Balony, smoki, historia - czyli Romek Pawlak

czyli o naszych albo cudzych autorach i ich dziełach - wszystko co chcielibyście wiedzieć, a o co (nie)boicie się zapytać

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Romek P.
Pćma
Posty: 244
Rejestracja: wt, 30 sie 2005 21:05
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Romek P. »

taki jeden tetrix pisze:"Ciekawe" to wieloznaczne słowo jest :D
Teść koleżanki mówi o "ciekawych" potrawach, kiedy uzna inne przymiotniki za nieparlamentarne i godzące w cześć kucharza...
Wszystko prawda. Ale należy pamiętać, że łatwiej krytykować niż samemu coś zrobić, a poza tym, dystans się przydaje :)

No cóż, kto nie kupi z powodu okładki, sam sobie będzie winien :D
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl

Awatar użytkownika
Coleman
Wampir
Posty: 3097
Rejestracja: wt, 14 cze 2005 16:41

Post autor: Coleman »

Aczkolwiek ja bym zaryzykowal takie niesmiale twierdzenie, ze z ladna okladka ksiazke mogloby za to kupic tych paru zapalencow wiecej, ktorzy na przyklad o RPawlaku nie slyszeli, ale weszli do ksiegarni zastanawiajac sie, co by tu, panie, moze wybrac. Ta zaprezentowana jakos nie zacheca...
You and me, lord. You and me.

Awatar użytkownika
Korowiow
Ośmioł
Posty: 657
Rejestracja: wt, 25 paź 2005 13:59

Post autor: Korowiow »

Romek P. pisze: Wszystko prawda. Ale należy pamiętać, że łatwiej krytykować niż samemu coś zrobić, a poza tym, dystans się przydaje :)
Ech, ty stary sofisto. Ja powtarzam- takie to trochę bez jaj. Taki ryczerz na takim koniu mógłby byc okładka do dosłownie każdej książki fantasy i do mosy rzeczy historycznych. A my się o ciebie troszczymy- chcemy, cobyś wszystko miał najlepsze.
Chociaż jak sobie tera zyrkam na ową ilustrację, to nic jej zarzucic nie można. Choć ja, przez łancuch skojarzeń, ubzdurałem sobie, że niezła byłaby okładka w czerwonej tonacji( to nie z powodu komunizmu, a krwi- uspokajam Colemana)
Zjednoczony blok wszelkiego wstecznictwa

Awatar użytkownika
Romek P.
Pćma
Posty: 244
Rejestracja: wt, 30 sie 2005 21:05
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Romek P. »

Korowiow pisze:Ech, ty stary sofisto. Ja powtarzam- takie to trochę bez jaj. Taki ryczerz na takim koniu mógłby byc okładka do dosłownie każdej książki fantasy i do mosy rzeczy historycznych. A my się o ciebie troszczymy- chcemy, cobyś wszystko miał najlepsze.
Dzięki :) Ja też bym chciał. Coleman ma trochę racji. Ale z drugiej strony patrzę na to nie w sposb idealistyczny, tylko praktyczny, tj. porównałem swoja okładkę z innymi, które pojawią się w najbliższych miesiącach. I nie uważam, żeby ta była szczególnie paskudna na ich tle :)

Mnie np. cieszy, że ona nie ma cech typowych dla głupiej fantasy. To mi nie odstręczy ludzi sięgającch po beletrystykę historyczną, a nie lubiących fantastyki, fantasy zaś w szczególności :)
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl

Awatar użytkownika
Korowiow
Ośmioł
Posty: 657
Rejestracja: wt, 25 paź 2005 13:59

Post autor: Korowiow »

No- paskudna ona w ogóle nie jest. I rzeczywiście dobrze, że nie jest w stylu amerykańskich okładek fantasy. A planujesz na bliską przyszłość jakieś publikacje w prasie?
Zjednoczony blok wszelkiego wstecznictwa

Awatar użytkownika
Romek P.
Pćma
Posty: 244
Rejestracja: wt, 30 sie 2005 21:05
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Romek P. »

Korowiow pisze:No- paskudna ona w ogóle nie jest. I rzeczywiście dobrze, że nie jest w stylu amerykańskich okładek fantasy. A planujesz na bliską przyszłość jakieś publikacje w prasie?
Za chwilę będzie opowiadanie w NF, właśnie w tych historycznych klimatach. A za następną chwilę, kolejne takie opowiadanie, tyle że - dla odmiany - w SFFiH :)
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl

Awatar użytkownika
Korowiow
Ośmioł
Posty: 657
Rejestracja: wt, 25 paź 2005 13:59

Post autor: Korowiow »

A co do okładek- może ocierała się nieco(nieco!) o kicz, ale strasznie podobała mi się okładka "Sługi bożego" Piekary. A nie wie kto, kiedy nowy "science-fiction"( czy jak się to tera nazywa)
Zjednoczony blok wszelkiego wstecznictwa

Awatar użytkownika
Coleman
Wampir
Posty: 3097
Rejestracja: wt, 14 cze 2005 16:41

Post autor: Coleman »

Romek P. pisze: Mnie np. cieszy, że ona nie ma cech typowych dla głupiej fantasy. To mi nie odstręczy ludzi sięgającch po beletrystykę historyczną, a nie lubiących fantastyki, fantasy zaś w szczególności :)
Spox. Kwestia wydawcy Ci to zalatwi bez bolu :>
FTSL
You and me, lord. You and me.

Awatar użytkownika
Romek P.
Pćma
Posty: 244
Rejestracja: wt, 30 sie 2005 21:05
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Romek P. »

Coleman pisze:Spox. Kwestia wydawcy Ci to zalatwi bez bolu :>
FTSL
Nie masz racji. Obetnie wyłącznie ortodoksyjną część. Ale na tę i tak nie liczyłem.
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl

Awatar użytkownika
Coleman
Wampir
Posty: 3097
Rejestracja: wt, 14 cze 2005 16:41

Post autor: Coleman »

To byl *sakrazm*.

Wytlumacz mi, na jakiej zasadzie ktos, kto nie czyta fantastyki z zasady mialby wziac do reki ksiazke wydana przez wydawnictwo stricte fantastyczne?
You and me, lord. You and me.

Awatar użytkownika
Romek P.
Pćma
Posty: 244
Rejestracja: wt, 30 sie 2005 21:05
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Romek P. »

Coleman pisze:To byl *sakrazm*.
A tego pojęcia, wstyd sie przyznać, nie znam :)
Coleman pisze:Wytlumacz mi, na jakiej zasadzie ktos, kto nie czyta fantastyki z zasady mialby wziac do reki ksiazke wydana przez wydawnictwo stricte fantastyczne?
Ty chyba dawno w kraju nie byłeś. Albo przynajmniej w takich miejscach jak mój Sosnowiec czy Katowice. I to nie jest uszczypliwość, tylko próba zwrócenia ci uwagi, że u nas nowości leżą jako nowości, a nie posegregowane, że to fantastyka, to romans, to wspomnienia... i dokładnie tak to wygląda, że przez jakiś czas książki Fabryki leżą przemieszane z Grocholami i innymi takimi. Oczywiście, równolegle leżą na półkach z fantastyką.

I teraz podchodzi klient do takiej kupy nowości. Jak jest ortodoksem najpierw patrzącym na metkę, logo wydawcy, no to jasne, że odkłada na bok, w głębokim poważaniu mając całą resztę i szuka książek wydawnictwa Jaskinka Platonka, kultowego tu i ówdzie. Ale jeśli jest to czytelnik biorący do ręki powieści historyczne Zyska, czy taką Kostovą, to już jest szansa, że sie zainteresuje moją książką. Szansa, Konrad - ale ona istnieje.

Choć oczywiście ja się nie znam, bo ja tu tylko sprzątam :)

Nawiasem, ta książka nie będzie wyglądać jak typowa fantastyka, ani mieć noty jak w "Przygodach Krwawego Orka" :)

Ale mówiąc uczciwie, nie zamierzam dalej dowodzić, że tak będzie, bo to pokaże przyszłość. Tylko myślę, że jazda stereotypem czasem się nie sprawdza.
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl

Awatar użytkownika
Coleman
Wampir
Posty: 3097
Rejestracja: wt, 14 cze 2005 16:41

Post autor: Coleman »

Alez ja Ci zycze jak najlepiej. I, zeby sie spodobalo, i zeby sie sprzedalo. Tymczasem ta okladka, w polaczeniu z tym wydawnictwem nie wrozy, jak dla mnie, blyskotliwego wybicia sie z getta.
You and me, lord. You and me.

Awatar użytkownika
Korowiow
Ośmioł
Posty: 657
Rejestracja: wt, 25 paź 2005 13:59

Post autor: Korowiow »

Ciekawe torię Colemanie objawiasz, nie powiem. Ale masz pan rację- uważam Romku, że nie powinieneś publikowac w wydawnictwach publikujących jeno durne fantasy spod znaku Korwin- Mikke, Polactwa itp.
Gettowość Fabryki jest dostrzegalna chyba jeno w owym gettcie.
Zjednoczony blok wszelkiego wstecznictwa

Awatar użytkownika
Romek P.
Pćma
Posty: 244
Rejestracja: wt, 30 sie 2005 21:05
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Romek P. »

Dzięki za życzenia, jeśli szczere :)
Nie pisałem o wybiciu się z getta - to inna bajka. Pisałem o tym, że część czytelników nie czytających na codzień fantastyki może sięgnąć po tę książkę, a to inna sprawa.

Nawiasem, żeby nie było tylko o mnie, taki los spotkał np. nową książkę Komudy, że leżała równolegle w działach powieści historycznych i fantastycznych.

Myślę, że nastepuje pewna zmiana i dziś już fantastyka nie jest postrzegana tak getciarsko jak kiedyś, co ma związek wlaśnie z wydawaniem jej przez wydawnictwa głównonurtowe, jak Zysk czy WL nie pod szyldem fantastyki, tylko literatury popularnej w ogóle.
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl

Awatar użytkownika
Romek P.
Pćma
Posty: 244
Rejestracja: wt, 30 sie 2005 21:05
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Romek P. »

Korowiow pisze:Ale masz pan rację- uważam Romku, że nie powinieneś publikowac w wydawnictwach publikujących jeno durne fantasy
:-)
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl

ODPOWIEDZ