Navajero, mniej znany jako Adam Przechrzta

czyli o naszych albo cudzych autorach i ich dziełach - wszystko co chcielibyście wiedzieć, a o co (nie)boicie się zapytać

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Re: Navajero, mniej znany jako Adam Przechrzta

Post autor: Navajero »

Każdy czytelnik może mieć własne zdanie na dowolny temat związany z książką, ja raczej nie polemizuję, chyba, że w kwestiach merytorycznych, a i to też nie ze wszystkimi. Nie ma książek idealnych :) Na pewno piszę obecnie lepiej niż kilka lat temu, mam nadzieję, że za dziesieć lat, będę pisał lepiej niż dziś. Cieszę się, że ogólne wrażenie było pozytywne.
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Darth_Franek
Pćma
Posty: 236
Rejestracja: ndz, 19 paź 2008 21:59
Płeć: Mężczyzna

Re: Navajero, mniej znany jako Adam Przechrzta

Post autor: Darth_Franek »

Navajero pisze:Cieszę się, że ogólne wrażenie było pozytywne.
Nawet bardzo :). Przy czym ja się podzieliłem "wrażeniem", a nie "opinią" ani "zdaniem". Raczej próbowałem przenieść czytelnicze emocje na piksele, niż rozbierać dzieło. Piszcie, piszcie, Autorze. Macie w Brzegu co najmniej jednego miłośnika swojej prozy. Onże to namawiał i wciskał i w końcu doprowadził do przeczytania "Wilczego Legionu" i "Demonów...", pożyczając jednocześnie książki ze swojej biblioteczki. Kolejnych już nie będzie musiał pożyczać - "se kupie" własne ;).

Nie zerkałem jeszcze w neta - poczytałbym prace niekoniecznie SyFowe, Autora. Bardzo mi się podobały teksty o II RP w "Wilczym Legionie" (przypisy). Macie Autorze jakieś publikacje w tym temacie? Okołorewolucyjne też mogą być.

Edyta:

Z chęcią bym poczytał doktorata: "W 2001 roku na podstawie pracy Antypaństwowa działalność komunistów w oczach polskich służb specjalnych 1918-1939 uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie Zielonogórskim".
"...nikt nie zna ścieżek gwiazd..."
-------------------------------------------------------
Oszołomy wszystkich światów łączcie się !

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Re: Navajero, mniej znany jako Adam Przechrzta

Post autor: Navajero »

Niby jakieś teksty są, ale mało dostępne :) Dotyczą głównie służb specjalnych, cybernetyki i takich tam. Coś tam jest i w pismach typu "Komandos" czy "Nie z tej Ziemi" ( sam już dokładnie nie pamiętam), ale niewiele. Mam sporo notatek i dokumentów na tematy o których wspomniałeś, od czasu do czasu je wykorzystuję literacko. Staram się w swoich książkach "przemycać" nieco wiedzy historycznej ( stąd przypisy). Niestety prace ( magisterka o czerwonym terrorze w rewolucji październikowej i doktorska) dostępne są tylko na Uniwersytecie Zielonogórskim. Być może kiedyś zeskanuję i jakoś wykorzystam, ale to na razie pieśń przyszłości.
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1764
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Re: Navajero, mniej znany jako Adam Przechrzta

Post autor: jaynova »

Darth_Franek pisze:W obu wypadkach mocną stroną jest pomysł na zakończenie. Pozdrawiam Autora :).
Mnie zakończenie Wilczego Legionu w znacznym stopniu popsuło przyjemność z czytania znakomitej skądinąd książki. Miałem nadzieję, że skoro już zaczęła się kampania wrześniowa, to następnym krokiem będą działania w konspiracji, ZWZ, AK, te sprawy. A teorie o innych światach pasowały mi, jak za przeproszeniem pieść do nosa.
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Re: Navajero, mniej znany jako Adam Przechrzta

Post autor: Navajero »

Dlatego pisałem: każdy czytelnik odbiera tekst inaczej i to co dla jednego jest minusem, dla innego bywa plusem... Na teorii wieloświata oparłem "Gambit...", ale tam jest ona wyłożona od poczatku i jawnie, a w razie wątpliwości czy się spodoba, można zerknąć na tester ze strony NCK. Podobno w grudniu książka pojawi się fizycznie w naszym wszechświecie :)
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Darth_Franek
Pćma
Posty: 236
Rejestracja: ndz, 19 paź 2008 21:59
Płeć: Mężczyzna

Re: Navajero, mniej znany jako Adam Przechrzta

Post autor: Darth_Franek »

jaynova pisze:Mnie zakończenie Wilczego Legionu w znacznym stopniu popsuło przyjemność z czytania znakomitej skądinąd książki. Miałem nadzieję, że skoro już zaczęła się kampania wrześniowa, to następnym krokiem będą działania w konspiracji, ZWZ, AK, te sprawy.

Znowu mamy zupełnie różne doświadczenia ;). Jay - moim zdaniem zakończenie "Wilczego..." było najmocniejszą stroną całości. Oczywiście podobnie jak Ty oczekiwałem rozwinięcia akcji i Piłsudskiego na czele zwycięskiej Kampanii Wrześniowej, pogromu Germańca i Sowieta. Po chwilowym szoku doszedłem do wniosku, że taki sposób zakończenia narracji jest najbardziej wiarygodny i w jakiś sposób wpisuje się w fatalizm naszej historii.
Sam pomysł na książkę - bardzo ok. Kulał mi trochę warsztat. BARDZO mi się podobały przypisy - po prostu lepiej mi się je "czytało", niż samą fabułę. I wielkie graty dla Autora i Wydawcy za takie podejście do sprawy.
Nie wiem, czy Autor czerpie z przesłań Wieszcza Pilipiuka, ale zacięcie dydaktyczne jest bardzo ok. Do Alfy i Omegi daleko mi i z wielką przyjemnością czytałem dodatki zarówno w "Wilczym...", jak i w "Demonach...".

Niezależnie od osobistych doświadczeń, obaj z Jay mamy pozytywne wrażenia :).

Ja właśnie przelewam kaskę na kolejny tomik Przechrzty.

EDIT:
Navajero pisze: Podobno w grudniu książka pojawi się fizycznie w naszym wszechświecie :)
No to trzeba z Dziadkiem Mro... TFU! ze Św. Mikołajem pogadać ;).


EDIT2: Literka
"...nikt nie zna ścieżek gwiazd..."
-------------------------------------------------------
Oszołomy wszystkich światów łączcie się !

Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1764
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Re: Navajero, mniej znany jako Adam Przechrzta

Post autor: jaynova »

Navajero pisze: Podobno w grudniu książka pojawi się fizycznie w naszym wszechświecie :)
W jakim wydawnictwie?
Darth_Franek pisze:Oczywiście podobnie jak Ty oczekiwałem rozwinięcia akcji i Piłsudskiego na czele zwycięskiej Kampanii Wrześniowej, pogromu Germańca i Sowieta.
Ja oczekiwałem raczej budowy Państwa Podziemnego i ruchu oporu.
Darth_Franek pisze:Niezależnie od osobistych doświadczeń, obaj z Jay mamy pozytywne wrażenia :).
Jak nie, jak tak. :))
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

Awatar użytkownika
Darth_Franek
Pćma
Posty: 236
Rejestracja: ndz, 19 paź 2008 21:59
Płeć: Mężczyzna

Re: Navajero, mniej znany jako Adam Przechrzta

Post autor: Darth_Franek »

A ja bym jeszcze skorzystał z tego, że Autor się udziela i dopytał w kwestii tekstów o cybernetyce. Pewnikiem chodzi o społeczny wymiar i sterowanie? Gdzie można poczytać? Do Trentowskiego Autor dotarł w swoich poszukiwaniach?
"...nikt nie zna ścieżek gwiazd..."
-------------------------------------------------------
Oszołomy wszystkich światów łączcie się !

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Re: Navajero, mniej znany jako Adam Przechrzta

Post autor: Navajero »

Darth_Franek pisze: Nie wiem, czy Autor czerpie z przesłań Wieszcza Pilipiuka, ale zacięcie dydaktyczne jest bardzo ok.
Autor sam jest nauczycielem, stąd zacięcie dydaktyczne :)
jaynova pisze:
Navajero pisze: Podobno w grudniu książka pojawi się fizycznie w naszym wszechświecie :)
W jakim wydawnictwie?
To nie wydawnictwo, a Narodowe Centrum Kultury. Seria Zwrotnice Czasu w której wyszło już kilka książek.
Darth_Franek pisze:A ja bym jeszcze skorzystał z tego, że Autor się udziela i dopytał w kwestii tekstów o cybernetyce. Pewnikiem chodzi o społeczny wymiar i sterowanie?
Tak, generalnie o to chodzi. Np. w pracy magisterskiej użyłem aparatu pojęciowego cybernetyki do opisania zjawiska czerwonego terroru. Czytałem Trentowskiego, ale preferuję cybernetykę w bardziej technicznym ujęciu.
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Darth_Franek
Pćma
Posty: 236
Rejestracja: ndz, 19 paź 2008 21:59
Płeć: Mężczyzna

Re: Navajero, mniej znany jako Adam Przechrzta

Post autor: Darth_Franek »

Navajero pisze:Np. w pracy magisterskiej użyłem aparatu pojęciowego cybernetyki do opisania zjawiska czerwonego terroru. Czytałem Trentowskiego, ale preferuję cybernetykę w bardziej technicznym ujęciu.
Gdyby kiedyś Autor zeskanował, to niżej podpisany z chęcią przeczyta. A może i nawet wykorzysta w swoich poszukiwaniach.
Trentowski przede mną. Kilka lat temu byłem wielce zdziwiony, że nikt w środowisku nie przypomina o tym, że już w XIX wieku Polak używał terminu cybernetyka - bodajże jako drugi po Amperze. Niestety w posiadanej literaturze nie doczytałem wtedy za wiele, a internet również nie oferował nic konkretnego. Teraz jest trochę więcej i zamierzam pogrzebać wśród jego prac.
"...nikt nie zna ścieżek gwiazd..."
-------------------------------------------------------
Oszołomy wszystkich światów łączcie się !

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Re: Navajero, mniej znany jako Adam Przechrzta

Post autor: Navajero »

Tak, część tekstów Trentowskiego jest już w Internecie. A ile ciekawych materiałów jest po rosyjsku ( i do tego legalnie).
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Re: Navajero, mniej znany jako Adam Przechrzta

Post autor: Navajero »

Oficjalna zapowiedź "Gambitu..."
Ups, moja pierwsza wpadka, chciałam zacytować, a wyedytowałam. Przprszm - nimfa
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Darth_Franek
Pćma
Posty: 236
Rejestracja: ndz, 19 paź 2008 21:59
Płeć: Mężczyzna

Re: Navajero, mniej znany jako Adam Przechrzta

Post autor: Darth_Franek »

Czekając... czekając... czekając... W międzyczasie (:P) dokupiłem co nieco. Chorągiew załopotała na półce z produktami Fabryki. Obok obnaża kly Wilczy Legion. Chorągiew jeszcze nie czytana.

A do Brzegu się aŁtor nie chciałby wybrać na promocję nowej książki?
"...nikt nie zna ścieżek gwiazd..."
-------------------------------------------------------
Oszołomy wszystkich światów łączcie się !

Awatar użytkownika
nimfa bagienna
Demon szybkości
Posty: 5779
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:40
Płeć: Nie znam

Re: Navajero, mniej znany jako Adam Przechrzta

Post autor: nimfa bagienna »

No! Nareszcie!
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Re: Navajero, mniej znany jako Adam Przechrzta

Post autor: nosiwoda »

To akurat kupię. NCK nie jest wydawnictwem komercyjnym, co i dobrze, i źle, bo gdyby było, to może zrobiłoby jakieś pakieciki, mógłbym wtedy się skusić też na rozszerzoną wersję "Quietusa" i zbiór kuwaki i Stachowicza.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

ODPOWIEDZ