Twórczość AS-a i co mamy w temacie do powiedzenia

czyli o naszych albo cudzych autorach i ich dziełach - wszystko co chcielibyście wiedzieć, a o co (nie)boicie się zapytać

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Post autor: A.Mason »

[OGLAŚ] pisze:
A, dlaczego mają nie kupować???
[...]Natomiast wazne jest, zeby nie oceniano polskiej fantastyki po 'twórczości' tego pana, którego nie znoszę pasjami, a jakże.
To, ze go nie znosisz pasjami, to raczej problem Twoj, niz polskiej fantastyki.
Fakty sa takie, ze Sapkowski jest najpoczytniejszym i najbardziej popularnym naszym autorem.
Wazne jest, zeby nie oceniano polskiej fantastyki bez tworczosci "tego pana".
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

[OGLAŚ]

Post autor: [OGLAŚ] »

Ok, mam inne zdanie na ten temat i fakt, ze jest najpoczytniejszy nic dla mnie nie znaczy, bo opieram sie na, uwaga, uwaga WŁASNYCH doświadczeniah z Jego twórczością. Ale offtopa robimy, więc wracam do tematu.

Posiadam na swojej półeczce coś takiego. paskudztwo

Awatar użytkownika
Bakalarz
Stalker
Posty: 1859
Rejestracja: pn, 01 sty 2007 17:08

Post autor: Bakalarz »

Faktycznie. Okładka nie należy do najładniejszych...
A co do Sapka to fakt, że ktoś go nie lubi to nie znaczy, że np. Rosjanie mają dostać brzydkie okładki książek "tego pana". Ale offtop się szerzy...
Sasasasasa...

Awatar użytkownika
Montserrat
Szczurka z naszego podwórka
Posty: 1923
Rejestracja: ndz, 17 gru 2006 11:43

Post autor: Montserrat »

Ze mnie, przyznam się, jest Sapko i wiedźminofilka. Trylogii nie czytałam - a raczej utknęłam kiedyś na "Narrenturm" i po prostu tematu nie podejmowałam. Ale saga jest dla mnie napisana genialnie. I pod względem języka, postaci, humoru jak i fabuły. Trudno napisać tak zwyczajną fantasy, z elfami, smokami, czarodziejami, która jednak byłaby intrygująca i nie kiczowata. Za to - szczerze podziwiam.
"After all, he said to himself, it's probably only insomnia. Many must have it."

Awatar użytkownika
Dabliu
ZakuŻony Terminator
Posty: 3011
Rejestracja: wt, 22 sie 2006 20:22
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Dabliu »

Ja nie przepadam. Kilka "pozawiedźminowych" opek nawet mi się podobało (szczególnie "W leju..."), ale Wiedźmin nie bałdzo...
Przeczytałem kiedyś bodaj wszystkie opowiadania o Wiedźminie, a dziś nie potrafię przypomnieć sobie treści choć jednego z nich. Jakoś tak po mnie "spłynęły". Odrobinkę nudziły - to pamiętam. I na pewno nie zachwycały. Ni to śmieszne, ni straszne, ni tragiczne. Żadnego fascynującego "haka". Ani w fabule, ani w postaciach, ani tym bardziej w świecie przedstawionym. Jednym słowem - zero emocji.
Później przeczytałem pierwszy tom sagi o Wiedźminie (powieść). To samo. Drugi tom - noo... nawet, nawet. Przez chwilę wciągnął. Pomyślałem - może się rozkręci... Ale trzeci tom tak dalece znużył mnie i zniesmaczył, że po czwarty już nie sięgnąłem.

Myślę jednak, że jest to jedynie sprawa takiego, a nie innego gustu. Nie podważam więc znaczenia prozy AS-a dla polskiej fantastyki. Dostrzegam też niezaprzeczalnie wyśmienity warsztat autora. Wniosek - jeśli mamy obcokrajowców znajomić z naszą rodzimą fantastyką, AS winien być wydawany jako jeden z pierwszych.
Choć nie wiem, czy po przełożeniu na obcy język, styl i warsztat nadal są tak zauważalne...

Awatar użytkownika
Bakalarz
Stalker
Posty: 1859
Rejestracja: pn, 01 sty 2007 17:08

Post autor: Bakalarz »

Ja za Sapka dopiero się zabieram. Kiedyś nie udało się zebrać i poczytać o Geralcie, ale nadrobię zaległości... ;>
Sasasasasa...

Awatar użytkownika
Hitokiri
Nexus 6
Posty: 3318
Rejestracja: ndz, 16 kwie 2006 15:59
Płeć: Kobieta

Post autor: Hitokiri »

Montserrat pisze:Ale saga jest dla mnie napisana genialnie. I pod względem języka, postaci, humoru jak i fabuły.
Dla mnie też. Opowiadania o wiedźminie poraz pierwszy przeczytałam w 3 klasie gimnazjum. I mi sie tak to spodobało, ale w mojej zacofanej bibliotece osiedlowej nie było >;[ więc za sagę mogłam się wziąć dopiero w liceum. I czytałam to, i czytałam, po parę razy w jednym roku szkolnym, z wypiekami na twarzy, cała wciągnięta i w ogóle. Nawet na Sadze się opierałam, jak robiłam prezentacje maturalną.

A teraz, jak daję komuś czytać moje opowiadanie, to mi mówią, że im się kojarzy z wiedźminem... -___-
"Ale my nie będziemy teraz rozstrzygać, kto pracuje w burdelu, a kto na budowie"
"Ania, warzywa cię szukały!"

Wzrúsz Wirusa! Podarúj mú "ú" z kreską!

Awatar użytkownika
Harna
Łurzowy Kłulik
Posty: 5588
Rejestracja: ndz, 05 mar 2006 17:14

Post autor: Harna »

Sagę wiedźmińską czytałam dwa razy, a z trylogii tylko "Narrenturm", raz, żeby się przekonać, czy też mi się nie będzie podobać. Generalnie zgadzam się z Dabliu — twórczość Sapkowskiego omijam, na kolana przed autorem nie padam, acz doceniam jego rolę. Niech go sobie wydają w obcych lengłydżach, krzywdy nikomu to nie wyrządzi.
– Wszyscy chyba wiedzą, że kicający łurzowy kłulik to zapowiedź śmierci.
– Hmm, dla nas znaczy coś całkiem odmiennego – szczęśliwe potomstwo...
© Wojciech Świdziniewski, Kłopoty w Hamdirholm
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Lafcadio
Nexus 6
Posty: 3193
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 17:57

Post autor: Lafcadio »

Hitokiri pisze:Nawet na Sadze się opierałam, jak robiłam prezentacje maturalną.
Ha, ja Sapkowskiego wymieniałem i na pisemnej (w podsumowaniu go cytowałem) i na ustnej (było o stylizacjach).
Hitokiri pisze:A teraz, jak daję komuś czytać moje opowiadanie, to mi mówią, że im się kojarzy z wiedźminem... -___-
No, wiedźmin to taki punkt odniesienia się zrobił. Czasami to trochę dziwnie się kojarzy, jak facet ma jakąś wyjątkową cechę (niekoniecznie białe włosy), różne zdolności i do tego wykonuje jakiś konkretny zawód i z tym związane są tematy opowiadań to naprawdę tak się "trochę" kojarzy. Wydaje mi się, że taka cecha bohatera jest dosyć popularna teraz w fantastyce. Ale możliwe, że tylko mi się wydaje.
Ja mam śmiałość to panu powiedzieć, bo pan mi wie pan co pan mi może? Pan mi nic nie może. Bo ja jestem z wodociągów.

Awatar użytkownika
taki jeden tetrix
Niezamężny
Posty: 2048
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 20:16

Post autor: taki jeden tetrix »

Lafcadio pisze:Czasami to trochę dziwnie się kojarzy, jak facet ma jakąś wyjątkową cechę (niekoniecznie białe włosy), różne zdolności i do tego wykonuje jakiś konkretny zawód i z tym związane są tematy opowiadań to naprawdę tak się "trochę" kojarzy. Wydaje mi się, że taka cecha bohatera jest dosyć popularna teraz w fantastyce.
Drizzt?

<W ten oto niebanalny sposób wracam do dyskusji o tym, jak to eRPeGi rozwijają wyobraźnię :D >

EDIT: poprawka cytowania
"Anyone who's proud of their country is either a thug or just hasn't read enough history yet" (Richard Morgan, Black Man)
"Jak ktoś chce sypiać ze skunksami, niech nie płacze, że mu dzieci śmierdzą" (Etgar Keret)

Awatar użytkownika
Bakalarz
Stalker
Posty: 1859
Rejestracja: pn, 01 sty 2007 17:08

Post autor: Bakalarz »

No wpadłem na ten sam pomysł. Drow charakterystyczny koleś jest, nie ma co kryć. Geralt też...
Sasasasasa...

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

Yyy... Kto to jest Drow?
Bo ja taka niedouczona... :((((
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Bakalarz
Stalker
Posty: 1859
Rejestracja: pn, 01 sty 2007 17:08

Post autor: Bakalarz »

Drizzt Do'Urden to drow, czyli mroczny elf ;>
Sasasasasa...

Awatar użytkownika
Lafcadio
Nexus 6
Posty: 3193
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 17:57

Post autor: Lafcadio »

taki jeden tetrix pisze:
Lafcadio pisze:Czasami to trochę dziwnie się kojarzy, jak facet ma jakąś wyjątkową cechę (niekoniecznie białe włosy), różne zdolności i do tego wykonuje jakiś konkretny zawód i z tym związane są tematy opowiadań to naprawdę tak się "trochę" kojarzy. Wydaje mi się, że taka cecha bohatera jest dosyć popularna teraz w fantastyce.
Drizzt?
A tego nigdy nie czytałem. Warto? ;]
Ja mam śmiałość to panu powiedzieć, bo pan mi wie pan co pan mi może? Pan mi nic nie może. Bo ja jestem z wodociągów.

Awatar użytkownika
Cień Lenia
Zwis Redakcyjny
Posty: 1344
Rejestracja: sob, 28 paź 2006 20:03

Post autor: Cień Lenia »

A lubisz fanfiki?

ODPOWIEDZ