Dawid Juraszek, dla przyjaciół Gustaw G. Garuga

czyli o naszych albo cudzych autorach i ich dziełach - wszystko co chcielibyście wiedzieć, a o co (nie)boicie się zapytać

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gustaw G. Garuga
Psztymulec
Posty: 940
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 11:02
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Gustaw G. Garuga »

Apsik, ale tu kurzu...*

Pragnę niniejszym poinformować wszystkich zainteresowanych tudzież żadnych niezainteresowanych, że od dnia dzisiejszego, tj. 2 marca 2008, w sieci funkcjonuje strona www.juraszek.net . Reszta jest kliknięciem :)

*Tekst otwierający dawno nieotwierany wątek by Tomek Kilian

Awatar użytkownika
Lafcadio
Nexus 6
Posty: 3193
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 17:57

Post autor: Lafcadio »

Fajny pomysł, ale ten pionowy obrazek spod menu dałbym po prawej, bo tak strona razi pustkami.
Idzie do ulubionych tak czy inaczej.

PS. Fajne zdjęcie.
Ja mam śmiałość to panu powiedzieć, bo pan mi wie pan co pan mi może? Pan mi nic nie może. Bo ja jestem z wodociągów.

Awatar użytkownika
Gustaw G. Garuga
Psztymulec
Posty: 940
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 11:02
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Gustaw G. Garuga »

Cieszę się:) A co do pustek, to parę niusów i się wypełnią.

Awatar użytkownika
Lafcadio
Nexus 6
Posty: 3193
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 17:57

Post autor: Lafcadio »

Chodziło mi bardziej o kompozycję :)
Ja mam śmiałość to panu powiedzieć, bo pan mi wie pan co pan mi może? Pan mi nic nie może. Bo ja jestem z wodociągów.

Awatar użytkownika
Gustaw G. Garuga
Psztymulec
Posty: 940
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 11:02
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Gustaw G. Garuga »

Wiem, ale na podstronie Czytelnia czy Publikacje nie razi ta "jednostronność" chyba zbytnio, bo drugą stronę wypełnia treść. Zresztą HTML to nie jest dla mnie bułka z masłem, co ja się napracowałem nad tym co jest... Zresztą zobaczymy - jak głos ludu będzie jednoznacznie na nie, dam stronę do przerobienia jakiemuś specowi;)

Awatar użytkownika
Nieznany
Fargi
Posty: 376
Rejestracja: pt, 11 sty 2008 17:49
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Nieznany »

Wygląd - na tak. :)
Choć ta lewa kolumna mogłaby być szersza i odnośniki do działów mieścić się w jednej linii, np. "Czytelnia" a nie "Czyt- elnia". Ale jeśli taki był zamysł twórcy, to OK. Mnie się podoba. :)

Treść - a to już się obaczy, przeczyta, nie ma tak lekko. ;)
Na prawdę zważam i "naprawdę" piszę razem.
Naprawdę zważam i "na prawdę" piszę osobno.
Moja schizofrenia ma się lepiej, dziękuję.

Awatar użytkownika
Gustaw G. Garuga
Psztymulec
Posty: 940
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 11:02
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Gustaw G. Garuga »

Nie wykluczam pewnych kosmetycznych zmian w pewnym horyzoncie czasowym:)

Awatar użytkownika
Yuki
Furia Bez Pardonu
Posty: 2182
Rejestracja: śr, 22 cze 2005 13:17

Post autor: Yuki »

Mnie się układ strony widzi. Elegancki, nienachalny, wysmakowany w iście orientalny sposób. Pustka potraktowana z należnym szacunkiem :-).
There's some questions got answers and some haven't

Izydor Ingwar I.

Post autor: Izydor Ingwar I. »

Łamane teksty w menu są jak najbardziej w porządku. Tylko ten rysunek pod spodem faktycznie burzy kompozycję i niepotrzebnie przedłuża stronę. Ale duży plus za większą czcionkę - na niektórych stronach można oczy wyjarać gapiąc się w te małe literki, tutaj jest czytelnie i schludnie.

Awatar użytkownika
Gustaw G. Garuga
Psztymulec
Posty: 940
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 11:02
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Gustaw G. Garuga »

Bardzo cieszą mnie Wasze opinie :-) W nieodległym czasie będę chciał wrzucić do czytelni nowy tekst - jaki, to się jeszcze zdecyduje.

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Post autor: Navajero »

No mnie się też stronka podoba. Ale ja się nie znam na informatyczno - internetowych bajerach :P
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Gustaw G. Garuga
Psztymulec
Posty: 940
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 11:02
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Gustaw G. Garuga »

Do podobania się nie trzeba się znać na technikaliach :) A może wręcz przeciwnie - od pewnego specjalisty wiem, że "dobra praktyka" tworzenia stron obejmuje reguły, których nie znałem, tworząc stronę. Sęk w tym, że te reguły są zwykłym internetowcom najzupełniej obojętne!

Awatar użytkownika
flamenco108
ZakuŻony Terminator
Posty: 2229
Rejestracja: śr, 29 mar 2006 00:01
Płeć: Mężczyzna

Post autor: flamenco108 »

Gustaw G. Garuga pisze:Do podobania się nie trzeba się znać na technikaliach :) A może wręcz przeciwnie - od pewnego specjalisty wiem, że "dobra praktyka" tworzenia stron obejmuje reguły, których nie znałem, tworząc stronę. Sęk w tym, że te reguły są zwykłym internetowcom najzupełniej obojętne!
Masz rację, ale tylko częściowo.

Pomijam zasady projektowania lejałtu, że czytamy od góry do dołu i od lewej do prawej, pomijam, że w HTML układ współrzędnych zaczyna się w lewym górnym rogu okna przeglądarki, ale obie wiadomości są ważne dla projektanta - ułatwiają pracę.

Np. w czasach modemów obowiązywała zasada wzięta ze statystyk ruchu, że strona startowa nie może być cięższa (czyli nie może zawierać więcej danych) niż 30kb. Bo cięższe ładowały się dłużej, a jeżeli wyszukiwana strona ładowała się dłużej niż 30sek, jej oglądalność spadała bodaj o 70%. Ta reguła dalej działa, zmieniły się przecież tylko parametry - oczekujemy, że strona będzie się ładować najwyżej kilka sekund.

Inną "techniczną" regułą projektowania jest "zasada trzech klików", równie stara jak poprzednia. Obowiązuje bez zmian, a oparta jest o podobne doświadczenie spadku oglądalności wobec konieczności zbyt długiego poszukiwania informacji - stąd przecież niesamowita kariera google, które w tajemniczy sposób na samą górę potrafi wyświetlić dokładnie to, czego szukamy ;-)

Jest też parę reguł, które rzeczywiście są techniczne i odbiorcy wydają się obojętne, dopóki się nad tym nie zastanowi, lub nie stanie się wprawnym (a co za tym idzie, kapryśnym) internautą - zastosowanie grafik i plików flasha do nawigacji po stronie odbiera możliwość swobodnego organizowania sobie wyświetlania materiału w przeglądarce, strony wykonane we flashu w ogóle odbierają odbiorcy wszelkie możliwości poza odbiorem as-is.

I wreszcie reguły naprawdę odbiorcy obojętne, chyba, że okaże się, że jego przeglądarka nie potrafi poprawnie wyświetlić materiału ;-)

A'propos, dlaczego masz tam coś takiego:
<meta content="text/html; charset=ISO-8859-1"
http-equiv="content-type">
Polskie strony używają ISO-8859-2, a ostatnio coraz popularniejsze jest UTF-8. Twoja strona kodowa nie wzięła się znikąd, jestem ciekaw, dlaczego akurat to jest tak?

EDYTA:
Taki mądry jestem, bo w firmie właśnie jesteśmy w trakcie prac nad nową stroną www ;-)
Nondum lingua suum, dextra peregit opus.

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

Tradycyjnie pozostaje mi zgodzić się całkowicie z Flamenco.

A co do kodowania - to pewnie to z jedynką na końcu było ustawieniem standardowym w programie do tworzenia strony. Ja używam NVu i tam tak jest. W Front Pejdżu też jeśli mnie pamięć nie myli. Więc jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy, że to ważny parametr, to możesz to po prostu przeoczyć.

A z takich zasad ważnych to jeszcze należy pamiętać o szerokości maksymalnej dla bloku tekstu. Łamanie tekstu na szpalty nie wzięło się znikąd i ma to spore znaczenie dla ułatwiania procesu czytania. Nie gubią się wtedy linijki po prostu. Też warto o tym pamiętać ;)
(Nie jest to uwaga kierowana do Twojej strony, bo nawet nie sprawdzałem jak masz to ustawione, tylko taka ogólna zasada.)
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Awatar użytkownika
Gustaw G. Garuga
Psztymulec
Posty: 940
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 11:02
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Gustaw G. Garuga »

Używałem Mozilli. Jeżeli to kodowanie może spowodować problemy, to zmienię tę 1 na 2. A może spowodować?

A wracając do 'dobrej praktyki', to konkretnie chodziło o to, że do utworzenia strony użyłem tabelek, a nie divów, cokolwiek to jest;-)

ODPOWIEDZ