Zwariowane eksperymenty

czyli udowodnione lub nie zjawiska, względnie cuda-niewida oraz inne przejawy aktywności obcych

Moderator: RedAktorzy

Awatar użytkownika
baron13
A-to-mistyk
Posty: 3516
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 09:11

Post autor: baron13 »

Przesył informacji nie musi się wiązać z przenoszeniem jakiejkolwiek energii. Jeśli na siatkę sterującą lampy (triody) wpłynie jakiś ładunek to , przy zachowaniu ujemnego potencjału siatki, odbierzemy z niej dokładnie taki sam ładunek, podczas gdy prąd anody może się zmienić wielokrotnie.

Awatar użytkownika
Millenium Falcon
Saperka
Posty: 6212
Rejestracja: pn, 13 lut 2006 18:27

Post autor: Millenium Falcon »

Marcin Robert pisze:Łatwiej jest uciec niż wysunąć jakieś argumenty. ;-)
ROTFL
Jaki samokrytycyzm...
A nie miałeś Ty przypadkiem wyjaśnić jakiejś swojej zawiłej teorii czasu? Tak zapowiadałeś, i zapowiadałeś...
NMSP
ŻGC
Imoł Afroł Zgredai Padawan
Scissors, paper, rock, lizard, Spock. - Sheldon Cooper

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Marcin Robert »

baron13 pisze:Przesył informacji nie musi się wiązać z przenoszeniem jakiejkolwiek energii.
I tak właśnie należało tłumaczyć - mnie, fizycznemu niedoukowi - od początku, a nie pisać, że informacja nie jest energią. Tak więc przepadł pewien zabawny pomysł na opowiadanko. (Ale mimo wszystko jeszcze się nad tą sprawą zastanowię ;-) ).
Millenium Falcon pisze:A nie miałeś Ty przypadkiem wyjaśnić jakiejś swojej zawiłej teorii czasu? Tak zapowiadałeś, i zapowiadałeś...
Dobra, w takim razie do soboty zamieszczę obiecane opowiadanko. W nowych, niezależnych warsztatach. Wprawdzie nie na urodziny, jak zapowiadałem, ale będzie akurat na imieniny. Tylko że, jak wspominałem wyżej, nie udało mi się całkowicie wyeliminować z fabuły pewnej nielogiczności. Tak więc będziecie mogli zrobić mi łapankę, ale jak przyczepicie się do tej nielogiczności, to spadnie na Was klątwa wiecznego czytania ponurych tekstów konkursowych. :>

Awatar użytkownika
Chosenone
Sepulka
Posty: 92
Rejestracja: pt, 12 paź 2007 20:49

Post autor: Chosenone »

Informacja to rzeczywiście byt abstrakcyjny. Wszystko zależy od tego jak dany komunikat zostanie odczytany przez odbiorcę. Jeśli nadal nie jesteś pewien to zauważ, że nawet przerwy w nadawaniu sygnału podczas nadawania sygnału Morse'a będą (w zestawieniu z resztą sygnałów) zawierały w sobie pewną informację. Jak niby informacja może być obiektem fizycznym, skoro brak obiektu lub zjawiska fizycznego (w tym przypadku brak sygnału) może być jej przejawem?
Mam nadzieję, że pomogłem, a nie namąciłem.
Poniższe stwierdzenie jest fałszywe.
Powyższe stwierdzenie jest prawdziwe.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

baron13 pisze:Przesył informacji nie musi się wiązać z przenoszeniem jakiejkolwiek energii. Jeśli na siatkę sterującą lampy (triody) wpłynie jakiś ładunek to , przy zachowaniu ujemnego potencjału siatki, odbierzemy z niej dokładnie taki sam ładunek, podczas gdy prąd anody może się zmienić wielokrotnie.
Nie jestem pewien, czy dobrze sformułowałeś swoją myśl, Baronie. Owszem - informacja nie zawiera żadnej energii, ale do jej przesyłania potrzebna jest energia - wspomnianą przez ciebie triodę trzeba przecież zasilać. Sygnały Morse'a zawierają czystą informację, ale do jej przeniesienia potrzebna jest energia - elektryczna, elektromagnetyczna, dźwiękowa czy świetlna (ta zresztą jest tylko jedną z form energii elektromagnetycznej). Gwoli ścisłości należy dodać, że działająca antena emituje tę samą energię niezależnie od tego ile i jaką informację przesyłamy za jej pośrednictwem.
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Chosenone
Sepulka
Posty: 92
Rejestracja: pt, 12 paź 2007 20:49

Post autor: Chosenone »

Nie przesyłamy informacji, ale jedynie kod. Skoro przyjęliśmy, że informacja to pojęcie abstrakcyjne to istnieje poza fizyką a więc także poza fizyką ruchu. W rzeczywistości przesyłany jest jakiś sygnał, który może być uznany za kod przez np. człowieka. Wtedy taki człowiek na podstawie określonego kodu odczytuje informację, która, być może, zawarta jest w tym właśnie sygnale.

mamy zero i jedynkę (kod binarny):

1 0

Czego byśmy nie zrobili, zawsze prześlemy znak 1 i znak 0, nie jakąś tam informację. Dla przykładu spróbujemy przypisać im jakąś wartość:

1 - prawda
0 - fałsz

Mamy jakiś kod według którego znak 1 to prawda a 0 to fałsz. Tak pomyślał nadawca. Ale co się stanie jeśli odbiorca będzie miał kod, zgodnie z którym:

1 - babcia dostała rentę
0 - pies je resztki ze stołu

To trochę dziwne, bo nagle okazuje się, że mamy jedną informację, która jest jednocześnie dwoma rzeczami. Mamy informację "prawda", która według odbiorcy jest "babcia dostała rentę".
Oświećcie mnie jeśli się mylę, ale tak właśnie jest według mnie. Informacja nie może być "fizyczna" tak samo jak racja nie może być "fizyczna" - nawet fakt, że do przekazywania informacji używamy energii kinetycznej (bo ruszyliśmy tyłek z łóżka by napisać post na FF) tak samo jak w przypadku utrzymywania swojej racji (bo gestykulowaliśmy dłońmi przy kłótni z kumplem o swoje racje) tego nie zmieni. Jedyne miejsce, gdzie możemy swobodnie wymieniać się informacjami i je przekazywać jest język potoczny.
Poniższe stwierdzenie jest fałszywe.
Powyższe stwierdzenie jest prawdziwe.

ODPOWIEDZ