Twórczość AS-a i co mamy w temacie do powiedzenia

czyli o naszych albo cudzych autorach i ich dziełach - wszystko co chcielibyście wiedzieć, a o co (nie)boicie się zapytać

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

Odys - bo słusznie Baron zwrócił uwagę na strukturę. Brakuje epopeicznej struktury w cyklu wiedźmińskim (są elementy, ale rozmyte dość mocno), struktury, którą zastosował również wspomniany Sienkiewicz w "Trylogii" :)))

I, rzecz jasna, Sienkiewicz pokazuje zmianę Kmicica. Choć interpretować to można również na sposób Kaczmarskiego :)))
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
kaj
Kadet Pirx
Posty: 1266
Rejestracja: śr, 28 wrz 2005 13:50

Post autor: kaj »

u Sienkiewicza to jest modyfikowany schemat.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

Nie mówiłam o schemacie, lecz o strukturze :)))
I jest jak najbardziej klasyczna epopeja.
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
kaj
Kadet Pirx
Posty: 1266
Rejestracja: śr, 28 wrz 2005 13:50

Post autor: kaj »

struktura strukturą, ale Ogniem i mieczem, Potop, pan Wołodyjowski, Quo vadis, Krzyżacy; one wszystkie maja jeden, modyfikowany schemat.
A Sapkowski nowa trylogie buduje inaczej niz wiedźmina.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

Katedry gotyckie też są budowane wg jednego, w niewielkim stopniu modyfikowanego, schematu :)))
Ale mnie po prostu wydają się najdoskonalszymi dziełami architektury. Z epopeją mam tak samo. Co nie znaczy, że od czci i wiary odżegnuję inne formy (to moja osobista obsesja i proszę się z nią nie spierać) :)))
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
kaj
Kadet Pirx
Posty: 1266
Rejestracja: śr, 28 wrz 2005 13:50

Post autor: kaj »

masz na mysli serię katedr francuskich z okresu 1144-1250? te od St-Denis do Beauves?
Bo następne były juz inne.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

Miałam na myśli bardziej ideę. Bo gotyckie katedry jednak można na pierwszy rzut oka rozpoznać... No, większość z nich => stąd porównanie :)))

A wracając do ASa (bo offtop się zaczyna robić), to generalnie, cykl o wiedźminie jest zróżnicowany pod względem struktur. Żadna z nich nie jest jednak jakoś wyjątkowo przejrzysta. Nic szczególnego. Cenię ASa za świetny język, opanowanie tworzywa, znaczy - umiejętność rozkładania napięć, sugestywność, barwność i soczystość. Za struktury - zdecydowanie nie. :))))
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
baron13
A-to-mistyk
Posty: 3516
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 09:11

Post autor: baron13 »

kaj pisze:Kmicic żadnej przemiany nie przechodzi. Dalej jest krawym watażką, zmienił tylko strony. [ ... ]

Po co ci tu Odys?
Wybacz, że z grubej rury, ale powiem Ci tak. W liceum miałem profesora od biologii, którybył w rzeczywistości doktor. I on nam kiedyś zrobił wykład PO CO I CZEGO się uczyć. Otóż jedną z najważniejszych rzeczy jest to, żeby się nie skompromitować. Pewne informacje określają człowieka. Jeśli napiszesz szkoła óczy, to bacz, byś był świadomy, że uczy. Bo błędy ortograficzne wówczas, ponad 25 lat temu dyskwalifikowały człowieka. Straszne czasy! Sęk w tym, że jeśli nie znasz ortografii to nawet dziś Twoje wykształcenie jest podejrzane. Otóż, z tym Kmicicem, to ja oczywiście musiałem napisać wypracowanie JAKIM przemianom ulega Kmicic. Byłem w klasie Mat-Fiz, lecz nie było mowy, bym nie wiedział, że ulega, musiałem detalicznie wyliczyć co też mu się poprzestawiało i gdzie. W systemie wartości. Jeśli nie znasz tej wyliczanki, jest podejrzenie, że Sienkiewicz dla Ciebie za trudny jeszcze... Byłoby ciekawe, gdybyś ową wyliczankę zacytował i spróbował uzasadnić swoją tezę. W drugą stronę, wybacz, ale zwykłe niedouczenie. A Odys? Też było takie wypracowanie "człowiek wobec przeznaczenia, tragizm losu, srutu tutu porównaj dzieja Odysa i Syzyfa". A tak na marginesie: dlaczeo Hamlet wysyłał Ofelię do klasztoru?

Awatar użytkownika
kaj
Kadet Pirx
Posty: 1266
Rejestracja: śr, 28 wrz 2005 13:50

Post autor: kaj »

jak mam cytować twoją wyliczankę?

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 20007
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Małgorzata pisze: Cenię ASa za świetny język, opanowanie tworzywa, znaczy - umiejętność rozkładania napięć, sugestywność, barwność i soczystość. Za struktury - zdecydowanie nie. :))))
Nie wiem, co rozumiesz pod słowem "struktury". Jeśli konstrukcję fabuły - to ja od zamierzchłych czasów trąbię o tym, że za "strukturę" Wieży jaskółki cenię AS-a szczególnie.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
baron13
A-to-mistyk
Posty: 3516
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 09:11

Post autor: baron13 »

Wyliczanka nie jest moja. Nie pamiętam autorów moich komunistycznych niewątpliwie podręczników. Oni zresztą sami tego nie wymyślili. To tak zwany UGRUNTOWANY POGLĄD. No ale dobrze: kto, lub co było na poczatku dla Kmicica najcenniejsze, jakie wydarzenia o tym świadczą ,dla ułatwienia: spalenie czego? Czy i kiedy Kmicic był gotów poświęcić swoje szczęście osobiste dla kontynuowania walki narodowo-wyzwoleńczej? Na marginesie w środę my solidaruchy opijaliśmy 25 lat związku i snuliśmy wspomnienia a nawet próbowaliśmy ustalić czy kulą między łopatki, czy łopatką między kule?!

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

Przyzwyczaiłam się do struktur, przebacz, Alfi.
Konstrukcja fabuły i kompozycja utworu. (struktura brzmi krócej) :)))

A "Wieży Jaskółki", to najwyraźniej było widać, to prawda, najczyściej. Ale żeby aż tak, to ja nie...
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
kaj
Kadet Pirx
Posty: 1266
Rejestracja: śr, 28 wrz 2005 13:50

Post autor: kaj »

baron13 pisze:Wyliczanka nie jest moja. Nie pamiętam autorów moich komunistycznych niewątpliwie podręczników. Oni zresztą sami tego nie wymyślili. To tak zwany UGRUNTOWANY POGLĄD. No ale dobrze: kto, lub co było na poczatku dla Kmicica najcenniejsze, jakie wydarzenia o tym świadczą ,dla ułatwienia: spalenie czego? Czy i kiedy Kmicic był gotów poświęcić swoje szczęście osobiste dla kontynuowania walki narodowo-wyzwoleńczej? Na marginesie w środę my solidaruchy opijaliśmy 25 lat związku i snuliśmy wspomnienia a nawet próbowaliśmy ustalić czy kulą między łopatki, czy łopatką między kule?!
najpierw to Kmicic najbardziej lubi mordować, a potem to najbardziej lubi mordować

Awatar użytkownika
Karola
Mormor
Posty: 2032
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 23:07

Post autor: Karola »

pytanko takie: Kaju, a Ty tak na poważnie? Czy sobie przekomarzanki urządzasz? Bo aż mi się wierzyć nie chce, że w szkole nie uczyli...
Chyba że mylisz Kmicica z Azją - tu i tu gra ich Olbrychski :))
Indiana Jones miał brata. Nieudacznika rodem z Hiszpanii. Imię brata nieudacznika brzmiało Misco. Misco Jones.

Awatar użytkownika
kaj
Kadet Pirx
Posty: 1266
Rejestracja: śr, 28 wrz 2005 13:50

Post autor: kaj »

nie można mu też odmówić poczucia humoru. Np. gdy eksterminując ludność cywilną Prus Wschodnich zalecił Tatarom by oszczedzili mówiacych po polsku. Oczywiście Tatarzy byli sami lingwiści, co bezbłędnie rozpoznawali, czy ofiara krzyczy Aaaa po polsku, czy po niemiecku.

ODPOWIEDZ