Andrzej Ziemiański

czyli o naszych albo cudzych autorach i ich dziełach - wszystko co chcielibyście wiedzieć, a o co (nie)boicie się zapytać

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marchew
Kurdel
Posty: 782
Rejestracja: pn, 17 lip 2006 09:40
Płeć: Mężczyzna

Re: Andrzej Ziemiański

Post autor: Marchew »

Ja chyba jakieś 10 lat temu po prostu przestałem być targetem, nawiązując do tego, co Ebola pisała.
Try not! Do or do not. There is no try.

Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1718
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Re: Andrzej Ziemiański

Post autor: jaynova »

Pierwsza część Achai była chyba najlepiej przemyślana. Druga i trzecia - poziom spadał. "Pomnik"- nie zachwyca.
Popieram Xiri - dużo odgrzewanych tam kawałków.
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Re: Andrzej Ziemiański

Post autor: Ebola »

Xiri pisze:najbardziej zniechęciła mnie fachowa terminologia i dialogi prowadzone w tym stylu w łodzi podwodnej
W (choć chyba mówi się jednak "na") okręcie, Xiri, okręcie podwodnym, jeśli nie gada się o dupach lub innych rzeczach, o których gadają zazwyczaj faceci zamknięci w małym pomieszczeniu na czas dłuższy, na ogól używa się terminologii fachowej.:)
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Re: Andrzej Ziemiański

Post autor: Cordeliane »

Bo każdy wszak wie, że Yellow Submarine to żółty okręt podwodny ;)
<umyka z szatańskim chichotem>
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Re: Andrzej Ziemiański

Post autor: Ebola »

A kto powiedział, że to tłumaczenie jest poprawne? :P
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Re: Andrzej Ziemiański

Post autor: Cordeliane »

Nikt. Tylko wystąpiłam w roli adwokata diabła, bo to się frazeologicznie utarło :)
Swoją drogą, może w tym szczególnym przypadku tłumaczenie było jednak poprawne? Bo okręt to jest wojskowa jednostka pływająca, z tego co pamiętam. Po opanowaniu przez Beatlesów to raczej była jednostka pacyfistyczno-
cywilna ;)
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Re: Andrzej Ziemiański

Post autor: Xiri »

Ebola pisze:
Xiri pisze:najbardziej zniechęciła mnie fachowa terminologia i dialogi prowadzone w tym stylu w łodzi podwodnej
W (choć chyba mówi się jednak "na") okręcie, Xiri, okręcie podwodnym, jeśli nie gada się o dupach lub innych rzeczach, o których gadają zazwyczaj faceci zamknięci w małym pomieszczeniu na czas dłuższy, na ogól używa się terminologii fachowej.:)
Fakt, przepraszam. To był okręt :)
Ale "parasolki wywracające się na drugą stronę" to mnie rozwaliły.

Awatar użytkownika
Kruger
Zgred, tetryk i maruda
Posty: 3413
Rejestracja: pn, 29 wrz 2008 14:51
Płeć: Mężczyzna

Re: Andrzej Ziemiański

Post autor: Kruger »

Ebola pisze:
Xiri pisze:najbardziej zniechęciła mnie fachowa terminologia i dialogi prowadzone w tym stylu w łodzi podwodnej
W (choć chyba mówi się jednak "na") okręcie, Xiri, okręcie podwodnym, jeśli nie gada się o dupach lub innych rzeczach, o których gadają zazwyczaj faceci zamknięci w małym pomieszczeniu na czas dłuższy, na ogól używa się terminologii fachowej.:)
Pamiętam, że Kiwak zawsze piętnował ten tradycyjny w języku potocznym błąd. Byłby z Ciebie dumny, Ebolu!
:)

Na marginesie, jak słusznie zauważono, cywilna wersja (czyli np. batyskaf) będzie jak najbardziej łodzią podwodną (czy raczej statkiem podwodnym) niż okrętem.
"Trzeba się pilnować, bo inaczej ani się człowiek obejrzy, a już zaczyna każdego żałować i w końcu nie ma komu w mordę dać." W. Wharton
POST SPONSOROWANY PRZEZ KŁULIKA

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Re: Andrzej Ziemiański

Post autor: Xiri »

Kruger pisze: Pamiętam, że Kiwak zawsze piętnował ten tradycyjny w języku potocznym błąd. Byłby z Ciebie dumny, Ebolu!
:)
Też to pamiętam. Tyle, że wtedy toczyła się dyskusja o jednostki pływające, czyli statki i okręty.
Po prostu użyłam terminologii Arkach ;p

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Re: Andrzej Ziemiański

Post autor: Cordeliane »

Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Awatar użytkownika
Nieznany
Fargi
Posty: 376
Rejestracja: pt, 11 sty 2008 17:49
Płeć: Mężczyzna

Re: Andrzej Ziemiański

Post autor: Nieznany »

Całkiem niedawno zapoznałem się z "Pomnikiem Cesarzowej Achai" i muszę przyznać, że zastanawiałem się nad wsunięciem do książki, miast zakładki, listka tabletek z kompleksem witamin, ponieważ fabuła była taka anemiczna... zamiast gęstej jak grochówka fabuły (jaką znalazłem w trylogii o Achai, zwłaszcza w pierwszym tomie) dostałem cienki żurek na wodzie, w który autor wrzucił kilka scen mających znaczenie dla ciągłości i jako takiej logiki opowieści. Nieszczególnie lubię, kiedy autor przez pół książki usiłuje przypomnieć mi, "co było w poprzednim odcinku", a niektóre dyskusje bohaterek miały ten właśnie cel i nieco (bardzo) mnie to drażniło. Władowanie w sam środek świata Achai polskiego okrętu podwodnego to już zupełna masakra. Rozumiem, że każdy autor ma prawo do budowy takiego świata, jaki mu się żywnie podoba, pojmuję też lokalny patriotyzm, że jednak Polacy są najlepsi... ale skoro już się odwoływać do mniej lub bardziej współczesnego świata, to raczej bym wysłał za kraniec świata (w przenośni, oczywiście) Japończyków - ci się wpakują wszędzie ze swoimi aparatami fotograficznymi, więc czemu by nie do Arkach? ;-) Bohaterowie, a zwłaszcza bohaterki - słabiutko. Z wieloma żołnierkami Arkach występującymi w trylogii chętnie bym poszedł na wódkę i pohasać na polanie, niekoniecznie w tej kolejności, te z "Pomnika" stanowiły jedynie cień tamtych... no cóż, mimo wszystko przeczytam ciąg dalszy, gdy sie ukaże, ale to już zdecydowanie nie to samo, bardzo nie to samo.
Na prawdę zważam i "naprawdę" piszę razem.
Naprawdę zważam i "na prawdę" piszę osobno.
Moja schizofrenia ma się lepiej, dziękuję.

Awatar użytkownika
Marchew
Kurdel
Posty: 782
Rejestracja: pn, 17 lip 2006 09:40
Płeć: Mężczyzna

Re: Andrzej Ziemiański

Post autor: Marchew »

Nieznany pisze:no cóż, mimo wszystko przeczytam ciąg dalszy, gdy sie ukaże
Zamierzenie spełnione, hajs będzie się zgadzać.
Try not! Do or do not. There is no try.

Awatar użytkownika
Nieznany
Fargi
Posty: 376
Rejestracja: pt, 11 sty 2008 17:49
Płeć: Mężczyzna

Re: Andrzej Ziemiański

Post autor: Nieznany »

Otóż nie bardzo, ponieważ "przeczytam ciąg dalszy" nie jest tożsame z "kupię ciąg dalszy". Większość przeczytanych w mym życiu książek nie posiadałem na własność i to się zapewne nie zmieni w przyszłości, bez względu na jakość prozy i chętkę do pisywania dobrych książek dowolnego autora. Może to zmienić istotna odmiana stanu moich finansów, na przykład wygrana w totka, owszem, ale nie zanosi się na to. Także - raczej hajs się zgadzał nie będzie. I tym optymistycznym akcentem...

:)
Na prawdę zważam i "naprawdę" piszę razem.
Naprawdę zważam i "na prawdę" piszę osobno.
Moja schizofrenia ma się lepiej, dziękuję.

Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1718
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Re: Andrzej Ziemiański

Post autor: jaynova »

Nieznany pisze:Większość przeczytanych w mym życiu książek nie posiadałem na własność
Ja tak samo. Empik rules :)
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Re: Andrzej Ziemiański

Post autor: A.Mason »

Ebola pisze:W przypadku Achai wymagaliśmy od autora, żeby dał nam to, czego akurat nie chciał nam dać.
A ja wlasnie o to mam pretensje, ze Gin chcial! nam dac cos innego. Pierwotnie, na etapie planow, Achaja miala byc dzielem ambitnym. Polaczonym z rozrywka, ale mimo wszystko ambitnym. Nie wiem, kiedy pomysl sie zmienil, ale patrzac na historie kolejnych tomow, mam nieodparte wrazenie, ze zmiana wyniknela glownie z pospiechu. Nikt nie ostudzil zapalu Andrzeja, wiec nawrzucal w ksiazke "wszystkie" swoje pomysly.
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

ODPOWIEDZ