Pytanie do znawców broni robiącej BUM!

czyli dla tych, co strzelają, chcieliby postrzelać, czyli: brothers in arm - cokolwiek to znaczy

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Trolliszcze
Psztymulec
Posty: 996
Rejestracja: pn, 07 maja 2007 01:43

Post autor: Trolliszcze »

Niemazaco i dziękuję za odpowiedź :)
Przy okazji się tłumaczę, bo być może powinienem był zaznaczyć na początku - Marlina 444 potrzebuję do redakcji, a nie własnego tekstu. Autorka pisze - niespodzianka! - "rifle", tłumaczka - "karabin"/"karabinek" (zamiennie). Ale "sztucer" i "karabin myśliwski" - to będzie chyba to. Pomęczę jeszcze źródła. A jak też sobie zrobię nieco dłuższą przerwę, to może coś wniosę do tematu męskiego onanizmu militarnymi detalami. Ale nie obiecuję :)

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

Patrzę na temat - myślę sobie - o! wreszcie temat dla mnie. Broń co robi Buuum to coś na czym się niemnożko znam i lubię.

A tu taka porażka.... Jakieś 11 mm kalibru... To ma być bummm? Normalnie jestem zdegustowany...

:P
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Awatar użytkownika
Hipolit
Klapaucjusz
Posty: 2070
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:09

Post autor: Hipolit »

Święta dopiero co minęły, JE Kiwaczek już zaczął tęsknić za zabawą bombkami ;)
MSPANC
;)
Pozdrawiam
Hipolit
Navigare necesse est, vivere non est necesse

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Ts ... a_2005.jpg

Może to Cię zadowoli, kiwaczku?;-)))
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Thar

Post autor: Thar »

Ja powiem tylko tyle, że popularnymi karabinkami są:

-M4A1 (broń oddziałów S.W.A.T.)
-KBK (popularny, wojskowy Kalashnikov)

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

Thar pisze:-KBK (popularny, wojskowy Kalashnikov)
A to tego ostatniego nie znam.

Za to wiem, że w naszej armii używa się cały czas kbk AK-47 - zwanego popularnie Kałaszem, ewentualnie Kałasznikowem.

Ma on oczywiście kilka innych wersji, że wspomnę tylko o kbk AKS, kbk AKM, kbk AKMS. Wszystkie z 47 rzecz jasna.
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Awatar użytkownika
Bakalarz
Stalker
Posty: 1859
Rejestracja: pn, 01 sty 2007 17:08

Post autor: Bakalarz »

Ja słyszałem też o kilku innych wariantach uzbrojenia powstałego na bazie AK 47, ale chyba żaden nie nosił oznaczenia KBK (nawet prototyp tej broni nazwano KBP) :)
Sasasasasa...

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

kbk nie KBK silwuple!
FTSL
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Awatar użytkownika
Bakalarz
Stalker
Posty: 1859
Rejestracja: pn, 01 sty 2007 17:08

Post autor: Bakalarz »

Pisałem pod cytat, mon captaine :)
Wiadomo, że kbk (karabinek)
:)
Sasasasasa...

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Bo pełna pierwotna nazwa tej broni brzmiała karabinek (kbk) Automatyczny Kałasznikowa wzór 47.

Nawiasem mówiąc leżałem kiedyś w szpitalu obok gościa, który też się nazywał Kałasznikow i twierdził, że jest bratankiem tego sławnego konstruktora broni. Nie wyglądał mi na mitomana, mieszkał w Polsce od trzydziestu lat, ale mówił z lekkim rosyjskim akcentem. Zajmujący się mną lekarz utrzymywał, że gość był już ze dwa razy na oddziale kardiologii 4 wrocławskiego WSK i że za pierwszym razem przywieziono go taką "czajką", że patrzącym z okien szczęki opadły do parapetów.

Ciekawe jest co innego. Ów człowiek zapewniał mnie, że ojciec sławnego Kałasznikowa był polskim zesłańcem, który uciekł z zesłania, ożenił się gdzieś na Syberii i przybrał nazwisko żony, bo nie mógł podać swojego nazwiska (Jasionowski). Dał w łapę carskiemu jeszcze urzędnikowi, a potem wybuchła rewolucja i jak w znanym dowcipie - zrobił się taki burdel w papierach, że nikt już niczego nie wiedział, ale stary Kałasznikow nie wrócił już do swego nazwiska rodowego.

Powtarzam, że nie miałem i nie mam żadnej możliwości sprawdzenia tej opowieści, ale z drugiej strony człek ten nie wyglądał mi na łgarza. Po co zresztą miałby łgać?
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Hipolit
Klapaucjusz
Posty: 2070
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:09

Post autor: Hipolit »

Bakalarz pisze:Ja słyszałem też o kilku innych wariantach uzbrojenia powstałego na bazie AK 47, ale chyba żaden nie nosił oznaczenia KBK (nawet prototyp tej broni nazwano KBP) :)
Tak, niektóre miały nawet kaliber 51mm :)
A przy okazji, to karabin od karabinka można (było?) do pewnego stopnia odróżnić według rodzaju używanej amunicji.
Pozdrawiam
Hipolit
Navigare necesse est, vivere non est necesse

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

Dalej można. Kluczem jest tzw. amunicja pośrednia.
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Awatar użytkownika
Hipolit
Klapaucjusz
Posty: 2070
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:09

Post autor: Hipolit »

kiwaczek pisze:Dalej można. Kluczem jest tzw. amunicja pośrednia.
Ano właśnie o to mi chodziło, nie wiedziałem tylko, czy ten podział jest w dalszym ciągu używany. Do dzisiaj pamiętam zdziwienie pewnego młodego człowieka, że mu nabój od SWD nie pasuje do AKMS-a. :)
Pozdrawiam
Hipolit
Navigare necesse est, vivere non est necesse

Awatar użytkownika
SzaryKocur
Fargi
Posty: 424
Rejestracja: czw, 23 lis 2006 01:31
Płeć: Mężczyzna

Post autor: SzaryKocur »

kiwaczek pisze:Za to wiem, że w naszej armii używa się cały czas kbk AK-47 - zwanego popularnie Kałaszem, ewentualnie Kałasznikowem.

Ma on oczywiście kilka innych wersji, że wspomnę tylko o kbk AKS, kbk AKM, kbk AKMS. Wszystkie z 47 rzecz jasna.
Mój AKMS wyprodukowano w 1972, a są ponoć i z lat 80-tych. AK z 47. to już raczej w muzeum.

Ed:
No i te modyfikacje projektowano w latach 50-tych, 60-tych a nawet w 80-tych.
Zakapturzone awatary rulez!
Wszystko co napisałem, to tylko moje prywatne zdanie.

Awatar użytkownika
Jarosław B. vel Ateisa
Mamun
Posty: 132
Rejestracja: pn, 23 kwie 2007 01:15

Post autor: Jarosław B. vel Ateisa »

Desert Eagle

Film prezentujący jego siłę.

Człowiek nie stworzył i nigdy nie stworzy potężniejszej broni krótkiej. :D

Taki mały offtop, ale nie mogłem się powstrzymać.
Zadymione wspomnienia tego, co widziałem. Paląca się rzeczywistość, która mnie otacza. Więc czemu ciągle trzymam zapalniczkę w ręku?

ODPOWIEDZ