Rafał A. Ziemkiewicz - Młot na pindy

czyli o naszych albo cudzych autorach i ich dziełach - wszystko co chcielibyście wiedzieć, a o co (nie)boicie się zapytać

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
flamenco108
ZakuŻony Terminator
Posty: 2229
Rejestracja: śr, 29 mar 2006 00:01
Płeć: Mężczyzna

Post autor: flamenco108 »

Alfi pisze: Biedaczyna działa też trochę na własną szkodę, przy okazji... Bo to działa w różne strony przecież.
Relatywizujesz.
Jak ktoś Ci powie: "Myśl, człowieku", a Ty zaczniesz myśleć, to zrobiłeś to bezmyślnie, jak owca orwellowska?
Nondum lingua suum, dextra peregit opus.

Awatar użytkownika
kaj
Kadet Pirx
Posty: 1266
Rejestracja: śr, 28 wrz 2005 13:50

Post autor: kaj »

Czy Michnik zgwałcił Razowi żonę? Niby niegłupi z Raza facet, a jak tylko padnie nazwisko Michnik, to się rozindycza.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 20007
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

flamenco108 pisze:
Alfi pisze: Biedaczyna działa też trochę na własną szkodę, przy okazji... Bo to działa w różne strony przecież.
Relatywizujesz.
Jak ktoś Ci powie: "Myśl, człowieku", a Ty zaczniesz myśleć, to zrobiłeś to bezmyślnie, jak owca orwellowska?
Gdyby czytelnicy RAZ-a zaczęli intensywnie myśleć, od razu znaleźliby luki w jego rozumowaniu. Odkryliby jego bardzo nonszalancki stosunek do faktów. I tak dalej. Biedny RAZ, nawet by na wódkę nie miał w tedy. Michnik przynajmniej zaskórniaki jakieś ma, Agora to potężna firma...
Mówiąc poważnie: oni obaj są bardzo podobni do siebie. To doktrynerzy. Kiedy RAZ mówi: "Myślcie!", ma w rzeczywistości na myśli coś innego: "Dojdźcie do wniosków zgodnych z moimi tezami!"
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
flamenco108
ZakuŻony Terminator
Posty: 2229
Rejestracja: śr, 29 mar 2006 00:01
Płeć: Mężczyzna

Post autor: flamenco108 »

Pomijając moje przemyślenia dotyczące Michnika (nie znam faceta, GW nie czytam od czasu jak stwierdziłem tam nonszalancję co do faktów i ich interpretacji, kropka), rzeczywiście tak jest, że RAZ i Michnik to duet szołbizowy, który istnieje we wzajemnej zależności. Fajnie RAZowi jechać po Michniku, fajnie mnie to czytać. Ale właśnie przeczytałem "Frajerów" i wiem, że nie tylko o Michniku RAZ pisze.

Siła przekazu dużego medium, jakim jest GW musiała prędzej czy później spotkać się z oporem - takie są prawa natury. W końcu nie mają oni monopolu na prawdę. A skoro tak duży koncentrat jak Agora zatrudnia te setki dziennikarzy, mogą odnosić się do wielu aspektów rzeczywistości. Zatem jest jeszcze dużo miejsca dla tych, którzy chcą na kieliszek chleba zarobić stanowiąc opozycję do tez głoszonych na łamach GW.

Pamiętam, jak w 1995 roku popracowałem jako reporter w dziale miejskim Expressu Wieczornego (gazetka już nie istnieje). Po pierwszych trzech tygodniach, kiedy musiałem mozolnie wyszukiwać tematy, zacząłem w tematach tonąć. Wtedy po raz pierwszy zetknąłem się z zagadnieniem pt. kreowanie rzeczywistości przez dziennikarzy. Dużo ważniejsze jest ustalenie, o czym dana gazeta nie pisze. A na tym jedzie RAZ - wytyka GW ignorowanie pewnych spraw, pewnych ludzi. I bardzo dobrze. A czy GW ignoruje ich z powodów ideolo, czy przez nieuwagę w zalewie faktów, to ustalą kiedyś historycy.

Z drugiej strony jak sobie przypomnę, jak Michnik się na łamach GW spotkał z Dalaj-lamą, to mnie śmiech ogarnia. Cały ten ni to wywiad ni to pogawędka starszych panów składał się z hołdów, jakie Dalaj-lama składał wnikliwości sądów, przenikliwości spostrzeżeń Redaktora. Co jakiś czas nie mógł się powstrzymać i zwracał się do Michnika "Jest pan bardzo mądrym człowiekiem" itede.

EDITH: poprawka. Zrobił to tylko raz.

Ciekawe, czy biuro prasowe Dalaj-lamy dostało artykuł do autoryzacji ;-)

PS. A na zdjęciu był Michnik z katakiem na szyi i Dalaj-lama uniżenie ściskający mu dłoń (Dalaj-lama generalnie zachowuje się uniżenie). Podpis wyjaśniał, że katak jest wręczany w dowód szacunku. Nie wyjaśniał tylko, że rytuał polega na tym, że to Michnik wręczał katak, a Dalaj-lama mu go oddawał :-)
Nondum lingua suum, dextra peregit opus.

Awatar użytkownika
Korowiow
Ośmioł
Posty: 657
Rejestracja: wt, 25 paź 2005 13:59

Post autor: Korowiow »

freemind pisze:Obejrzałem ten Ring i... Nie wiem czemu to ma służyć. Parafrazując pana z Rejsu: "Program o rozrywce, kulturze, sztuce". I jeszcze te Leszcze. I kabarety, jakże śmieszne. Kicha. Ali G. czy Szymon Majewski mają ciekawsze programy :)
Zainteresowaniu ludzi kulturą, każdy może znaleźć coś dla siebie- tak, iż ktoś, kto nie siedzi w literaturze może sobie piosenkarzy pooglądać, czy kabarety(nawet lubię Kabaret Młodych Panów) i nie czuje się... leszczem(prawde rzekszy- sam nie znam większości pisarzy, których RAZ zaprasza). Przydałoby się, żeby coś wreszcie o fantastyce było wspomniane(nie tylko półsłówkami)!
Zjednoczony blok wszelkiego wstecznictwa

Awatar użytkownika
Ika
Oko
Posty: 4256
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:26

Post autor: Ika »

He, he :) Gdyby było wspominane o fantastyce w pełnym wymiarze, to jeszcze by zmienili prowadzącego. A do tego prowadzący nie może dopuścić. Zapewne, prędzej by przyznał, że żadnej fantastykie w Polsce ni mo. :)))
Im mniej zębów tym większa swoboda języka

Awatar użytkownika
Korowiow
Ośmioł
Posty: 657
Rejestracja: wt, 25 paź 2005 13:59

Post autor: Korowiow »

fantastyce w pełnym wymiarze. A cóż to znaczy?
Zjednoczony blok wszelkiego wstecznictwa

Awatar użytkownika
Ika
Oko
Posty: 4256
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:26

Post autor: Ika »

Całym zdaniem :P
Od początku do końca programu :P
Wybierz sobie.
Im mniej zębów tym większa swoboda języka

Krwawy Rysiek

Post autor: Krwawy Rysiek »

Kinga Dunin i ktoś tam jeszcze w Wyborczej zrobili z RAZa totalnego oszołoma, który między innymi wymyślił sobie jakieś problemy Europy z islamską imigracją w przyszłości :) Kto okazał się trafniejszy w diagnozowaniu nie chce mi się nawet palcem wskazywać ;)
Z drugiej strony pamiętam tekst RAZa, w którym ten, z właściwą sobie pewnością wieszczył rychły krach polityki "wielokuturowego tygla" w USA. Krajem, który podawał jako przykład znakomitego przeprowadzania asymilacji imigrantów, była (UWAGA UWAGA) Francja! Koronnym argumentem miała być obowiązkowa nauka języka francuskiego. Jak widać, po spalonych samochodach na paryskich przedmieściach, nie wypaliło.

Pewnie nie zwracałbym na to uwagi, ale RAZ traktuje z buta wszystkich, którzy myślą inaczej niż On. W takim układzie porażka nabiera dodatkowego blasku :)

Awatar użytkownika
Lafcadio
Nexus 6
Posty: 3193
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 17:57

Post autor: Lafcadio »

Ja mam śmiałość to panu powiedzieć, bo pan mi wie pan co pan mi może? Pan mi nic nie może. Bo ja jestem z wodociągów.

Awatar użytkownika
flamenco108
ZakuŻony Terminator
Posty: 2229
Rejestracja: śr, 29 mar 2006 00:01
Płeć: Mężczyzna

Post autor: flamenco108 »

Raczej nie polemiczny, jeno zgodny. Obaj narzekają na stan czegoś, czego reguły ustala rynek. W ten sposób RAZ trochę chyba sobie zaprzecza, ale z drugiej strony pisze tu o sprawach, które, jak sam przyznaje, traktuje emocjonalnie.
Nondum lingua suum, dextra peregit opus.

Awatar użytkownika
Korowiow
Ośmioł
Posty: 657
Rejestracja: wt, 25 paź 2005 13:59

Post autor: Korowiow »

Krwawy Rysiek pisze:
Z drugiej strony pamiętam tekst RAZa, w którym ten, z właściwą sobie pewnością wieszczył rychły krach polityki "wielokuturowego tygla" w USA. Krajem, który podawał jako przykład znakomitego przeprowadzania asymilacji imigrantów, była (UWAGA UWAGA) Francja! Koronnym argumentem miała być obowiązkowa nauka języka francuskiego. Jak widać, po spalonych samochodach na paryskich przedmieściach, nie wypaliło.

Pewnie nie zwracałbym na to uwagi, ale RAZ traktuje z buta wszystkich, którzy myślą inaczej niż On. W takim układzie porażka nabiera dodatkowego blasku :)
Nie każdy ma zawsze racje(a RAZ miewa ją, oj mniewa- mnie zatkało jak w 2004 czytałem "Źródło bez wody", iż tekst sprzed kilkunastu lat może być aż tak aktualny), a że temperament każe mu agresywnie bronić swoich poglądów- w sumie lepsze to, niż wyznania zasmuconego męczennika. No i w każdym razie jest mniej apodyktyczny niż choćby Łysiak.
Zjednoczony blok wszelkiego wstecznictwa

Awatar użytkownika
Lafcadio
Nexus 6
Posty: 3193
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 17:57

Post autor: Lafcadio »

Recenzja-dwugłos Michnikowszczyzny. A tam taki cytacik:
"Ringu" już nie prowadzi
Dawno nie oglądałem. To prawda? Kto go zastąpił? I jaka jest oficjalna wersja odejścia RAZa?
Ja mam śmiałość to panu powiedzieć, bo pan mi wie pan co pan mi może? Pan mi nic nie może. Bo ja jestem z wodociągów.

Nocta
Pćma
Posty: 254
Rejestracja: sob, 18 cze 2005 16:15

Post autor: Nocta »

To prawda. Bodaj na swoim blogu RAZ napisał, że rozstaje się z telewizją, bo ma wrażenie, że telewizja nie tego po nim oczekiwała co dostałą, to znaczy, że jako prowadzący taki program był stanowczo za mało drapieżny. On sam, jeśli dobrze pamiętam, napisał też, że nie potrafił się odnaleźć w tym medium. Kto za niego nie wiem.
Pieniądz gorszy wypiera pieniądz lepszy.
M. Kopernik
W co wierzą debile?

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 20007
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Podobno Paweł Paliwoda. Ten, który 5 lutego w Ringu dyskutował z Mazowieckim-juniorem.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

ODPOWIEDZ