Androidy, cyborgi, roboty

czyli udowodnione lub nie zjawiska, względnie cuda-niewida oraz inne przejawy aktywności obcych

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3142
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Post autor: Q »

Darth_Franek pisze:Nosz kucze, o tych zapomniałem, a akurat czytałem. Tylko że w poprzednim życiu ;).
Zanim przeszedłeś na Ciemna Stronę znaczy?

(NMSP.)
Darth_Franek pisze:Dzięki.
Nie ma za co :-).

ps. zasię moje ulubione cyborgi to ten ze "Spotkania z meduzą", ten z "Człowieka plus" (jaże odmienne spojrzenia dwu znakomitych Autorów na pozycję cyborga między ludźmi, a rozumnymi maszynami), no i RoboCop.
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
Darth_Franek
Pćma
Posty: 236
Rejestracja: ndz, 19 paź 2008 21:59
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Darth_Franek »

Q pisze:
Zanim przeszedłeś na Ciemna Stronę znaczy?

Znaczy raczej kiedy stamtąd wróciłem (albo próbuję wracać);).
Q pisze:ps. zasię moje ulubione cyborgi to ten ze "Spotkania z meduzą", ten z "Człowieka plus" (jaże odmienne spojrzenia dwu znakomitych Autorów na pozycję cyborga między ludźmi, a rozumnymi maszynami), no i RoboCop.
O Człowieku Plus pamiętałem. W ogóle Pohl jakoś dziwnie utkwił mi w pamięci - chyba był jednym z tych autorów, przy których szczenięca fascynacja starwarsami przybierała nieco dojrzalszą formę spojrzenia na fantastykę jako rodzaj refleksji humanistycznej. Spotkania z Meduzą (chyba) nie przeczytałem. Musiałbym zerknąć w treść (chyba mam gdzieś na półkach). Edit: Mam - wydanie z 1988.

Na RoboCopa brakło już miejsca i czasu. I tak rozwlekłem za bardzo ten "tylko licencjat". Zresztą już wiem, że wymaga wielu poprawek - np w kwestii Frankensteina (opierałem się na streszczeniach głównie i zakalapućkałem się nieco - lektura tekstu macierzystego rozjaśniła wątpliwości). Frankenstein, to wielka rzecz (z humanistycznego, rozchwianego przez setki stanowisk, punktu widzenia).
"...nikt nie zna ścieżek gwiazd..."
-------------------------------------------------------
Oszołomy wszystkich światów łączcie się !

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3142
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Post autor: Q »

Darth_Franek pisze:W ogóle Pohl jakoś dziwnie utkwił mi w pamięci - chyba był jednym z tych autorów, przy których szczenięca fascynacja starwarsami przybierała nieco dojrzalszą formę spojrzenia na fantastykę jako rodzaj refleksji humanistycznej.
Tak. Bardzo dobry Autor. Amerykanie zwali go (mimo wszystko na wyrost) swoim (czyli amerykańskim) Lemem.

Ciekaw jestem czy znasz "Dzień milionowy" jedno z moich ulubionych opowiadań wogóle. Tam też występuje cyborg.
Darth_Franek pisze:Spotkania z Meduzą (chyba) nie przeczytałem. Musiałbym zerknąć w treść (chyba mam gdzieś na półkach). Edit: Mam - wydanie z 1988.
Masz? To przeczytaj. I klasyka i naprawdę dobra rzecz. Nie wiem czy nie najlepszy kawałek Clarke'a.
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Post autor: nosiwoda »

Q pisze:Ciekaw jestem czy znasz "Dzień milionowy" jedno z moich ulubionych opowiadań wogóle. Tam też występuje cyborg.
I zajefajna laska, która jest chłopem, ale w sumie to nie :P Świetne opowiadanie.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
Darth_Franek
Pćma
Posty: 236
Rejestracja: ndz, 19 paź 2008 21:59
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Darth_Franek »

nosiwoda pisze:
Q pisze:Ciekaw jestem czy znasz "Dzień milionowy" jedno z moich ulubionych opowiadań wogóle. Tam też występuje cyborg.
I zajefajna laska, która jest chłopem, ale w sumie to nie :P Świetne opowiadanie.
WOW! Pewnikiem czytałem, bo mam całą Drogę do S-F. Ale w czasie pisania nie sięgnąłem po to akurat opowiadnie. Za to wygrzebałem z "Kroków w nieznane" króciutkie "Monstrum" Pohla i w sumie na tym opowiadaniu i na "Człowieku PLUS" zamknąłem wspominkę o tymże (a raczej jego cyborgach).

"Spotkanie z Meduzą" i "Dzień milionowy" w chwili spokoju (bo trudno o ten wokół mnie) oczywiście przeczytam, uzbrojony w nowe narzedzia poznawcze :).


A owo płciowe rozmemłanie jak ulał wpisało by się w kulturoznawczy kontekst mojej bablaniny. W ogóle pisał ktoś coś na F o "Manifeście Cyborga" Donny Harraway? Może spróbowałbym coś spublicyzować?

Oftopowo zapytam jeszcze o Baudrillarda i jego symulakrum - w ostatnim SFFiH Grzędowicz wspomniał, że nie znał onego, póty na jakiejś konferencji naukowej o nim nie wspomniano.

Dzięki za pomoc (znaczy: poczułem dreszcze i proszę o jeszcze :P).
"...nikt nie zna ścieżek gwiazd..."
-------------------------------------------------------
Oszołomy wszystkich światów łączcie się !

Awatar użytkownika
Darth_Franek
Pćma
Posty: 236
Rejestracja: ndz, 19 paź 2008 21:59
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Darth_Franek »

Q pisze:
Darth_Franek pisze:Spotkania z Meduzą
Masz? To przeczytaj. I klasyka i naprawdę dobra rzecz. Nie wiem czy nie najlepszy kawałek Clarke'a.
Wstyd się przyznać, ale czytałem 3 dni to opowiadanie... brałem do poduchy zbiór z Alfy i padałem. Poza tym tłumacz chyba coś skopał, bo nie mogłem utrzymać się w narracji. Być może (i to raczej bardziej prawdopodobne) miałem "biegunkę myśli".

Opowiadanie nieco nierówne imho, ale finał jak najbardziej godny uwagi w kontekście mojej pracy. Jeśli będę ją rozwijał do mgr, pewnikiem skorzystam (pewnikiem skorzystam i tak i będę sobie robił wersję beta - rozbudowywał to co już jest). Tezy, które postawił Clarke oczywiście wyprzedziły niektóre tezy myśli antropologiczno-kulturoznawczej. Ech... szkoda, że za późno przyszło przypomnienie.

A i chyba ostatecznie nie czytałem w dawnych czasach, bo nie pamiętałem nic. Chociaż pierwsze opowiadanie ze zbioru z Alfy jednak pamiętałem.

Dzięki Q. Wirtualny browar na Twoje konto (z zamianą na real przymożekiedyśgdzieśtam na ścieżkach gwiazd).
"...nikt nie zna ścieżek gwiazd..."
-------------------------------------------------------
Oszołomy wszystkich światów łączcie się !

Awatar użytkownika
Darth_Franek
Pćma
Posty: 236
Rejestracja: ndz, 19 paź 2008 21:59
Płeć: Mężczyzna

Re: Androidy, cyborgi, roboty

Post autor: Darth_Franek »

Mam prośbę - niektóre tematy poruszone w niniejszym wątku zamierzam wykorzystać w poprawionej wersji swojej pracy. Jest duże prawdopodobieństwo, że ukaże się ona drukiem. W publikacji chcę podziękować za wskazówki i pomoc szanownym Użytkownikom - będę wymieniał nicki, chociaż chciałbym podziękować konkretnym osobom z imienia i nazwiska. Zwracam się tedy z uprzejmą prośbą do dyskutantów o "przedstawienie się" na privie.

Z s-fantastycznym pozdrowieniem :)
DF

EDIT: Fajnie by też było wskazać miejscowość/klub, z którego "głos" pochodził...
"...nikt nie zna ścieżek gwiazd..."
-------------------------------------------------------
Oszołomy wszystkich światów łączcie się !

Juhani
Laird of Theina Empire
Posty: 3103
Rejestracja: czw, 18 lis 2010 09:04
Płeć: Mężczyzna

Re: Androidy, cyborgi, roboty

Post autor: Juhani »

A nie zapomnij o tym z "Wakacji cyborga"!

Awatar użytkownika
Darth_Franek
Pćma
Posty: 236
Rejestracja: ndz, 19 paź 2008 21:59
Płeć: Mężczyzna

Re: Androidy, cyborgi, roboty

Post autor: Darth_Franek »

Juhani pisze:A nie zapomnij o tym z "Wakacji cyborga"!
Zdjęte z półki i przygotowane do obróbki :). Kurcze - zaczynają mi się sypać te "Stare Iskry"... :/
"...nikt nie zna ścieżek gwiazd..."
-------------------------------------------------------
Oszołomy wszystkich światów łączcie się !

Awatar użytkownika
Darth_Franek
Pćma
Posty: 236
Rejestracja: ndz, 19 paź 2008 21:59
Płeć: Mężczyzna

Re: Androidy, cyborgi, roboty

Post autor: Darth_Franek »

Juhani pisze:A nie zapomnij o tym z "Wakacji cyborga"!
Heh... bardzo fajnego "odkrycia" dokonałem dzięki tej "niezapominajce". W opowiadaniu "obok" Wakacji :).

Dzięki, Juhani. Dziękuję będzie też w oddzielnym przypisie ;).
"...nikt nie zna ścieżek gwiazd..."
-------------------------------------------------------
Oszołomy wszystkich światów łączcie się !

Juhani
Laird of Theina Empire
Posty: 3103
Rejestracja: czw, 18 lis 2010 09:04
Płeć: Mężczyzna

Re: Androidy, cyborgi, roboty

Post autor: Juhani »

Nie ma za co:) Pewnie o Cyntię Ci chodzi?

e. Ale niech Cię ręka boska chroni, jeśli byś miał nie uwzględnić w tej pracy Suemy z antologii "Formuła nieśmiertelności"!

Awatar użytkownika
Darth_Franek
Pćma
Posty: 236
Rejestracja: ndz, 19 paź 2008 21:59
Płeć: Mężczyzna

Re: Androidy, cyborgi, roboty

Post autor: Darth_Franek »

Juhani pisze:Ale niech Cię ręka boska chroni, jeśli byś miał nie uwzględnić w tej pracy Suemy z antologii "Formuła nieśmiertelności"!

No niestety nie mam tego na półkach ani chyba nawet nigdy nie miałem w rękach. Po wrzuceniu w google - nie kojarzę okładki i chyba nigdy nie zdawałem sobie sprawy z istnienia takiej pozycji. Korzystając, że cena przyzwoita (tam, gdzie wgooglałem), zamierzam uzupełnić zbiorek i ustrzec się przed karzącą Ręką Najwyższego :).
"...nikt nie zna ścieżek gwiazd..."
-------------------------------------------------------
Oszołomy wszystkich światów łączcie się !

Awatar użytkownika
Darth_Franek
Pćma
Posty: 236
Rejestracja: ndz, 19 paź 2008 21:59
Płeć: Mężczyzna

Re: Androidy, cyborgi, roboty

Post autor: Darth_Franek »

Juhani pisze:Suemy z antologii "Formuła nieśmiertelności"
Juhani! Miód na me serce lejesz :). Znalazłem Formułę... w sieci, przesyłka już dotarła, podczytuję powoli. Stara, dobra SyFy. Tytułowe opowiadanie - klasyk w sumie, ale pięknie wpisze się w preludium do Bladego Runnera, Maszyna ED w inny rozdział. Suema dziś na rozkładzie jazdy. Dzięki :).
"...nikt nie zna ścieżek gwiazd..."
-------------------------------------------------------
Oszołomy wszystkich światów łączcie się !

Juhani
Laird of Theina Empire
Posty: 3103
Rejestracja: czw, 18 lis 2010 09:04
Płeć: Mężczyzna

Re: Androidy, cyborgi, roboty

Post autor: Juhani »

Darth_Franek pisze:Dzięki :).
"Do mechanicznych usług" :)

A jak już to...a propos powyższego cytatu. Ujmujesz tam oczywiście Katodego i Anodego ze zbioru "Wyspa Petersena" Zegalskiego? Wiem, że Cie urażę tym przypomnieniem, ale mimo to wspomnę, że znajdziesz ich w opowiadaniach "W pracowni pisarza", "Czeka cię wielka przygoda" oraz "Przygody w pierścieniach Saturna" z tegoż oczywiście zbioru opowiadań. Bo że cudnej on jest urody (zbiór ów) takoż humorystycznie, jak i kunsztem autora naznaczony w innych opowiadaniach, zgoła poważniej ujętych, to pewnie sam wiesz.

Awatar użytkownika
Darth_Franek
Pćma
Posty: 236
Rejestracja: ndz, 19 paź 2008 21:59
Płeć: Mężczyzna

Re: Androidy, cyborgi, roboty

Post autor: Darth_Franek »

"Wyspa Petersena" spoczywa na półeczce z serią "poznańskiego". Pewnikiem kiedyś czytałem. Zerknę i do tego. Mroczny płaszcz zapomnienia skrywa lektury z dawnych lat. Wszak to będzie ze 30 temu. "Nie każdy ma łeb jak Generał" ;). Zobaczymy, czy tamte cyborgi wpiszą się w ten bardzo wyrywkowy przegląd, który próbuję "rewidować". Moje mechaniczne serce dyga w a'rytmie :).
"...nikt nie zna ścieżek gwiazd..."
-------------------------------------------------------
Oszołomy wszystkich światów łączcie się !

ODPOWIEDZ