Pytanie do znawców broni robiącej BUM!

czyli dla tych, co strzelają, chcieliby postrzelać, czyli: brothers in arm - cokolwiek to znaczy

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Broń obdarzoną duszą (?) i zdolnością rozumowania wymyślił już H. L. Oldie (Droga miecza).
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Post autor: neularger »

Uważam jednak, że dodatkowy element, odpowiedzialny właśnie za tę świadomość, byłby jak najbardziej na miejscu, bo tradycyjne podzespoły spełniają swoje funkcje i wzbogacenie którejś z nich o coś tak potężnego, jak świadomość (przypuszczam, że ludzka) musiałoby się wiązać z rozbudowaniem tego elementu. A skoro rozbudowuje się jedno, zmieniać należy kolejne rzeczy. Dodanie nośnika świadomości czy jakiegoś łeponherta podniosłoby imo wartość opowiadania, bo autor wykazałby się kreatywnością.
Brniesz Xiri. Nie ma potrzeby tłumaczyć, czemu broń jest obdarzona świadomością. Autorka może tak po prostu zadeklarować, tłumacząc ewentualnie zjawisko magią czy nadzwyczajną techniką kosmitów. Dodawania dodatkowego fizycznego elementu odpowiedzialnego za świadomość/myślenie (bo iglica nie może myśleć) pchnie autorkę jak i czytelnika w jakieś paranaukowe/naukowe próby wytłumaczenia zjawiska.
Po co? Autorce to nie jest do niczego potrzebne.
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Narai
Fargi
Posty: 345
Rejestracja: pn, 04 lut 2008 21:26

Post autor: Narai »

To będzie dość symboliczny tekścik i raczej nie będę nic tam naukowo wyjaśniać. Ale pomimo to, skoro już o jakiejś broni piszę, to chcę się zaznajomić z detalami...
A zatem, większością głosów wygrała iglica. Dziękuję!

Generale: UWIELBIAM motyw myślącej broni :)
"Wspaniała przyjemność estetyczna, zwariować w teatrze, muszę wyznać." L.Tieck
"Pisarze, którzy chcą pisać dla innych pisarzy, powinni pisać listy." L. Niven

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Narai, Twoja wola, ale zechciej się zastanowić. Nie żebym się upierał, w czasie strzału jednak sprężyna iglicy (zamka) kurczy się i rozpręża. W broni automatycznej czy półautomatycznej robi to wielokrotnie... jak co? No właśnie.
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Narai
Fargi
Posty: 345
Rejestracja: pn, 04 lut 2008 21:26

Post autor: Narai »

No o sprężynę mi chodziło :D
Aj waj, co moja głowa robi ze mną ostatnimi czasy...
"Wspaniała przyjemność estetyczna, zwariować w teatrze, muszę wyznać." L.Tieck
"Pisarze, którzy chcą pisać dla innych pisarzy, powinni pisać listy." L. Niven

Awatar użytkownika
Kruger
Zgred, tetryk i maruda
Posty: 3413
Rejestracja: pn, 29 wrz 2008 14:51
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Kruger »

A jeśli chodzi o typ...
Dla klimatu tego tekstu, przynajmniej na ile Cię dobrze rozumiem, Narai, proponowałbym model produkowany i powszechny kiedyś, obrosły legendami, dziś nieprodukowany ale kultowy. Np. polski VIS, Mauser albo niemiecka parabelka.
"Trzeba się pilnować, bo inaczej ani się człowiek obejrzy, a już zaczyna każdego żałować i w końcu nie ma komu w mordę dać." W. Wharton
POST SPONSOROWANY PRZEZ KŁULIKA

Awatar użytkownika
Narai
Fargi
Posty: 345
Rejestracja: pn, 04 lut 2008 21:26

Post autor: Narai »

Hm, hm, hm, w sumie... Nawet po małej modyfikacji fabuły ładnie by się wkomponował któryś z nich.
Uf, skoro pierwsze trudności pokonane biegnę szukać innych :)
Dziękuję za pomoc!
"Wspaniała przyjemność estetyczna, zwariować w teatrze, muszę wyznać." L.Tieck
"Pisarze, którzy chcą pisać dla innych pisarzy, powinni pisać listy." L. Niven

Awatar użytkownika
Iwan
Fargi
Posty: 344
Rejestracja: wt, 21 lip 2009 14:18

Post autor: Iwan »

Czy ktoś z was orientuje się może w prawnych aspektach zezwoleń na posiadanie broni? W trakcie wymyślania fabuły pojawił mi się mały problem. Fikcyjny bohater, rosyjski prywatny detektyw, ma wyjechać za granicę do Francji. Czy jego pozwolenie na broń byłoby respektowane za granicą? Mógłby przywieźć ze sobą broń?
What doesn't kill you, makes you pissed off

Awatar użytkownika
Kruger
Zgred, tetryk i maruda
Posty: 3413
Rejestracja: pn, 29 wrz 2008 14:51
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Kruger »

Na 100% nie.
Pozwolenie daje organ danego państwa i obowiązuje na obszarze tego państwa.
Być może byłoby to jakoś sprzęgnięte i uproszczone pomiędzy krajami Unii, ale wątpię. Natomiast między Rosją a Francją na pewno nie.
"Trzeba się pilnować, bo inaczej ani się człowiek obejrzy, a już zaczyna każdego żałować i w końcu nie ma komu w mordę dać." W. Wharton
POST SPONSOROWANY PRZEZ KŁULIKA

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Myślę, że zamiast robić wygibasy z oficjalnie noszoną przy sobie bronią, we Francji mógłby bez problemów kupić jakiegoś gnata na czarnym rynku.
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Iwan
Fargi
Posty: 344
Rejestracja: wt, 21 lip 2009 14:18

Post autor: Iwan »

Tak też będzie musiał zrobić :) Dziękuję za pomoc!
What doesn't kill you, makes you pissed off

Awatar użytkownika
Borsuk
Ośmioł
Posty: 609
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:12
Płeć: Mężczyzna

Re:

Post autor: Borsuk »

ElGeneral pisze:Myślę, że zamiast robić wygibasy z oficjalnie noszoną przy sobie bronią, we Francji mógłby bez problemów kupić jakiegoś gnata na czarnym rynku.
e: pod warunkiem, że broń będzie miała być użyta w celach e1: niezgodnych z prawem. Jeśli legalnie, broń musi być legalna.
Nie wiem jak jest we Francji, ale u nas mógłby od biedy kupić broń na czarny proch. Podejrzewam że też dała by radę.
Ostatnio zmieniony ndz, 13 maja 2012 02:19 przez Borsuk, łącznie zmieniany 2 razy.
All those moments will be lost in time...

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Re:

Post autor: neularger »

Borsuk pisze: pod warunkiem, że broń będzie miała być użyta w celach nie zgodnych z prawem.
I niezgodnych ze słownikiem.
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Borsuk
Ośmioł
Posty: 609
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:12
Płeć: Mężczyzna

Re: Pytanie do znawców broni robiącej BUM!

Post autor: Borsuk »

wątpię, czy akurat tym bardzo by się przejął. Zapewne zwisało by mu to zwiędłym kalafiorem :-)
All those moments will be lost in time...

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Pytanie do znawców broni robiącej BUM!

Post autor: neularger »

Miej na tyle odwagi, Borsuku, żeby wytkniętych błędów nie poprawiać.
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

ODPOWIEDZ