Andrzej Ziemiański

czyli o naszych albo cudzych autorach i ich dziełach - wszystko co chcielibyście wiedzieć, a o co (nie)boicie się zapytać

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Poc Vocem
Sepulka
Posty: 70
Rejestracja: śr, 01 lut 2012 19:57
Płeć: Nie znam

Re: Andrzej Ziemiański

Post autor: Poc Vocem »

Jestem miłośnikiem fantasy, przeczytałem całkiem sporo różnych cykli. Achaja ze znanych mi lektur najbliższa jest Malazańskiej Księdze Poległych, trochę dalej są Kroniki Czarnej Kompanii. Niestety jest też zdecydowanie najsłabszą z tych trzech powieści. Nie jestem człowiekiem, który przesadnie zwraca uwagę na logikę, ważniejsza jest umiejętność trzymania klimatu, a z tą niestety u Ziemiańskiego ciężko. Żołnierski humor, który w wyżej wymienionych książkach wywoływał u mnie uśmiech, tutaj wydaje się chamski i prostacki. Ponadto magia jest wyjątkowo mało magiczna, a brak logiki w opisie przemiany w orła powalił nawet mnie, gdy czytałem to po raz pierwszy, a miałem wtedy z 15 lat. Generalnie analizatornia z tego, co pamiętam, ładnie rozprawiła się z pierwszym tomem.

Wreszcie problemem jest narracja. Z początku wszystko jest OK, niestety potem otrzymujemy już tylko inwentaryzację wydarzeń. W dodatku im głębiej w las, tym pomysły na rozwinięcie akcji stają się coraz dziwniejsze.

Mimo to w ostatnie wakacje sięgnąłem po Pomnik Cesarzowej Achai, książkę tak niesamowicie przegadaną jak się tylko da. Kontakt dwóch cywilizacji został opisany nudnie i bardzo schematycznie, sprowadza się do stwierdzenia "w kupie raźniej" i tyle. Zdecydowanie to nie są książki dla mnie, już taki Festung Breslau przypadł mi do gustu znacznie bardziej.

Awatar użytkownika
Achika
Ośmioł
Posty: 609
Rejestracja: pt, 22 sie 2008 09:23

Re: Andrzej Ziemiański

Post autor: Achika »

Facepalm miesiąca: erotyczne fantazje Andrzeja Z. i jakiegoś fotografa jako... akcja fundacji przeciwdziałającej handlowi ludźmi.
https://www.facebook.com/events/1518727135042697/
Było pokolenie X, teraz jest pokolenie Ctrl + X.

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Re: Andrzej Ziemiański

Post autor: Ebola »

Ważne, że cel słuszny. ;>
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1718
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Re: Andrzej Ziemiański

Post autor: jaynova »

Czytał już ktoś czwarty tom Achai?
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

Agarwaen
Dwelf
Posty: 519
Rejestracja: wt, 04 lis 2008 18:57
Płeć: Mężczyzna

Re: Andrzej Ziemiański

Post autor: Agarwaen »

Czytał ktoś poprzednie ? : )

Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1718
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Re: Andrzej Ziemiański

Post autor: jaynova »

No cóż, ja. I czwarty właśnie skończyłem, choć w kilku momentach kartkowałem książkę. Uważam, że jest nieco słabsza od tomu trzeciego, a na pewno od pierwszych dwóch.
- książka jest za długa., akcja ciągnie się i ciągnie
- autor wprowadza za dużo wątków, które tak naprawdę niczemu IMO nie służą - ozdobniki i tyle.
- brakuje tego, co było fajne we wcześniejszych tomach- skutków zderzenia dwóch kultur, poważnych i zabawnych
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

ODPOWIEDZ