Fantastyczny Mortka

czyli o naszych albo cudzych autorach i ich dziełach - wszystko co chcielibyście wiedzieć, a o co (nie)boicie się zapytać

Moderator: RedAktorzy

Awatar użytkownika
Marchew
Kurdel
Posty: 782
Rejestracja: pn, 17 lip 2006 09:40
Płeć: Mężczyzna

Re: Fantastyczny Mortka

Post autor: Marchew »

Powers świetny, polecałem go chyba nawet na forum. I od niedawna przetłumaczony.
Try not! Do or do not. There is no try.

Awatar użytkownika
hundzia
Złomek forumowy
Posty: 4054
Rejestracja: pt, 28 mar 2008 23:03
Płeć: Kobieta

Re: Fantastyczny Mortka

Post autor: hundzia »

Marchew pisze:Wkleiłaś, chyba przypadkiem, recenzję "Gildii Magów" Canavan.
Nie przypadkiem, to odpowiedź że niektórzy jednak spudłowali. Próbowali jechać na fali i tak mało przekonująco to wyszło.
Na moje oko Canavan nie będzie tak popularna jak Rowling na przykład, bo nie dorasta jej do pięt, głównie fabularnie. Ale to nie ten wątek.
Wzrúsz Wirúsa!
Wł%aś)&nie cz.yszc/.zę kl]a1!wia;túr*ę

Awatar użytkownika
Marchew
Kurdel
Posty: 782
Rejestracja: pn, 17 lip 2006 09:40
Płeć: Mężczyzna

Re: Fantastyczny Mortka

Post autor: Marchew »

Nie ten, ale Ty naprawdę uważasz, że Canavan spudłowała?
Try not! Do or do not. There is no try.

Awatar użytkownika
hundzia
Złomek forumowy
Posty: 4054
Rejestracja: pt, 28 mar 2008 23:03
Płeć: Kobieta

Re: Fantastyczny Mortka

Post autor: hundzia »

Uważam, ale jak widać - to degustibus.
Wzrúsz Wirúsa!
Wł%aś)&nie cz.yszc/.zę kl]a1!wia;túr*ę

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Fantastyczny Mortka

Post autor: neularger »

Obawiam się, że mówicie oboje o dwóch różnych rzeczach.*
Książka się chyba dobrze sprzedaje (zatem autorka trafiła w target), zaś z punktu widzenia literatury to szmelc.

* - ekstrapoluję oczywista. :)
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Marchew
Kurdel
Posty: 782
Rejestracja: pn, 17 lip 2006 09:40
Płeć: Mężczyzna

Re: Fantastyczny Mortka

Post autor: Marchew »

True that, neu.

Ale jeżeli, hundziu, piszesz o popularności, to przecież pierwsza trylogia Canavan jest międzynarodowym bestsellerem. Liczonym w setkach tysięcy sprzedanych egzemplarzy. Nawet na warunki naszego biednego w czytelnictwo kraju sprzedała się rewelacyjnie.

Zarzucać komuś, że "nie jest tak popularny jak Rowling" to napisać, że nie sprzedał się tak dobrze jak Larsson...
Try not! Do or do not. There is no try.

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Re: Fantastyczny Mortka

Post autor: Cordeliane »

No dobrze, nie chcę nam psuć zabawy, ale to wątek nie o Canavan, nie o Powersie, nie o Rowling - tylko o Mortce. Jeśli ktoś będzie chciał kontynuować dyskusję nad kondycją rynku czytelniczego i chłamem tamże obecnym, to może jednak gdzie indziej :)
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1758
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Re: Fantastyczny Mortka

Post autor: jaynova »

Mortka w kwestii wypraw krzyżowych też jest nieco wtórny - polecam zapoznać się z cyklem Krzyżowcy Zofii Kossak Szczuckiej.
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Re: Fantastyczny Mortka

Post autor: Navajero »

A konkretnie? Są jakieś odniesienia poza tym, że rzecz dotyczy krucjat?
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
hundzia
Złomek forumowy
Posty: 4054
Rejestracja: pt, 28 mar 2008 23:03
Płeć: Kobieta

Re: Fantastyczny Mortka

Post autor: hundzia »

Tego nie czytałam, jednak wiem, że Karaibski cykl nie jest wtórnością. Może i wpasował się w ten czas, gdy kokosy zbijają kolejne części Piratów z Kraibów, ale poza "realiami", historycznymi zresztą, nie widzę tam żadnej wtórności z owymi.
To tak jakby powiedzieć, że na fali Zmierzchu wyroiła się cała masa książek wtórnych, łącznie z Wampirem z M-3.
edyta: ja mam w takim razie pytanie do Autora: W jakim stopniu i czy w ogole sugerował się filmami o piratach z Karaibów w trakcie tworzenia Sagi?
Wzrúsz Wirúsa!
Wł%aś)&nie cz.yszc/.zę kl]a1!wia;túr*ę

Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1758
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Re: Fantastyczny Mortka

Post autor: jaynova »

Navajero pisze:A konkretnie? Są jakieś odniesienia poza tym, że rzecz dotyczy krucjat?
Sposób przedstawienia pewnych postaci historycznych. Ale to tyko moje zdanie. Kłócił
się nie będę.
hundzia pisze:ja mam w takim razie pytanie do Autora: W jakim stopniu i czy w ogole sugerował się filmami o piratach z Karaibów w trakcie tworzenia Sagi?
Myślisz, że się przyzna? :)
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Re: Fantastyczny Mortka

Post autor: Navajero »

jaynova pisze:
Navajero pisze:A konkretnie? Są jakieś odniesienia poza tym, że rzecz dotyczy krucjat?
Sposób przedstawienia pewnych postaci historycznych. Ale to tyko moje zdanie. Kłócił się nie będę.
Osobiście powątpiewam czy ten sposób przedstawienia postaci historycznych wymyśliła Kossak - Szczucka ( bo musiałaby w tym celu prowadzić samodzielne badania historyczne), zapewne koreluje on z poglądami części historyków. A z tymi z kolei musiał zapoznać się Mortka w ramach kwerendy. O ile pamiętam ( bo cykl Kossak - Szczuckiej czytałem dość dawno) niczego nadzwyczajnego w kwestiach historycznych tam nie zauważyłem. Z ciekawości zerknę na to w wolnej chwili.
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
hundzia
Złomek forumowy
Posty: 4054
Rejestracja: pt, 28 mar 2008 23:03
Płeć: Kobieta

Re: Fantastyczny Mortka

Post autor: hundzia »

jaynova pisze:
hundzia pisze:ja mam w takim razie pytanie do Autora: W jakim stopniu i czy w ogole sugerował się filmami o piratach z Karaibów w trakcie tworzenia Sagi?
Myślisz, że się przyzna? :)
A co, branie inspiracji na tematykę z innych dzieł to powód do wstydu? Ja bym ci mogła podać setki tytułów z których czerpałam inspirację do tworzenia własnych opowieści. Wiesz Jaynova - wena nie bierze się znikąd.
Twoi bohaterowie ani fabuły też nie grzeszą prawdziwą oryginalnością. Co nie znaczy od razu, że są plagiatem.
Wzrúsz Wirúsa!
Wł%aś)&nie cz.yszc/.zę kl]a1!wia;túr*ę

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Fantastyczny Mortka

Post autor: neularger »

Właśnie. Napisanie czegoś, czego nikt wcześniej nie napisał choć trochę podobnie wydaje się już całkiem niemożliwe...
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Re: Fantastyczny Mortka

Post autor: Cordeliane »

Bo to właśnie postmodernizm ;)
Wszystko już było, można tylko mniej lub bardziej twórczo przetwarzać, mieszać i nawiązywać. Literatura zżera własny ogon.
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

ODPOWIEDZ