Twórczość AS-a i co mamy w temacie do powiedzenia

czyli o naszych albo cudzych autorach i ich dziełach - wszystko co chcielibyście wiedzieć, a o co (nie)boicie się zapytać

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1752
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Re: Twórczość AS-a i co mamy w temacie do powiedzenia

Post autor: jaynova »

Alfi pisze:Teraz zaczyna być wtórny wobec samego siebie.
Pewną wtórność faktycznie daje się zauważyć - ale z drugiej strony już w Narrenturmie pewne konstrukcje stylistyczne i opisy scen.
Książka jest fajna, całkiem gruba i jeżeli Sapkowski wrócił do wiedźmina, to nie zdziwiłbym się gdyby z powodów finansowych chociażby napisał coś jeszcze - na zasadzie wypełniania białych plam w życiorysie.
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Re: Twórczość AS-a i co mamy w temacie do powiedzenia

Post autor: Navajero »

jaynova pisze:Pewną wtórność faktycznie daje się zauważyć - ale z drugiej strony już w Narrenturmie pewne konstrukcje stylistyczne i opisy scen.
Ja myślę, że z tą wtórnością, to lekka przesada. Od stosowania podobnych konstrukcji stylistycznych, do wtórności, daleka droga. Byli tacy, którzy zżynali z wcześniejszych swoich książek, sceny słowo w słowo ( np. Chandler, który nazywał to autokanibalizmem). I nikt nie posądzał ich o wtórność. Mnie się wydaje, że ta ( IMO nadmierna) krytyka AS - a, z jednej strony spowodowana jest zjawiskiem, o którym pisał mr.maras, z drugiej, gwiazda Sapkowskiego nie świeci już tak jasno jak kiedyś ( z rozlicznych względów), wreszcie, mam wrażenie, że naraził się on niejednemu w fandomie ( też z różnych powodów).
jaynova pisze:Książka jest fajna, całkiem gruba i jeżeli Sapkowski wrócił do wiedźmina, to nie zdziwiłbym się gdyby z powodów finansowych chociażby napisał coś jeszcze - na zasadzie wypełniania białych plam w życiorysie.
Raczej nie finansowych, chyba, że gra nieszczęśliwie na giełdzie :P Jego książki nadal świetnie się sprzedają, do tego zyski z gier ( niedługo wyjdzie "Wiedźmin 3"). IMO Sapkowski raczej ma na chleb. Nawet z masłem :)
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Re: Twórczość AS-a i co mamy w temacie do powiedzenia

Post autor: A.Mason »

Wiecie, zamowilem sobie ksiazke, ale na podroz z sieci sciagnalem sobie ebooka (jestem w trakcie czytania), i... naprawde-naprawde przez 1/4 ksiazki zastanawialem sie, czy ktos nie wypuscil w siec jakiegos fake'a - przyzwoicie, ale nierowno napisanego fanfika. Dopiero w okolicy 1/3 robi sie dobrze, wiec po przeczytaniu opinii na forum (dopiero teraz je czytam, bo nie chcialem ryzykowac ewentualnych spoilerow) licze, ze dalej bedzie tylko lepiej. Jesli tak, to moim zdaniem w ogolnym rozrachunku dla mnie bedzie ok :-)
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 20007
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: Twórczość AS-a i co mamy w temacie do powiedzenia

Post autor: Alfi »

Około str. 180 robi się naprawdę ciekawie. Wciąż jednak jest trochę mniej barwnie i plastycznie, niż można by się po autorze spodziewać.
Wiem, to może być wrażenie biorące się z oczekiwań, z jakimi się podchodzi do lektury znając resztę cyklu.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
mr.maras
C3PO
Posty: 839
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 14:34

Re: Twórczość AS-a i co mamy w temacie do powiedzenia

Post autor: mr.maras »

A.Mason pisze:Wiecie, zamowilem sobie ksiazke, ale na podroz z sieci sciagnalem sobie ebooka (jestem w trakcie czytania)
????????
Przeciez zgodnie z oswiadczeniem wydawcy nie bedzie w tym roku oficjalnego ebooka...
po przeczytaniu spalić monitor

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Twórczość AS-a i co mamy w temacie do powiedzenia

Post autor: Małgorzata »

E-book już jest, kogo obchodzi, czy oficjlalny?
Dla tych, co kupili książkę, to się nazywa kopia zapasowa i jest legalna. :P
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
mr.maras
C3PO
Posty: 839
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 14:34

Re: Twórczość AS-a i co mamy w temacie do powiedzenia

Post autor: mr.maras »

Ja wiem. że jest. Musiał być, ale nie pisałbym o tym na forum gdybym go miał...
po przeczytaniu spalić monitor

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Re: Twórczość AS-a i co mamy w temacie do powiedzenia

Post autor: A.Mason »

Nie rozumiem. Znaczy mam sie wstydzic tego, ze jesli wydawcy nie sprzedaja ebooka, sciagam go sobie lub robie sam?
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
mr.maras
C3PO
Posty: 839
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 14:34

Re: Twórczość AS-a i co mamy w temacie do powiedzenia

Post autor: mr.maras »

Wstydzić? Napisałeś, że ściągnąłeś, a nie, że zrobiłeś samemu. CBŚ nie wpadnie raczej na chatę, ale jednak...
po przeczytaniu spalić monitor

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 20007
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: Twórczość AS-a i co mamy w temacie do powiedzenia

Post autor: Alfi »

Taki mały lapsusik ze str. 250:
Geralt rozpoznawał mokasyny, grzechotniki, żararaki, boomslangi, daboje, gałęźnice, żmije sykliwe, ariety, czarne mamby i inne, których nie znał.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Re: Twórczość AS-a i co mamy w temacie do powiedzenia

Post autor: Navajero »

Oj tam, oj tam :) Każdemu się zdarzy.
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 20007
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: Twórczość AS-a i co mamy w temacie do powiedzenia

Post autor: Alfi »

Ano, może się zdarzyć.
Swoją drogą, ciekawy jestem, czy ten epizod z lisicą vel aguarą alias vixeną ma jakiś związek z zasadniczą akcją, czy też okaże się rozpychaczem. Przyznam się, że w tym drugim wypadku byłbym lekko zdegustowany.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Cintryjka
Nazgul Ortografii
Posty: 1149
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 22:34

Re: Twórczość AS-a i co mamy w temacie do powiedzenia

Post autor: Cintryjka »

Od tego powinna być redakcja, której w SB chyba nie było. Nazwiska redaktora (poza naczelnym) ze świecą tam szukać. Korektora, który też miałby co robić, ani widu.
Każdy Czytelnik ma takiego diabła, na jakiego sobie zasłużył - A.P. Reverte

Juhani
Laird of Theina Empire
Posty: 3104
Rejestracja: czw, 18 lis 2010 09:04
Płeć: Mężczyzna

Re: Twórczość AS-a i co mamy w temacie do powiedzenia

Post autor: Juhani »

Ale się ludzie upierdliwe zrobiły! Kiedy w 1986 czytałem Wiedźmina, byłem zachwycony. Potem też, czytając dalsze części. Nikt nie bawił się w wyłapywanie potknięć, choć pewnie by się dało. A teraz? Na wejściu że tu nie tak, że zabrakło korekty, że to, że tamto. Upadek obyczajów i czytelnictwa, proszę ja kogo. Bo się fantasy rozpanoszyło, spowszedniało, a kto wie, czy nawet ociupinkę trendy nie jest, żeby na AS-a z góry nawet nieco popatrzeć, bo przecież się tyle tego fantasy od tamtego czasu przeczytało... No to jak, bo nie czytałem jeszcze? Dobre czy niedobre?

Awatar użytkownika
Cintryjka
Nazgul Ortografii
Posty: 1149
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 22:34

Re: Twórczość AS-a i co mamy w temacie do powiedzenia

Post autor: Cintryjka »

Dobre, ale jak na standardy wyznaczone opowiadaniami i sagą najwyżej lekko ponadprzeciętne.
Każdy Czytelnik ma takiego diabła, na jakiego sobie zasłużył - A.P. Reverte

ODPOWIEDZ