Cezary Zbierzchowski

czyli o naszych albo cudzych autorach i ich dziełach - wszystko co chcielibyście wiedzieć, a o co (nie)boicie się zapytać

Moderator: RedAktorzy

Awatar użytkownika
Rheged
Stalker
Posty: 1886
Rejestracja: pt, 16 wrz 2005 14:35

Post autor: Rheged »

W Olsztynie także jest.
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Pipe of the rising sun, Sympathy for the pipe
Pipe of the storm, Born to be pipe

Awatar użytkownika
andre
Sepulka
Posty: 99
Rejestracja: wt, 12 lip 2005 14:54

Post autor: andre »

a w Lampie recka

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 20009
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Ja się zastanawiam nad doborem tekstów w tym zbiorze. Część z nich łączy akcja umieszczona w Rammie, reszta - jeśli nawet jest to ten sam świat, to tego nie widać (a przynajmniej czytelnik nie otrzymuje informacji pozwalających się tego domyślać). W dodatku - co sugerują imiona postaci - Limfy szklanka, umieszczona w zbiorze znacznie wcześniej, opowiada o wydarzeniach dużo późniejszych niż Requiem dla lalek. Czemu właśnie tak?
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Ronstein

Post autor: Ronstein »

Pytanie bardzo ciekawe, Alfi, i mam nadzieję, że odpowiedź Cię bardzo nie rozczaruje ;) na pewno będzie trochę chaotyczna, za co z góry przepraszam
opowiadania ze zbioru powstawały przez ładnych parę lat, pisałem je pomiędzy 2001 a 2008 rokiem, w kolejności innej niż przyjęta w zbiorze; niektóre od razu były pomyślane jako rozwinięcie wątków z wcześniejszych tekstów, ale np. "Miejsce na drodze" bardzo ewoluowało - od zupełnej odrębności do (mojego) przeczucia, że jest powiązane z tajemnicą innego utworu; Ty słusznie się domyślasz, że "Limfa" to kontynuacja pewnego opowiadania; nie będę pisał, jakiego - niech każdy sam na to wpadnie ;)
poza tym jest jeszcze opowiadanie niepublikowane, które łączy na przykład "Requiem" z "Monetą" pewnymi wydarzeniami; no i są dwie powieści w mojej głowie, które może kiedyś powstaną, ujmujące w klamrę zdecydowaną większość historii ze zbioru
najbardziej pasuje mi tu porównanie do filmowego "Losta"; tam bardzo wiele wątków rozwija się w najróżniejszych kierunkach, ich krzyżowanie bywa chwilowe i nieistotne dla głównej tajemnicy albo wręcz przeciwnie; poruszam się przez cały czas w tej samej alternatywnej rzeczywistości i staram się ją rozwijać, jednocześnie zagęszczając, czyli wprowadzając powiązania; myślę, że wychwycenie pewnych niuansów może być przyjemne dla czytelnika (ich tworzenie jest na pewno przyjemne dla mnie)
a teraz do rzeczy: kompozycja zbioru była obmyślona przeze mnie, nie wpływał na nią szczególnie ani Redaktor, ani Wydawca; chodziło mi o w miarę stonowane wprowadzenie czytelnika w rzeczywistość Rammy, a potem o wciąganie go coraz głębiej w zawiłości świata i narracji, aby zwieńczyć książkę tytułową minipowieścią (a więc najszerszą kreacją świata); przeplotłem też teksty dłuższe i krótsze, by czytanie książki zgodnie ze spisem treści nie było zbyt poszatkowane; patrzyłem nawet na układ tytułów i parę pomniejszych rzeczy
jedno jest pewne: nie została przyjęta chronologia wydarzeń ani chronologia pisania; zwróć uwagę, że pod żadnym utworem nie ma czasu powstania a w tekście unikam jak ognia podawania dat, czyniąc jedynie pewne odniesienia czasowe (np. 60 lat później)
mam w tym swój cel, a jest nim gra z czytelnikiem, zaangażowanie go w porządkowanie tej układanki :)

Awatar użytkownika
Rheged
Stalker
Posty: 1886
Rejestracja: pt, 16 wrz 2005 14:35

Post autor: Rheged »

Mi się podoba ten pomysł na kreację świata - po kawałku, nikłej części bardzo nieznacznie związanej z resztą. Dzięki temu sam mogę sobie wybrać, co jest dla mnie ważne, co nie. Moim zdaniem nie powinieneś Czarku wszystkich wątków ze sobą wiązać, to zbędne. Dzięki braku odniesienia jednych historii do drugich powstaje wrażenie rzeczywistości świata - wyostrzę swoją tezę z recenzji, że Ramma jest pełna ulic, w których znajdują się zupełnie różne rzeczywistości. W tym rejonie Ramma jest taka, a w innym taka, w jednym bardzo gangsterska, w innym metafizyczna, w jeszcze kolejnym tajemnicza.

Oglądam teraz Twin Peaks Lyncha i widzę, że ten serial jest zrealizowany bardzo podobnie do tego, co zrobiłeś w zbiorku. Każdy odcinek jest oddzielną całością, choć generalnie jest jakiś wątek przewodni. Ale każdy odcinek tworzy własną wizję Twin Peaks, jest inny w klimacie i atmosferze. U Ciebie jest tak samo. Mnie to chwyta, mnie to wciąga. Ale o tym akurat dobrze wiesz, bo mam wrażenie, że w literaturze szukamy bardzo podobnych rzeczy. Dlatego koniecznie chciałem Cię recenzować, bo wiedziałem, że będę mógł to odnieść do siebie.

Idź dalej w Rammę, ale niech nie będzie ona łatwiejsza. Za to niech będzie coraz bardziej wciągająca.
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Pipe of the rising sun, Sympathy for the pipe
Pipe of the storm, Born to be pipe

Awatar użytkownika
Ika
Oko
Posty: 4256
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:26

Post autor: Ika »

Mi... Mi się podoba....
Czy Ty, Rheged, jeZdeś może redahtór?

Podpisano
Oślepiona Ika

P.S. Przepraszam Autora, że mu paskudzę w wątku, ale trafiło na mój wielce czuły punkt i nie mogłam się powstrzymać. Przpraszm <skonfundowana lekko>
Im mniej zębów tym większa swoboda języka

Ronstein

Post autor: Ronstein »

A, nie szkodzi, nie szkodzi...
jako autor dbający o stronę formalną - popieram wszystkich, co tępią takie "misie" :)))
choć muszę przyznać, że purystą wielkim nie jestem, i wolę czytać wypowiedzi z sensem, niż wypowiedzi poprawne językowo (nie dziękuj, Rhegedu, dłobiazg)

Awatar użytkownika
Rheged
Stalker
Posty: 1886
Rejestracja: pt, 16 wrz 2005 14:35

Post autor: Rheged »

Na forumie jestem forumowicz ;]
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Pipe of the rising sun, Sympathy for the pipe
Pipe of the storm, Born to be pipe

Ronstein

Konkurs

Post autor: Ronstein »

Portal Katedra ogłosił konkurs, w którym można wygrać jeden z pięciu egzemplarzy zbioru "Requiem dla lalek".
Termin nadsyłania odpowiedzi upływa 10 stycznia 2009 r.
link do strony konkursowej: http://katedra.nast.pl/konkursy/197/
pozdr, C.Z.

Awatar użytkownika
eses
Psztymulec
Posty: 984
Rejestracja: sob, 01 paź 2005 19:59

Post autor: eses »

O, nawet Nowa Fantastyka zamieściła recenzję...

Spodziewaliście się linka? :P
BB + PnL = 66,6%...
I więcej w formie książki nie będzie ;)

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

Nie, to wstrętne wołoduchy som, te z NF :P
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Ronstein

Post autor: Ronstein »

Recenzja w NF była czymś, na co czekałem z dużym niepokojem; nie wiem, czemu zakładałem, że nie lubią tam mojej literatury (może to skutek różnych dyskusji z Maćkiem Parowskim i naszych odmiennych punktów widzenia), zostałem jednak bardzo mile zaskoczony a nawet połechtany :)
W najnowszym Czasie Fantastyki znajdziecie również tekst, który został (częściowo) poświęcony "Requiem" - właśnie pióra MP; jestem bardzo ciekaw Waszego odbioru tego felietonu; może ktoś czytał zbiór (i antologię NI) i skonfrontuje swój odbiór ze zdaniem autora szkicu?

Ronstein

Post autor: Ronstein »

Podstrona tematyczna "Requiem dla lalek" na stronie zbierzchowski.pl została odświeżona;
znajdziecie tam teraz fragmenty papierowych i sieciowych recenzji poświęconych książce;
zapraszam do lektury - może któryś z zamieszczonych fragmentów zachęci Was do sięgnięcia po zbiór lub wyrażenia własnej opinii
pozdrawiam, C.Z.
link do strony: http://zbierzchowski.pl/requiem.html

Ronstein

Post autor: Ronstein »

Na mojej stronie pojawiła się zakładka "galeria"; zaczynamy skromnie - od dwóch zdjęć, które zrobiłem kilka dni temu, a które wydają mi się dość niezwykłe
nie zostały w żaden sposób obrobione cyfrowo, czy upozowane, nie jest to fotomontaż, ale kawałek naprawdę niezłego folkloru ;-)
zapraszam, C.Z.
link: http://zbierzchowski.pl/galeria.html

Awatar użytkownika
andre
Sepulka
Posty: 99
Rejestracja: wt, 12 lip 2005 14:54

Post autor: andre »

extra fotki:)

ODPOWIEDZ