Jacek Sawaszkiewicz

czyli o naszych albo cudzych autorach i ich dziełach - wszystko co chcielibyście wiedzieć, a o co (nie)boicie się zapytać

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Baranek
Mamun
Posty: 183
Rejestracja: śr, 10 sie 2005 18:16

Jacek Sawaszkiewicz

Post autor: Baranek »

Ktoś pamięta takiego autora? Ktoś może zna "Na tle kosmicznej otchłani"? Kupiłem na rynku, na takich książkowych "szmatach". Wiecie, 5 złotych za książkę, wszystko stare i podniszczone, ale można czasem coś wygrzebać. Czytałem "Sukcesorów" - rewelacja, "Kronikę Akaszy" - bardzo dobre, no i oczywiście humoreski, jeszcze kiedyś w "Karuzeli". Ale do tej "Otchłani" zabieram się jak pies do jeża. Może małe słówko zachęty? Hę?

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

"Otchłani" nie znam. "Akasza" świetna. Niewielu było pisarzy tak dobrze piszących.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Baranek
Mamun
Posty: 183
Rejestracja: śr, 10 sie 2005 18:16

Post autor: Baranek »

Poszperałem trochę i znalazłem. Nie tylko fantastyka, ale warto poczytać. Tak myślę.

Awatar użytkownika
Gata Gris
Kurdel
Posty: 701
Rejestracja: sob, 18 paź 2008 09:23

Post autor: Gata Gris »

"Kronika Akaszy" to jedna z książek mojej młodości. Mocno została w pamięci, choć teraz sądzę, że nie wszystko z niej odebrałam i zrozumiałam (jak to młodzież, filtrowałam przez swoje ówczesne zainteresowania). Zbieram się do powtórnej lektury, ale cóż - wtedy ta powieść nie miała wielu konkurentów do mojej uwagi i czasu (mam na myśli ilość wydawanych fantastycznych pozycji), teraz przeciwnie. Ale na pewno kiedyś do niej wrócę.
Bardzo lubię czytać! Na świecie jest tyle wspaniałych książek! Ja na ten przykład mogę pić miesiąc albo dwa, a potem wziąć i przeczytać jakąś książkę... I ta książka wyda mi się taka dobra, a ja sobie taki zły, że się okropnie denerwuję...

Awatar użytkownika
Feline
Kurdel
Posty: 756
Rejestracja: pt, 01 sie 2008 11:06

Post autor: Feline »

Otchłani już nie pamiętam, chociaż na pewno ją czytałem i wróciwszy do książki niechybnie bym ją rozpoznał - i może niech to pozostanie na razie jedyną moją refleksją na jej temat ;) Niemniej przyznaję, że w swoim czasie swobodny styl pisania pana S. przyciągał i był miłym urozmaiceniem.

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

Nie tylko styl. Zauważcie, że kiedyś nasza fantastyka była dość... hm. pruderyjna, a Sawaszkiewicz, to pamiętam, że w Akaszy mi się rzuciło w oczy, o seksie pisał i całkiem niepruderyjnie :)
tak się nawet zaczęłam zastanawiać, sięgnąć na pólkę czy nie i nie jestem przekonana czy jednak nie okaże się to być teraz starociem.
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Orson
Ośmioł
Posty: 686
Rejestracja: ndz, 05 kwie 2009 18:55

Post autor: Orson »

O rany! Mówi mi coś to nazwisko. Sawaszewski... prawdopodobnie czytałem jakąś jego książkę. Sprawdzę i dam znać.
To jest właśnie mój minus- niektóre książki czytam szybko, więc po jakimś czasie treść zwykła wypadać mi z głowy. Ale tak dzieje się tylko w przypadku prozy. Dziwne, ale prawdziwe. Nic to- sprawdzę i się wypowiem.
,,Mówię po hiszpańsku do Boga, po włosku do kobiet, po francusku do mężczyzn, a po niemiecku do mojego konia" Karol V Obieżyświat

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Sprawdzić Sawaszewskiego będzie raczej trudno;).
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Post autor: Navajero »

Kto wie? Jak się przyłoży... :) Ontopicznie - "Akaszę" pamietam, podobała mi się. "Otchłani" nie czytałem. Z tej okazji przypomniał mi się koniec kariery Sawaszkiewicza, jego problemy i inne takie. Ech, żyzń eto smiesznaja i głupaja sztuka...
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

O ile nie szutka...
A pamięta ktoś, jak Sawaszkiewicz robił za czarny charakter?
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Orson
Ośmioł
Posty: 686
Rejestracja: ndz, 05 kwie 2009 18:55

Post autor: Orson »

Mam! ,,Wahadło"! Nic z niego nie pamiętam. Nic.
,,Mówię po hiszpańsku do Boga, po włosku do kobiet, po francusku do mężczyzn, a po niemiecku do mojego konia" Karol V Obieżyświat

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Post autor: Navajero »

Alfi pisze:O ile nie szutka...
Raczej nie.
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Baranek
Mamun
Posty: 183
Rejestracja: śr, 10 sie 2005 18:16

Post autor: Baranek »

Mam prośbę. Może by coś szerzej o Sawaszkiewiczu, bo ja znam tylko książki, a z tego co czytam, życiorys miał człowiek nielichy.

Awatar użytkownika
Feline
Kurdel
Posty: 756
Rejestracja: pt, 01 sie 2008 11:06

Post autor: Feline »

Baranek pisze:ja znam tylko książki
Otóż wydaje Ci się tylko, że je znasz ;)))
Dowód.

Chociaż może to i nie dowód, tylko świadectwo pewnych czasów. Takich, kiedy odrzutowce były głośniejsze...

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Opinie RAZ-a trzeba traktować z dużym dystansem. Zwłaszcza kiedy udaje, że pisze recenzję.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

ODPOWIEDZ