łowisko, czyli izba przyjęć

Post autor: holickuba »

Witaj Buko. Oczywiście, odszukałem już tematy Zakużonych Warsztatów Tematycznych. Czy jeśli napiszę coś na jeden z tych tematów, utrzymując narzuconą formę oraz ograniczenia, ocenicie? I gdzie to wtedy wrzucić, do Tematycznych czy Otwartych?

Awatar użytkownika
Buka
C3PO
Posty: 828
Rejestracja: sob, 13 paź 2007 16:55
Płeć: Kobieta

Łowisko, czyli izba przyjęć

Post autor: Buka »

Warsztaty Tematyczne są przeprowadzane w określonym terminie. Użytkownicy mogą nadsyłać teksty, które potem hurtowo są wstawiane przez moderatorów i komentowane. Były i minęły, teraz można tylko archiwalnie poczytać i być może czegoś się nauczyć :) Pytania o ewentualne kolejne edycje to już nie do mnie ;)
Jeśli zainspiruje Cię jeden z tematów warsztatowych tak mocno, że napiszesz świetne opowiadanie (lub coś innego), to śmiało wstawiaj do Otwartych. Ale nie powinieneś się czuć ograniczony tymi tematami. Napisz coś jak najlepszego.

Awatar użytkownika
holickuba
Sepulka
Posty: 10
Rejestracja: sob, 18 lut 2017 20:02
Płeć: Mężczyzna

Łowisko, czyli izba przyjęć

Post autor: holickuba »

No właśnie, jestem tak pochłonięty tematem, który poruszam w tym moim małym popisadle, że ciężko mi teraz się od tego oderwać i zacząć myśleć nad czym innym. Ale nie chcę też tego spieprzyć tylko dlatego, że nie potrafię dobrze pisać. Z tego powodu szukałem starych tematów, może któryś mi się spodoba na tyle, że zdołam coś wyskrobać. Zainspirowały mnie trzy z nich. Napiszę ile będę w stanie, wybiorę jeden lub dwa i dam wam do rozczłonkowania. Dziękuję za odpowiedzi! Pozdrawiam! :)

ODPOWIEDZ