Rafał A. Ziemkiewicz - Młot na pindy

czyli o naszych albo cudzych autorach i ich dziełach - wszystko co chcielibyście wiedzieć, a o co (nie)boicie się zapytać

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Przeczytałem Ognie na skałach. Zdecydowanie najsłabsza ze znanych mi powieści RAZ-a (a chyba niczego nie przeoczyłem?). Pomysł niby niezły... Ale trzeba być nie lada mistrzem, żeby to rozciągnąć do rozmiarów powieści, bo powinno się zamknąć w opowiadaniu, nabrać większej zwartości. Jeśli chodzi o język, konstrukcję poszczególnych epizodów - owszerm, znać rękę profesjonalisty... Ale to nie to, czego bym oczekiwał. Zdecydowanie wolę jego political fiction, chociaż tam raz po raz natrafiam na coś, co mnie wkurza - ale ona jest mocna, pełnokrwista. A Ognie... - jednak dość nijakie.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Lafcadio
Nexus 6
Posty: 3193
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 17:57

Post autor: Lafcadio »

Pod tym adresem można przeczytać chat z RAZem. Być może ktoś przeoczył ';]
Ja mam śmiałość to panu powiedzieć, bo pan mi wie pan co pan mi może? Pan mi nic nie może. Bo ja jestem z wodociągów.

Awatar użytkownika
Hipolit
Klapaucjusz
Posty: 2070
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:09

Post autor: Hipolit »

Ależ serdeczne dzięki. Przeczytałem. Chyba się starzeję, bo jakoś mnie pan RAZ, nie zaskoczył również i tym razem ;)
Pozdrawiam
Hipolit
Navigare necesse est, vivere non est necesse

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

jakom ostatnio pan napisał książke i jaki nosiła tytół ta książka
Literatura, a przynajmniej wiedza o jej istnieniu, zbładziła pod...
Albo nie, nie obrażajmy nikogo ze względu na miejsce zamieszkania, bo to sprzeczne z konstytucją.
Hipolit pisze: Chyba się starzeję, bo jakoś mnie pan RAZ, nie zaskoczył również i tym razem ;)
A kogo on jeszcze i czym on może zaskoczyć?
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Lafcadio
Nexus 6
Posty: 3193
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 17:57

Post autor: Lafcadio »

Alfi pisze:
jakom ostatnio pan napisał książke i jaki nosiła tytół ta książka
Literatura, a przynajmniej wiedza o jej istnieniu, zbładziła pod...
Wiedzia o czymś takim jak poprawna polszczyzna zbłądziła chyba dalej ;]
Alfi pisze:A kogo on jeszcze i czym on może zaskoczyć?
Ostatnie powieści mu wychodziły ;]
Ja mam śmiałość to panu powiedzieć, bo pan mi wie pan co pan mi może? Pan mi nic nie może. Bo ja jestem z wodociągów.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Lafcadio pisze:
Alfi pisze:A kogo on jeszcze i czym on może zaskoczyć?
Ostatnie powieści mu wychodziły ;]
Które?
Ognie na skałach są - powiedzmy - takie sobie. Worożycha - na razie byt wirtualny, nie wiadomo, kiedy będzie (o ile wiem, gdzieś w sieci są fragmenty, co z całością?). O ile czegoś nie przeoczyłem, to poprzednia nowa powieść RAZ-a ukazała się jeszcze w ubiegłym tysiącleciu. Po roku 2000 ukazał się tylko zbiór opowiadań... Aha, zapomniałem o powieści Ciało obce, które jakoś niczyjego entuzjazmu nie wzbudziło.
Z powyższego wynika, że od kilku lat RAZ tworzy głównie "baśnie z tysiąca i jednej nocy", czyli felietonistykę polityczną.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Lafcadio
Nexus 6
Posty: 3193
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 17:57

Post autor: Lafcadio »

Alfi pisze:Ognie na skałach są - powiedzmy - takie sobie.
Pozytywnie się wyróżnia na tle polskiej fantasy.
Alfi pisze:Aha, zapomniałem o powieści Ciało obce, które jakoś niczyjego entuzjazmu nie wzbudziło.
Mój wzbudziło. I kilku innych też :)
Ja mam śmiałość to panu powiedzieć, bo pan mi wie pan co pan mi może? Pan mi nic nie może. Bo ja jestem z wodociągów.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Lafcadio pisze:
Alfi pisze:Ognie na skałach są - powiedzmy - takie sobie.
Pozytywnie się wyróżnia na tle polskiej fantasy.
Fakt. Szczególnie na tle takich dzieł jak Szerglvar.
Alfi pisze:Aha, zapomniałem o powieści Ciało obce, które jakoś niczyjego entuzjazmu nie wzbudziło.
Lafcadio pisze:Mój wzbudziło. I kilku innych też :)
Pełno nas, a jakoby nikogo nie było ;-)?
Jednak przeważały opinie mało entuzjastyczne. I to ze strony ludzi, których o brak przychylności dla autora trudno posądzać.
Ogólnie biorąc, to już nie jest to, co powieści czy opowiadania z lat 90. Zastanawiam się czasem, czy on nie pisze teraz tak na wszelki wypadek, żeby czytelnicy nazwiska nie zapomnieli... Chyba jednak czuje się przede wszystkim żołnierzem frontu ideologicznego... chciałem powiedzieć, publicystą.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Farnese
Mamun
Posty: 186
Rejestracja: czw, 22 cze 2006 12:27

Post autor: Farnese »

TVP1 ma zamiar wprowadzić od jesieni nowy program - "Ring" prowadzony przez Ziemkiewicza. Ciekawa jestem co z tego wyniknie i już ostrzę sobie ząbki :)
"Nie zaglądaj do cudzego stołu, bo ci oczy zjedzą" by Maximus;)

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Farnese pisze:TVP1 ma zamiar wprowadzić od jesieni nowy program - "Ring" prowadzony przez Ziemkiewicza. Ciekawa jestem co z tego wyniknie i już ostrzę sobie ząbki :)
Wyniknie ilustracja do sentencji Empedoklesa: Jeżeli jakaś myśl zasługuje, by ją wypowiedzieć, zasługuje również, by ją powtórzyć. Cytuję Empedoklesa zawsze wtedy, kiedy ktoś mi zwaraca uwagę, że się powtarzam :-).
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Farnese
Mamun
Posty: 186
Rejestracja: czw, 22 cze 2006 12:27

Post autor: Farnese »

Faktycznie się powtórzyłam. Wszystko przez brak czasu na czytanie wszystkich postów na forum ;)
"Nie zaglądaj do cudzego stołu, bo ci oczy zjedzą" by Maximus;)

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Farnese pisze:Faktycznie się powtórzyłam. Wszystko przez brak czasu na czytanie wszystkich postów na forum ;)
Ja miałem na myśli powtarzanie się u RAZ-a. A on się powtarza dość często.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

No, za chwilę Ring. Oby bez ciosów poniżej pasa. A RAZ potrafi bić poniżej pasa tak finezyjnie, że niełatwo zauważyć...
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Farnese
Mamun
Posty: 186
Rejestracja: czw, 22 cze 2006 12:27

Post autor: Farnese »

Mmmmmm.....fajnych ma gości, to może być ciekawe :D
Że też im się w głowach nie kręci :)


*jak ja się ciesze, że mam komp i tv w jednym pokoju :DDDDD
"Nie zaglądaj do cudzego stołu, bo ci oczy zjedzą" by Maximus;)

Awatar użytkownika
Lafcadio
Nexus 6
Posty: 3193
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 17:57

Post autor: Lafcadio »

Niegłupie. Szkoda, że nie mam tv i kompa w jednym pokoju :D Ani tv w kompie ;]
Ale nawet ciekawe. Sądze, że będę oglądać. Zobaczymy co dalej i jakie tematy będą.
Ja mam śmiałość to panu powiedzieć, bo pan mi wie pan co pan mi może? Pan mi nic nie może. Bo ja jestem z wodociągów.

ODPOWIEDZ