zgadywanki i zagadki

czyli udowodnione lub nie zjawiska, względnie cuda-niewida oraz inne przejawy aktywności obcych

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Post autor: Cordeliane »

He, chciałabym. Ale pracy mnóstwo...
No dobrze.
Aktualny rekordzista skacze wzwyż 2,45 metra. Jak wysoko skoczyłby na Księżycu? Nie rozpatrujcie kwestii skafandra czy atmosfery, w pytaniu chodzi wyłącznie o warunki grawitacyjne.
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Awatar użytkownika
BMW
Yilanè
Posty: 3578
Rejestracja: ndz, 18 lut 2007 14:04

Post autor: BMW »

6 x wyżej.

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Post autor: Cordeliane »

Na pewno nie. Zgrubnie szacując, skoczyłby na wysokość około 8 metrów. Dlaczego?
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Awatar użytkownika
Othar
Mamun
Posty: 170
Rejestracja: pt, 08 wrz 2006 20:55

Post autor: Othar »

Czas potrzebny do rozpędzenia ciała(uzyskania odpowiedniej energii kinetycznej) by oderwało się od powierzchni księżyca jest zdecydowanie krótszy, przez co skoczek nie zdążyłby użyć całej siły do wybicia.
BoogieWoogie, Swing, Jitterbug, Rock'N'Roll, Foxtrot

Awatar użytkownika
BMW
Yilanè
Posty: 3578
Rejestracja: ndz, 18 lut 2007 14:04

Post autor: BMW »

Othar
Czas potrzebny do rozpędzenia ciała(uzyskania odpowiedniej energii kinetycznej) by oderwało się od powierzchni księżyca jest zdecydowanie krótszy,
A gdyby wziął dłuższy rozbieg?
przez co skoczek nie zdążyłby użyć całej siły do wybicia.
Co do siły wybicia, na pewno wpływ na nią miałaby koordynacja ruchów skoczka przy zmniejszonym ciążeniu.

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Post autor: Cordeliane »

Othar pisze:Czas potrzebny do rozpędzenia ciała(uzyskania odpowiedniej energii kinetycznej) by oderwało się od powierzchni księżyca jest zdecydowanie krótszy, przez co skoczek nie zdążyłby użyć całej siły do wybicia.
O, a to ciekawa koncepcja. Rozumiem, że według Ciebie skoczka oderwie od podłoża, zanim jeszcze zdąży się odbić porządnie? Wydaje mi się, że to byłoby do wytrenowania - rzecz w szybkości wybicia. W każdym razie nie ten czynnik miałam na myśli (z jego uwzględnieniem wynik będzie jeszcze gorszy). Załóżmy, że to pomijamy, i sportowiec wykonuje skok z wykorzystaniem takiej samej energii, jak na Ziemi.

Edit: cytat, bo BMW się wciął :)
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Lasekziom
Kadet Pirx
Posty: 1215
Rejestracja: ndz, 21 wrz 2008 12:49

Post autor: Lasekziom »

Cordeliane pisze:He, chciałabym. Ale pracy mnóstwo...
No dobrze.
Aktualny rekordzista skacze wzwyż 2,45 metra. Jak wysoko skoczyłby na Księżycu? Nie rozpatrujcie kwestii skafandra czy atmosfery, w pytaniu chodzi wyłącznie o warunki grawitacyjne.
BMW pisze:Othar
Czas potrzebny do rozpędzenia ciała(uzyskania odpowiedniej energii kinetycznej) by oderwało się od powierzchni księżyca jest zdecydowanie krótszy,
A gdyby wziął dłuższy rozbieg?.
Humorystyczny akcent czy serio o tym nie pomyślałeś?

Cordi, ale tu trzeba tez sprecyzować miejsce z którego się skacze. Na księżycu występują anomalie grawitacyjne.

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Post autor: neularger »

Cordeliane pisze: Załóżmy, że to pomijamy, i sportowiec wykonuje skok z wykorzystaniem takiej samej energii, jak na Ziemi.
Czy masz tu myśli prędkość?
Bo jak się wstawi we wzór tę sama prędkość co na ziemi potrzebną do tych 2,45, to na Księżycu wychodzi ~ 15m... Hm.

edit. Wiem, próbuję wymusić hinta przez uściślenie... :)
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
BMW
Yilanè
Posty: 3578
Rejestracja: ndz, 18 lut 2007 14:04

Post autor: BMW »

Lasekziom
Humorystyczny akcent czy serio o tym nie pomyślałeś?
Znaczy pytasz się mnie, czy Othara?

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Post autor: Cordeliane »

neularger pisze:
Cordeliane pisze: Załóżmy, że to pomijamy, i sportowiec wykonuje skok z wykorzystaniem takiej samej energii, jak na Ziemi.
Czy masz tu myśli prędkość?
Bo jak się wstawi we wzór tę sama prędkość co na ziemi potrzebną do tych 2,45, to na Księżycu wychodzi ~ 15m... Hm.
Mam na myśli ilość energii potrzebną do skoku wzwyż na Ziemi na 2,45. Przyznam, że nie mam pojęcia (choć nie wydaje mi się) żeby prędkość osiągnięta w trakcie rozbiegu miała bezpośrednie przełożenie na wysokość skoku - owszem, trzeba nabrać jakiejś prędkości horyzontalnej, żeby móc przelecieć nad poprzeczką, ale ma to znaczenie drugorzędne.
Ziomie, nie chodzi także o anomalie grawitacyjne. Przyjmijmy sześciokrotne zmniejszenie siły przyciągania, tak jak na początku założył BMW.
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Awatar użytkownika
BMW
Yilanè
Posty: 3578
Rejestracja: ndz, 18 lut 2007 14:04

Post autor: BMW »

Cordeliane
trzeba nabrać jakiejś prędkości horyzontalnej, żeby móc przelecieć nad poprzeczką, ale ma to znaczenie drugorzędne.
Myślę, że Sotomayor nie pokonałby wysokości 2.45 gdyby pozwolono mu na zrobienie przed skokiem powiedzmy tylko dwóch, trzech kroków.

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Post autor: neularger »

@Cordi. Ja miałem na myśli prędkość z jaką ma się wybić skoczek w górę...
Ale rozumiem, że to nie to.

edit. A może to ma związek z samą trajektorią skoku?
edit2. doprecyzowawszy
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Lasekziom
Kadet Pirx
Posty: 1215
Rejestracja: ndz, 21 wrz 2008 12:49

Post autor: Lasekziom »

Ja obstawał bym raczej przy tym, że Jeśli miałby to byś skok wzwyż tak jak w tej dyscyplinie, to część energii kinetycznej byłaby przekazana na zmianę położenia środka ciężkości i rotację. Ale czy dałoby to tak duży efekt...

Awatar użytkownika
Othar
Mamun
Posty: 170
Rejestracja: pt, 08 wrz 2006 20:55

Post autor: Othar »

Lasekziom pisze:
BMW pisze:Othar
Czas potrzebny do rozpędzenia ciała(uzyskania odpowiedniej energii kinetycznej) by oderwało się od powierzchni księżyca jest zdecydowanie krótszy,
A gdyby wziął dłuższy rozbieg?.
Humorystyczny akcent czy serio o tym nie pomyślałeś?
Potraktowałem to jako humorystyczny akcent.
Pierwsze słyszę by ruch poziomy powodował oderwanie się od powierzchni.
Dla niewtajemniczonych chodziło o ruch w górę.

Energia uzyskana podczas rozbiegu ma bardzo duży wpływ na wyskok. Problem w tym, że trzeba ją przekształcić na energię w górę.

EDIT: dodano dwa zdania na końcu
BoogieWoogie, Swing, Jitterbug, Rock'N'Roll, Foxtrot

Awatar użytkownika
BMW
Yilanè
Posty: 3578
Rejestracja: ndz, 18 lut 2007 14:04

Post autor: BMW »

Othar
Pierwsze słyszę by ruch poziomy powodował oderwanie się od powierzchni.
Ja widziałem coś podobnego przy starcie samolotu. :)

ODPOWIEDZ