Brakuje tu Lema

czyli o naszych albo cudzych autorach i ich dziełach - wszystko co chcielibyście wiedzieć, a o co (nie)boicie się zapytać

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Nie wiedziałem, gdzie to wrzucić, w końcu zdecydowałem się tutaj, bo sprawa o Lema zahacza. Chodzi o Dona DeLillo, którego znam tylko ze słyszenia. Na forum Cafard Cosmique znalazłem opinię, że jedna z jego powieści jest inspirowana Głosem Pana, wręcz wtórna. Co ciekawe, tytułu nie mogę wyguglać w bibliografiach DDL. Francuski przekład jest zatytułowany L'Etoile de Ratner (Gwiazda Ratnera). Ktoś zna może? Chyba ten tytuł to radosna twórczość francuskiego tłumacza, bo jako się rzekło, powieść DDL z nazwiskiem Ratner w tytule nigdzie nie jest wymieniana.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
taki jeden tetrix
Niezamężny
Posty: 2048
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 20:16

Post autor: taki jeden tetrix »

Sprawdź swojego Gugla, widocznie szwankuje:
Gwiazda Ratnera jak w mordę lał...
Streszczenie faktycznie mogłoby nasuwać lemowskie parantele, bez czytania trudno się wypowiedzieć, a żaden z Amazonowych recenzentów takowych nie wykrył (bo to fani DeLillo, a nie Lema...).
"Anyone who's proud of their country is either a thug or just hasn't read enough history yet" (Richard Morgan, Black Man)
"Jak ktoś chce sypiać ze skunksami, niech nie płacze, że mu dzieci śmierdzą" (Etgar Keret)

Awatar użytkownika
Borsuk
Ośmioł
Posty: 609
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:12
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Borsuk »

All those moments will be lost in time...

Anonymous

Post autor: Anonymous »

Ebola pisze:Fundamentalne, regulujące najważniejsze aspekty życia (sprawnego funkcjonowania) każdej społeczności, w zasadzie nie podlegają zmianom. Obecnie obowiązujące nie różnią się od "jaskiniowych". Mają na celu eliminowanie zachowań, zagrażających istnieniu grupy, plemienia, narodu czy całego gatunku.
Wg mnie podlegaja. Sytuacja zewnętrzna ogólnie to powoduje. Stopniujesz kategorie ilościowe (grupa, plemie, naród, gatunek). To się rozmywa. Naród/obywatelstwo już jest niejasne (np. USA albo UE - jest różnica ilościowa w porównaniu z jakimś małym kraikiem i w zasadzie sprowadza się to do norm prawnych które też są zróżnicowane), plemiona nie istnieja praktycznie, gatunek jest pojęciem abstrakcyjnym i nikt się nim nie przejmuje za bardzo (i to się pogarsza cały czas, np. nakłady na badania kosmosu kontra medycyna). Można mówić o istnieniu grupy pracowniczej czy jakoś tak (w rzeczywistości w rozwiniętych krajach sprowadza się to do ekonomii) albo relacjach między jednostkami - jakieś bardzo fundamentalne są tu faktycznie w miare stałe np. brak zgody na zabijanie (pewne różnice będą np. aborcja / okolice). Jeżeli nastąpi w przyszłości efekywna ekspansja w kosmos to ulegnie to dalszeu rozmyciu (bazowe np. brak zgody na zabijanie zostanie bo sie nie zbierze załogi, reszta będzie kwestią kompromisu i umowy) bo jak będziesz efektywnie egzekwował np. zakaz prób genetycznych (wg mnie zresztą bzdurny ale to szeroki i w zasadzie inny temat). Pozatym progiem cywilizacyjnym będzie lot pozasystemowy na samowystarczalnym statku (jeżeli dojdzie do niego) i jednocześnie będzie to próg fundamentalych zmian społecznych.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Nie wrzucam linka, ale wklejam tekst, bo warto. W końcu nie codziennie dowiadujemy się o Lemie takich rewelacji. I to z nie byle jakiego źródła: kilka lat temu Maleńczuk ogłosił się przecież intelektualistą...

W zeszłym roku wydał z Homo Twist album "Demonologic", który - jak łatwo zorientować się po tytule - opowiadał o demonach, a przy jego okazji głosił swój "intelektualny satanizm". Później w jednym z wywiadów przyznał, że przeszedł na islam. Niedawno do sklepów trafił jego solowy album "Cantigas De Santa Maria", poświęcony cudom Matki Boskiej. Czy Maciej Maleńczuk, bo o nim mowa, wpadł w religijną schizofrenię?

- Schizofrenia to za mało. To jest polifrenia! Religii jest wiele, w Afryce bez żadnego wysiłku adaptuje się kolejne religie i nie ma sprawy.

- Gdzieś, w pewnym momencie mój agnostycyzm zaczął mnie uwierać.
Ja - przynajmniej w tych sprawach - byłem co najmniej sceptykiem. I w dalszym ciągu uważam, że tego [tzn. Boga - przyp. red.] nie ma. Ale to nie znaczy, że nie mogłem nagrać takiej płyty.

- Sztuka sakralna, sztuka religijna była od zawsze. Zawsze kościół zlecał, kościół płacił. W tym przypadku kościół mi nie płacił. Do pewnego stopnia to ja płacę kościołowi.

- Wziąłem się za sztukę sakralną z przyczyn artystycznych zdecydowanie. A w rezultacie, jak już to zrobiłem, to się nawet trochę nawróciłem (śmiech).

- Stwierdziłem to jako 46-letni człowiek - być może to jest klimakterium, być może moją ostatnią miłością jest ksiądz, być może każdy stary człowiek... - tłumaczy.

- Przez lata uprawiałem agnostycyzm. Dalej uważam, że tego nie ma i wiem, że tego nie ma! To jest jak u Stanisława Lema: to nie jest kwestia czy ja wierzę, czy nie wierzę. Jak wiem! Ale takie rzeczy się robi. Lem też napisał "Władcę much" i odnosił się tam do spraw transcendentalnych.

- Na tym etapie, na którym jestem, mogę powiedzieć - poprzez ten islam przez który przeszedłem (śmiech) i inne rzeczy - że Boga nie ma, ale cuda się zdarzają.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Coleman
Wampir
Posty: 3097
Rejestracja: wt, 14 cze 2005 16:41

Post autor: Coleman »

To znaczy, ze Golding dostal Nobla za Imie rozy?
FTSL
You and me, lord. You and me.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Coleman pisze:To znaczy, ze Golding dostal Nobla za Imie rozy?
FTSL
Ewentualnie za Narrenturm ;-).
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

O proszę, taką monografię wydał właśnie Uniwersytet Wrocławski:

O poznaniu w twórczości Stanisława Lema autorstwa Macieja Płazy jest pierwszym tak obszernym, syntetycznym opracowaniem problematyki epistemologicznej w twórczości jednego z najważniejszych polskich pisarzy ubiegłego stulecia. Przedstawia poznanie jako problemowe centrum pisarstwa Lema, organizujące jego wewnętrzną ewolucję, decydujące o doborze struktur gatunkowych i stylów, a także o jego miejscu w XX-wiecznej filozoficznej, antropologicznej i literackiej dyskusji na temat człowieka, kultury, technologii i przyszłości ludzkiej cywilizacji. Stanisław Lem został potraktowany jako myśliciel o niezrównanej erudycji, z jednakową łatwością posługujący się zarówno twardym filozoficznym dyskursem, jak i konwencjami literackimi, a także śmiały reformator współczesnej prozy. Oprócz analiz poszczególnych tekstów ważne miejsce zajmuje w książce omówienie filozoficznych i literackich kontekstów, w jakich rozgrywała się kilkudziesięcioletnia przygoda poznawcza Stanisława Lema.

Na online bedzie zaraz info o spotkaniu z autorem.
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
taki jeden tetrix
Niezamężny
Posty: 2048
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 20:16

Post autor: taki jeden tetrix »

Jak nic, zaraz pójdą za ciosem i ktoś się doktoryzuje na temat: "O Poznaniu w twórczości Małgorzaty Musierowicz"...
"Anyone who's proud of their country is either a thug or just hasn't read enough history yet" (Richard Morgan, Black Man)
"Jak ktoś chce sypiać ze skunksami, niech nie płacze, że mu dzieci śmierdzą" (Etgar Keret)

Awatar użytkownika
Romek P.
Pćma
Posty: 244
Rejestracja: wt, 30 sie 2005 21:05
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Romek P. »

Ebola pisze:O proszę, taką monografię wydał właśnie Uniwersytet Wrocławski: [...]
To może być rzeczywiście interesująca książka. A nie wiesz, czy ona będzie szerzej dostępna, czy tylko na miejscu, we Wrocławiu?
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl

Awatar użytkownika
Karola
Mormor
Posty: 2032
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 23:07

Post autor: Karola »

Dopytujemy się w wydawnictwie i podzielimy się szerszą wiedzą.
A, i spotkanie będzie w Krakowie. Info na naszym onlajnie.
Indiana Jones miał brata. Nieudacznika rodem z Hiszpanii. Imię brata nieudacznika brzmiało Misco. Misco Jones.

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Post autor: A.Mason »

taki jeden tetrix pisze:Jak nic, zaraz pójdą za ciosem i ktoś się doktoryzuje na temat: "O Poznaniu w twórczości Małgorzaty Musierowicz"...
Takze mnie zdziwilo, ze wroclawska uczelnia wybiera sobie temat o Poznaniu, a calosc ma miec premiere w Krakowie...

--
________

Szanowny nieboszczyku! Lekarze sa cymbaly.
R.Rolland - "Colas Breugnon"

Awatar użytkownika
Karola
Mormor
Posty: 2032
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 23:07

Post autor: Karola »

O poznaniu w twórczości Lema - obiecane szczegóły:

W piątek odbędzie się premiera książki Macieja Płazy i wówczas kosztować będzie 40 zł - jest to cena promocyjna, która obowiązywać będzie jedynie w czasie Targów Książki w Krakowie. Książkę będzie można kupić na stoisku nr B 55 na terenie Targów, bądź też w czasie spotkania z Autorem.

Od przyszłego tygodnia książka będzie dostępna w sprzedaży na stronie www.wuwr.com.pl oraz w dobrych księgarniach na terenie całego kraju. Adresy księgarni współpracujących z Wydawnictwem na podstronie http://www.wuwr.com.pl/F-ksieg.asp . Poza Targami cena detaliczna książki wynosić będzie 45 zł.
Indiana Jones miał brata. Nieudacznika rodem z Hiszpanii. Imię brata nieudacznika brzmiało Misco. Misco Jones.

Awatar użytkownika
baron13
A-to-mistyk
Posty: 3516
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 09:11

Był Stanisław Lem.

Post autor: baron13 »

Chciałem o tym przypomnieć. Nie wiem gdzie wrzucić temat, wrzuciłem tu. Nie w celu zapalenia świeczki, a raczej przypomnienia sobie: był Lem.

wpis moderatora:
Ebola: Przerzuciłam Baronie, bo sobie myślę, ze tu będzie dobrze

Awatar użytkownika
Lafcadio
Nexus 6
Posty: 3193
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 17:57

Post autor: Lafcadio »

Dziś pierwsza rocznica śmierci Lema.
Ja mam śmiałość to panu powiedzieć, bo pan mi wie pan co pan mi może? Pan mi nic nie może. Bo ja jestem z wodociągów.

ODPOWIEDZ